Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Polską Organizacją Turystyczną, Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Moskwie, Hotelem De Silva Premium Opole oraz oficjalnym przewoźnikiem w trakcie imprezy - Biurem Podróży Sindbad, zorganizowała na Opolszczyźnie w dniach 1 – 6 listopada 2016 r., XIII Polsko – Rosyjskie Forum Turystyczne „ETO POLSZA!”. Przedsięwzięcie to organizowane jest od 2004 roku, a tegoroczna edycja nabrała wyjątkowej rangi międzynarodowej, gdyż poświęcona była w szczególności turystycznej promocji Śląska Opolskiego na rynku rosyjskim.
Forum Turystyczne to jednocześnie podróż studyjna, podczas której pokazaliśmy naszym zagranicznym gościom województwo opolskie, a także warsztat turystyczny (Workshop) dodatkowo z udziałem licznie zgromadzonej polskiej branży turystycznej.
Swoją obecnością nasz Region zaszczycili przedstawiciele z 34 rosyjskich biur podróży z takich miast jak: Moskwa, St. Petersburg, Smoleńsk, Kaliningrad, Woronież, Twer, Tomsk, Niżny Nowogród, Tiumeń, Taganrog, Rostów (Obwód Jarosławski), Penza, Kimry (Obwód Twerski).
W dniu 3 listopada b.r. touroperatorzy w trakcie pobytu na Opolszczyźnie, przy wsparciu Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mieli okazję, aby zwiedzić interesujące z perspektywy turysty rosyjskiego atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego, poznać historię regionu oraz zasmakować potraw tradycyjnych. Jako pierwszy goście odwiedzili Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Po tym niezwykłym miejscu oprowadziła grupę, pochodząca z Rosji, dr hab. Elena Jagt-Yazykova, prof. UO z Zakładu Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego, która na co dzień współpracujące z Parkiem. W dalszej kolejności grupa udała się do Kędzierzyna – Koźla do Restauracji Hotelu Hugo Business & SPA ***, która znajduje się na Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego Opolski Bifyj. Goście zostali ugoszczeni tradycyjnym obiadem śląskim, czyli śląskim żurem na maślance oraz opolską roladą wołową z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Zwieńczenie posiłku stanowił sernik truskawkowy na zimno podany z jadalną ziemią orzechowo – czekoladową. Przy okazji zwiedzania Regionu nie mogło zabraknąć Zamku w Mosznej. Goście mogli podziwiać wspaniałą zewnętrzną bryłę a także architekturę wnętrz obiektu delektując się przy tym trzema rodzajami kołocza śląskiego. Z Zamku goście wybrali się w wyjątkowe miejsce, mające szczególne, historyczne znaczenie dla Rosjan – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Przed wstąpieniem do siedziby Muzeum grupa rosyjskich touroperatorów udała się wspólnie pod Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych, gdzie złożyła wieniec w celu uczczenia pamięci jeńców zmarłych podczas II wojny światowej w obozach jenieckich Lamsdorf. Ostatnim obiektem, który został przewidziany w programie był Pałac w Sulisławiu – pierwszy na Opolszczyźnie hotel 5-gwiazdkowy. Gości zachwycił przepych tego miejsca, jedyne w kraju Centrum Ajurwedy oraz serwowana na kolację kuchnia hinduska. Po tak intensywnym dniu grupa udała się z powrotem do Stolicy województwa do Hotelu DeSilva Premium Opole, w którym miała nocleg.
Kolejny dzień pobytu na Opolszczyźnie - 4 listopada, zapowiadał się bardzo pracowicie. Goście rozpoczęli go od zwiedzania Opola, podążając Trasą Festiwalową, czyli śladami miejsc związanych z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, którą wyznaczają „budki z ptaszkami” z QR kodem. Po drodze rosyjscy touroperatorzy oglądali najciekawsze miejsca w centrum miasta, kończąc wizytą w Muzeum Polskiej Piosenki. Po powrocie do Hotelu De Silva Premium Opole na naszych gości czekał najważniejszy punkt w programie ich wizyty, czyli warsztaty tzw. workshop. Podczas dwustronnych rozmów handlowych, branża Turystyczna miała możliwość prezentacji swojej oferty, a tym samym nawiązania nowych kontraktów handlowych. O godz. 13.15 nastąpiło oficjalne otwarcie warsztatów, na którym przybyłych gości przywitała Dyrektor ZOPOT w Moskwie Pani Magdalena Krucz. Następnie głos zabrał przedstawiciel Władz Regionu Wicemarszałek Województwa Opolskiego i Prezes OROT Pan Stanisław Rakoczy witając serdecznie wszystkich obecnych oraz wymieniając gości specjalnych, którzy również zabrali głos:
- Panią Irinę Tiurinę - Rzecznika Prasowego Rosyjskiego Związku Przemysłu Turystycznego,
- Pana Bartłomieja Walasa - Wiceprezesa Polskiej Organizacji Turystycznej,
- Pana Jana Korsaka - Przewodniczącego Rady Polskiej Organizacji Turystycznej,
- Pana Marka Ciechanowskiego - Prezesa Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej,
- Pana Dariusza Wojtalę - Wiceprezesa Polskiej Izby Turystyki,
- Pana Eugeniusza Brudkiewicza - Prezesa Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.
Na Workshop została zaproszona również polska branża turystyczna (z takich miast, jak: Opole, Wrocław, Kraków, Warszawa, Kołobrzeg czy Gdańsk), bez której Forum nie mogłoby się odbyć. Liczyła ona ponad 40 przedstawicieli będących reprezentantami biur podróży, obiektów noclegowych i atrakcji turystycznych. Całość warsztatów trwała niemal do godz. 18.00. W tym czasie polska i rosyjska branża turystyczna podpisały wiele obiecujących umów, a także zaprezentowały swoje oferty przeciwnej stronie.
Na zakończenie dnia została zaplanowana oficjalna kolacja pożegnalna, która miała miejsce w Restauracji Villa Park w Opolu. Obecni byli wszyscy rosyjscy touroperatorzy oraz wiele osób z polskiej branży, którzy w luźniejszej atmosferze chcieli kontynuować rozmowy. W trakcie kolacji przybyłym gościom jeszcze raz podziękował przedstawiciel Władz Regionu Wicemarszałek Województwa Opolskiego i Prezes OROT Pan Stanisław Rakoczy. Wśród specjalnych gości , którzy pojawili się na pożegnalnej kolacji była również Pani Barbara Kamińska, Doradca Marszałka Województwa Opolskiego a zarazem Wiceprezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Pan Mateusz Figiel, Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu UMWO.
W dniu następnym grupa opuściła województwo opolskie udając się do Krakowa, a stamtąd samolotem do Rosji.
Dopełnieniem całego przedsięwzięcia była stworzona przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną oferta wydawnicza "Опольская Силезия: замки, дворцы и многое другое” (tłumaczenie: „Śląsk Opolski: zamki, pałace i wiele innego”), czyli profesjonalny przewodnik turystyczny po województwie opolskim, przetłumaczony w całości na język rosyjski. Treść publikacji została odpowiednio przygotowana i skonsultowana pod kątem zainteresowań turysty rosyjskojęzycznego. Wydawnictwo dostępne było w trakcie warsztatu turystycznego dla osób biorących w nim udział. Rosyjscy goście oprócz najnowszej publikacji otrzymali gadżety, które zostały przygotowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną specjalnie na tą okazję. Były to: ręcznie malowana Porcelana Opolska w postaci kubka, słoiczki z miodami z Maciejowa, podkładki pod mysz komputerową przypominające talerzyk porcelanowy malowany wzorami opolskimi, a także kilka gadżetów przygotowanych przez Polską Organizację Turystyczną (foldery, notesy).
XIII Polsko – Rosyjskie Forum Turystyczne „ETO POLSZA!” zakończyło się sukcesem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, jak i pozostałych współorganizatorów. Dzięki takim przedsięwzięciom ogólnopolska, jak i lokalna turystyka ma szanse na rozwój, obieranie nowych kierunków lub wzmacnianie tych, które zostały już zapoczątkowane. Przedstawiciele rosyjskich biur podróży, którzy mieli okazję odwiedzić Opolszczyznę są pod jej wielkim, pozytywnym wrażeniem i z zaciekawieniem oraz wnikliwością dopytywali przewodników podczas wycieczki, o różne miejsca i fakty. Mamy nadzieję, że Forum znacznie przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Polski jak i Śląska Opolskiego wśród rosyjskich turystów. Była to ogromna szansa dla całego kraju, którą postanowiliśmy wykorzystać, zwiększając szansę na przychody z turystyki przyjazdowej w przyszłości.