Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

IMPREZY TARGOWE W 2016 R.

1. POZNAŃ - TOUR SALON - 12-14.02.2016 r. 

2. ESSEN - REISE + CAMPING - 24-28.02.2016 r.

3. BERLIN - ITB - 09-13.03.2016 r.

4. HRADEC KRALOVE - INFOTOUR -  11-12.03.2016 r.

5. KATOWICE - GLOBalnie - 18-20.03.2016 r.

6. JELENIA GÓRA - TOURTEC - 6-7.05.2016 r.

7. CHORZÓW - ATRAKCJE REGIONÓW - 13-15.05.2016 r.

8. OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA - 20-22.05.2016 r.

9. OPOLE  - VIII FESTIWAL OPOLSKICH SMAKÓW - 26-28.08.2016 r.

 

POZNAŃ - TOUR SALON

W dniach 12-14 luty 2016 r. odbyła się 27 edycja największych w Polsce targów turystycznych: Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2016 w Poznaniu, czyli turystyczne wydarzenie, na którym województwa opolskiego nie mogło zabraknąć. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna promowała Śląsk Opolski wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Parkiem Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, Cepelią Opolską, Miastem Opole oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Targi odbyły się w nowym terminie (wcześniej październik) dzięki temu zwiedzający zapoznali się z najlepszymi ofertami wyjazdów, gotowymi katalogami, czy też nowymi produktami turystycznymi tuż przed okresem wyjazdów Wielkanocnych, na majówkę, czy też wakacje. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się wydarzenia trzech pasji, poza turystyką, czyli targi Wędkarstwa RYBOMANIA, Myślistwa KNIEJE, Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych BOATEX. Cztery tak interesujące imprezy spowodowały bardzo duże zainteresowanie co przełożyło się na dużą frekwencję wśród zwiedzających.

W trakcie Targów Tour Salon odbywały się różnorodne spotkania m.in. z blogerami a także liczne konferencje. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wzięła czynny udział w jednej z najważniejszych konferencji -  Dzień Ekspercki Polskiej Organizacji Turystycznej Turystka kulinarna Polski Hit czyli: „Jak uczynić z restauracji ambasadę smaku miasta, regionu, kraju – czyli jak przyciągnąć i co zaoferować turyście w restauracji”. W trakcie konferencji OROT zaprezentowała zebranym gościom prelekcję pt.: Jak smakuje turystom Opolskie. Prezentacja szlaku kulinarnego – Opolski Bifyj i oferty turystycznej restauracji członkowskich”. Dzięki jednym z najaktywniejszych członków Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego prezentacja OROT została wzbogacona również o prelekcję Zamku w Mosznej oraz Hotelu Dębowe Wzgórze z Pokrzywnej.

Na targach nie mogło zabraknąć Opolskiej Porcelany. Dzięki stałej i owocnej współpracy z Cepelią Opolską, na stoisku odbywały się warsztaty malowania porcelany oryginalnymi farbami stosowanymi na co dzień przez twórców ludowych. Warsztaty te cieszyły się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Po raz pierwszy udział w targach turystycznych wzięło Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, które dzięki Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mogło prezentować multimedialną wystawę, stanowiącą zapowiedź planowanego otwarcia obiektu latem tego roku. Dzięki rozpowszechnieniu wśród ogólnopolskich mediów informacji o obecności Muzeum, na stoisku OROT odbyło się spotkanie dla dziennikarzy oraz osób/instytucji  zainteresowanych współpracą. Na znajdującej się w hali wystawowej Scenie, Przedstawiciel Muzeum dwukrotnie prezentował obiekt pod hasłem „Piosenka jest dobra na wszystko” zachęcając tym samym do oglądnięcia na scenie filmów z serii „Historia jednego przeboju”.

Na stoisku OROT zwiedzający mogli wziąć udział w Konkursie Poznaj Opole i Opolszczyznę. Nagrody w formie voucherów jak i biletów wstępu ufundowały takie obiekty i instytucje jak: Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, Hotel Szara Willa z Opola, Hotel Festiwal z Opola, Hotel DeSilva z Opola, Hotel Mercure z Opola, Park Miniatur w Olszowej, Opolski Teatr Lalki i Aktora oraz Opolski Ogród Zoologiczny.

Na stoisku województwa opolskiego zwiedzający poszukiwali głównie map z Regionu, bazy noclegowej, szlaków rowerowych jak i wodnych a także wydawnictw związanych typowo z kuchnią tradycyjną…

 

 

ESSEN - REISE + CAMPING

Pięć dni, blisko 1.000 wystawców oraz destynacji turystycznych z ponad 17 krajów, a przede wszystkim 90.000 odwiedzających – takimi liczbami poszczycić mogą się tegoroczne targi dotyczące turystki aktywnej, kempingowej i rowerowej „Reise + Camping” w Essen. Na imprezie trwającej od 24 do 28 lutego 2016 r. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego razem z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej z Berlina promowały atrakcje turystyczne zarówno całej Polski, jak i Śląska Opolskiego w ramach wspólnego stoiska pod szyldami: „Polnisches Fremdenverkehrsamt” i „visitopolskie.pl”. Opolszczyzna była jedynym polskim regionem obecnym na targach. Na stoisku wykorzystano plakaty z motywami z Bajkowej Kreacji (kampanii zorganizowanej przez Polską Organizację Turystyczną) i z hasłem „Polen. Lass dich verzaubern („Polska. Pozwól się oczarować”), a w tym z opolską Królewną Śnieżką na tle Zamku Moszna. Na odwiedzających czekały niemieckojęzyczne przewodniki po regionie, foldery, mapy, ulotki informacyjne poszczególnych atrakcji turystycznych (m.in. zamków, pałaców, szlaku budownictwa drewnianego), obiektów hotelowych i gastronomicznych, a także informatory o miastach i gminach województwa. Nie zabrakło oczywiście propozycji wypoczynku na łonie natury, nad Jeziorem Turawskim, Jeziorem Nyskim i Jeziorem Otmuchowskim, wśród Borów Niemodlińskich czy Lasów Stobrawskich, nad Odrą czy Małą Panwią, na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny” czy u podnóża Gór Stołowych. To właśnie możliwościami aktywnego spędzenia wakacji na terenie Opolszczyzny, turystyką górską i rowerową, sportami wodnymi czy caravaningiem, interesowali się odwiedzający stoisko. Często pytano o lokalizacje pól kempingowych i namiotowych w regionie, o informacje praktyczne związane z poruszaniem się i parkowaniem wozów kempingowych na terenie Polski. Osoby podróżujące innymi środkami transportu zainteresowane były opolskimi hotelami, gospodarstwami agroturystycznymi oraz obiektami oferującymi swoim gościom pakiet SPA i wellness. W kręgu zainteresowań znalazły się również turystyka senioralna i sentymentalna. Stoisko licznie odwiedzane było przez Polonię zamieszkującą Zagłębie Ruhry, a Śmietankówka Oleska, przekazana do degustacji przez Spółdzielnię Mleczarską w Oleśnie, okazała się nie tylko prawdziwym hitem promocyjnym, ale i przywołała wspomnienia niejednemu byłemu mieszkańcowi Śląska Opolskiego. Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie serdecznie dziękujemy za umożliwienie odwiedzającym zakosztowania regionalnego produktu! Sama tradycyjna kuchnia regionalna i przepisy kulinarne, dostępne w jednym z folderów, wywoływały uśmiechy na twarzach turystów i zachęcały to samodzielnego przygotowania opolskich potraw.

Kompleks wystawienniczy Messe Essen udostępnił na potrzeby imprezy „Reise + Camping” 11 hal wystawienniczych. Miasto Essen liczy ponad pół miliona mieszkańców i leży w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. W roku 2010 Essen wraz z sąsiednimi miastami pod nazwą RUHR.2010 było Europejską Stolicą Kultury.

 

 

BERLIN - ITB

W dniach 9-13 marca 2016 r. odbyła się jubileuszowa, 50-ta już edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB w Berlinie. Wydarzenie to jest najbardziej znaną tego typu imprezą, która w 26 halach wystawienniczych od lat gromadzi ponad 10 tysięcy wystawców z ok. 180 krajów z całego świata. W tym roku promujące się kraje, regiony, hotele, biura podróży i wielu innych przedstawicieli branży turystycznej prezentowało swoją ofertę ponad 175 tysiącom odwiedzających. Gospodarzem targów były Malediwy. Kraj ten, podczas występu artystycznego na uroczystej gali otwarcia, zaprezentował swoją historię i atrakcje czekające na turystów oraz zadbał o egzotyczną atmosferę całej imprezy.

Wśród wystawców nie zabrakło Opolszczyzny, która wraz z innymi regionami obecna była na polskim stoisku narodowym. Na stoisku Polski w tym roku szczególnie promowane były: Wrocław, jako Europejska Stolica Kultury 2016, oraz Kraków, jako gospodarz Światowych Dni Młodzieży 2016. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna natomiast wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Miastem Opole oraz Parkiem Nauki i Rozrywki z Krasiejowa przygotowała ciekawe, przyciągające widzów stoisko regionalne Śląska Opolskiego. Przy wsparciu partnerów udało nam się wyróżnić i zaprezentować nasz region na najwyższym poziomie, ukazując wszystko to, co w Opolskim najlepsze – kuchnię, rękodzieło oraz perełki turystyczne. Hostessy w stylizacji nawiązującej do barw marki „Opolskie Kwitnące”, przyodziane w kwieciste, opolskie wianki zapraszały do zatrzymania się przy naszym stoisku, częstując tradycyjnymi produktami regionalnymi: pieczywem ze smalcem, ogórkami, wędlinami, miodami oraz „Kołoczem Śląskim”. Na stolikach pojawił się także nasz regionalny rarytas - Śmietankówka Oleska z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie. Zwiedzający mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o Opolu i Opolszczyźnie, w którym czekały cenne nagrody m.in. vouchery na pobyty w najlepszych hotelach i pałacach Śląska Opolskiego. Przedstawiciele regionu razem z hostessami rozdawali specjalnie na tę okazję przygotowane, ozdobione kwiecistymi motywami Opolszczyzny, gadżety. Były to m.in. długopisy, torby, chusty, t-shirty czy też porcje „Kołocza Śląskiego”, które dzięki oryginalnemu opakowaniu z opisem w trzech językach, zachęcały to zakosztowania w smakach Opolszczyzny.

Prawdziwą atrakcją naszego stoiska, jednego z największych zresztą na polskim stoisku narodowym, okazało się przygotowywanie na oczach gości, tradycyjną metodą rytowniczą, „Kroszonek Opolskich”. Piękne, roślinne ornamenty oraz precyzyjna ręka i cierpliwość artystki regionalnej budziły prawdziwy zachwyt odwiedzających. Podobnie jak pokazy malowania „Opolskiej Porcelany”, prowadzone każdego dnia przez kolejną przedstawicielkę rękodzieła opolskiego. Odwiedzający mogli sami spróbować swoich sił w sztuce zdobienia porcelany w kwiatowe motywy Śląska Opolskiego i wziąć udział w warsztatach.

Wyjątkowa, dynamiczna formuła opolskiego stoiska dopełniona została prezentacją markowych produktów turystycznych oraz szczegółowej oferty turystycznej terenów wiejskich Opolszczyzny. Odwiedzającym targi prezentowaliśmy najnowsze informatory i przewodniki po regionie, mapy i foldery, materiały promujące konkretne atrakcje turystyczne, obiekty noclegowe i gastronomiczne. Zainteresowaniem cieszyły się m.in.: przeznaczony na rynek niemiecki „Katalog Produktów Turystycznych VisitOpolskie”, oferta turystyczna terenów wiejskich, informatory o zabytkach architektury drewnianej, zamkach i pałacach, muzeach, parkach krajobrazowych.

Podczas uroczystej gali otwarcia i w pierwszych dniach targów obecni byli m.in. Prezes OROT Stanisław Rakoczy, Członkowie Zarządu Województwa Opolskiego Grzegorz Sawicki i Szymon Ogłaza, a także Wiceprezydent Miasta Opole Mirosław Pietrucha. Opolskie stoisko odwiedził również Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. W czasie wszystkich dni targowych o gości odwiedzających nasze stoisko troszczyli się i udzielali rzetelnych informacji przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Urzędu Miasta Opola, Parku Nauki i Rozrywki z Krasiejowa oraz OROT.

Dzięki współpracy z opolskimi obiektami noclegowymi mogliśmy przeprowadzić atrakcyjny konkurs dla gości odwiedzających nasze stoisko. Nagrody do konkursu ufundowane zostały przez:

  • Hotel Hugo Business & Spa z Kędzierzyna – Koźla
  • Hotel Aspen z Głuchołaz
  • Hotel Arkas z Prószkowa
  • Hotel Festival z Opola
  • Hotel Szara Willa z Opola
  • Zamek w Otmuchowie
  • Moszna Zamek
  • Prywatne Biuro Podróży SINDBAD

Sponsorom serdecznie dziękujemy za ponowne wsparcie promocji naszego regionu!

Po raz kolejny wspólna prezentacja Opolszczyzny okazała się ogromnym sukcesem, który odbił się szerokim i pozytywnym echem. Wszystkim naszym partnerom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą, równie owocną współpracę!

 

 

HRADEC KRALOVE - INFOTOUR

W dniach 11-12 marca 2016 roku Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego promowała Opolszczyznę na targach turystycznych „INFOTOUR” w miejscowości Hradec Kralove w Czechach.

Podczas INFOTOUR’u nasi południowi sąsiedzi pytali głównie o miejsca związane z turystyką rowerową, a także dużym zainteresowaniem cieszyły się opolskie akweny wodne: Jezioro Nyskie, Otmuchowskie i Turawskie.  Wiele osób pytało również o opolski Ogród Zoologiczny, a także o perłę Opolszczyzny: Zamek w Mosznej, którego widok na plakatach zachwycał zwiedzających.

Podczas targów stoisko województwa opolskiego budziło ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających. Szczególnym powodzeniem cieszyły ogólne przewodniki po naszym województwie. Czesi bardzo dociekliwie pytali o poszczególne atrakcje oraz o miejsca noclegowe, do których mogli by się udać, odwiedzając Opolszczyznę.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko i zapraszamy do dalszego poznawania walorów turystycznych i zgłębiania wiedzy na temat województwa opolskiego.

 

KATOWICE - GLOBalnie

W dniach 18.03. – 20.03.2016 r. w nowoczesnym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się już 22 edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOBalnie. Tematem przewodnim imprezy była rodzinna turystyka aktywna. Wśród wystawców znaleźli się touroperatorzy, biura podróży, krajowe i zagraniczne regiony turystyczne, przewoźnicy, przedstawiciele bazy noclegowej i gastronomicznej, sanatoria, uzdrowiska i ośrodki Spa. Krajem partnerskim tegorocznych targów była Tunezja, natomiast regionem i miastem partnerskim była Pszczyna. Bogaty program artystyczny oraz liczne konkursy

i atrakcje zachęcały do odwiedzania tej imprezy przez uczniów szkół o profilu turystycznym, rodziny z dziećmi, a także seniorów.

Województwo opolskie prezentowało swoje walory na stoisku przygotowanym przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną przy współudziale Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Urzędu Miasta Opola, Urzędu Miasta Prudnik wraz z Miastem Partnerskim Krnov oraz Hotelu Zacisze z Turawy. Głównym przedmiotem zainteresowania odwiedzających były foldery i mapy prezentujące szlaki rowerowe i kajakowe, oferta bazy noclegowej z nastawieniem na turystykę rodzinną z atrakcjami dla dzieci, szlak drewnianego budownictwa sakralnego, a także możliwość poznania zamków
i pałaców Opolszczyzny. Dużą popularnością cieszyły się również informatory, foldery i płyty DVD z Góry Św. Anny. Potencjalni turyści szukali także informacji o możliwościach aktywnego spędzania czasu na terenie województwa opolskiego. Stoisko województwa opolskiego cieszyło się ogromną popularnością również z uwagi na konkursy wiedzy o Opolszczyźnie, w ramach których można było wygrać m.in. pobyt weekendowy w Hotelu Mercure w Opolu, wstęp do strefy spa Hotelu Zacisze w Turawie, wstępy do strefy wellness Hotelu Hugo w Kędzierzynie-Koźlu, spływ kajakowy organizowany przez „Opolską Przygodę”, wejście na Wieżę Piastowską w Opolu, do ZOO w Opolu oraz na krytą pływalnię w Opolu. 

 

JELENIA GÓRA – TOURTEC

6 i 7 maja 2016 na jeleniogórskim rynku odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi Turystyczne TOURTEC. Impreza z założenia jest miejscem spotkań miłośników branży turystycznej, ma stwarzać możliwość poznawania ofert aktywnego wypoczynku, prezentacji piękna krajobrazów, atrakcji oraz wyrobów regionalnych pochodzących z okolic biorących udział w targach. Tym razem zgromadziła 90 wystawców głównie z Polski, Niemiec i Czech. Wśród nich miasta, powiaty, związki gmin, lokalne grupy działania, organizacje turystyczne i przedsiębiorców. Partnerem Targów był Region Miast Aachen. Targom towarzyszyły występy grup tanecznych i koncerty zespołów pochodzących z regionów wystawców. Można było dowiedzieć się na pokazie jak przygotować rower do sezonu lub wziąć udział w konkursie wiedzy o miastach i regionach uczestniczących w targach. Można było również popróbować piwa z lokalnych rzemieślniczych browarów i polskiego wina. Województwo Opolskie reprezentowała Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna. W ciągu dwóch dni targów prezentowaliśmy walory turystyczno przyrodnicze Opolszczyzny i ofertę członków naszego stowarzyszenia. Z bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających stoisko spotkała się oferta Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie – zarówno ze strony turystów indywidualnych jak i grup szkolnych. Pytano nie tylko o same atrakcje, ale również o ofertę pobytową, obozy letnie dla dzieci i młodzieży. Zainteresowani pytali też o aktywny wypoczynek w Górach Opawskich, w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i nad Jeziorami Turawskimi. Dużo pytań dotyczyło oferty dla rowerzystów, szlaków rowerowych i możliwości wypożyczenia rowerów, aby móc podróżować rowerem po atrakcjach turystycznych Opolszczyzny takich jak Zamek Moszna czy Góra Świętej Anny. Oferta spływów kajakowych rzekami Opolszczyzny także wzbudziła spore zainteresowanie. Zainteresowaniem cieszyła się też oferta gospodarstw agroturystycznych, szczególnie w zwartej postaci jak „Katalog Gospodarstw Agroturystycznych” wydany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Wśród odwiedzających stoisko byli tez turyści sentymentalni, w przeszłości związani z Opolszczyzną. Dla nich ogromną radość z kolei stanowiły materiały i foldery które mogli zobaczyć o miejscu swojego pochodzenia. Z przyjemnością dowiadywali się o zachodzących zmianach i deklarowali chęć przyjazdu. Wszyscy zgodnie zachwycali się ostatnią, czwartą, częścią naszej publikacji „Opolskie Smaki. Smaki i aromaty dzieciństwa”. Opolszczyzna jest postrzegana wśród turystów z innych regionów jako miejsce trochę zapomniane i egzotyczne – wzbudzające spore zainteresowanie, co dla lokalnych przedstawicieli branży turystycznej powinno być impulsem do działań promocyjnych.

 

 

CHORZÓW - ATRAKCJE REGIONÓW

Certyfikowany Kołocz śląski, smażone na miodzie Jabłko Księcia Albrechta, a także Śląski żur na maślance – takich przysmaków prosto z Opolszczyzny mogli spróbować wszyscy, którzy w dniach 13-15 maja 2016 r. odwiedzili stoisko Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj” na IV Targach Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów” w Chorzowie, w samym sercu Parku Śląskiego.  Dzięki takiej lokalizacji liczba osób odwiedzających Targi była imponująca – każdy, kto wybrał się w tych dniach na spacer, mógł zajrzeć do targowego namiotu i na chwilę przenieść się w odległe regiony Polski. Cała impreza skupia się na promowaniu wyjątkowych miejsc i obiektów, a także produktów regionalnych czy lokalnych. Wyspecjalizowana jest typowo pod kątem promocji regionów, agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz dziedzictwa kulturowego.

Już w trakcie trwania targów reprezentanci Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Hotelu Dębowe Wzgórze z Pokrzywnej na antenie Polskiego Radia Katowice promowali tradycyjną kuchnię Opolszczyzny oraz zapraszali na stoisko Szlaku Kulinarnego do degustacji specjalnie na tę okazję przygotowanych przepysznych potraw regionalnych. Odzew mieszkańców Śląska po audycji był natychmiastowy – stoisko odwiedziło zarówno wielu rodowitych Ślązaków, jak i wielu byłych mieszkańców Opolszczyzny, którzy ciągle z wielkim sentymentem wybierają Śląski Opolski, jako miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku. Z zainteresowaniem słuchali o inicjatywie promowania regionalnej kuchni z Opolszczyzny oraz dopytywali o lokale, w których zakosztować można w tradycyjnych potrawach.

Na każdy dzień trwania imprezy Piekarnia Kłos z Kujakowic Górnych specjalnie na potrzeby promocji „Opolskiego Bifyja”, a tym samym obiektu ze Szlaku – Pałacu Pawłowice, przygotowała świeże porcje certyfikowanego Kołocza śląskiego z jabłkiem, serem i makiem. Restauracja z Hotelu Dębowe Wzgórze z Pokrzywnej, również przynależąca do Szlaku, przygotowała natomiast przepyszny poczęstunek w postaci smażonych na miodzie gryczanym Jabłek Księcia Albrechta posypanych tradycyjną maślaną kruszonką. Słodkie specjały z Opolszczyzny podbiły serca każdego gościa odwiedzającego targi i nasze stoisko. W niedzielne popołudnie pojawiła się kolejna niespodzianka – podniebienia wszystkich obecnych uraczył oryginalny Śląski żur na maślance przygotowany przez kolejnego członka Szlaku - Hotel Hugo z Kędzierzyna-Koźla. Aby móc spróbować tego regionalnego dania goście zaśpiewali regionalną pieśń ludową „Poszła Karolinka do Gogolina”. Ku zaskoczeniu wszystkich – pieśń znana była niemal każdemu!

Kulinarna prezentacja Śląska Opolskiego stanowiła dodatkowo świetną okazję do promowania samych atrakcji turystycznych, zabytków i walorów naturalnych ziemi opolskiej, a także ciekawych możliwości wypoczynku w naszym regionie, w szczególności na opolskiej wsi. Odwiedzający mogli poznać bazę noclegową województwa, w tym m.in. możliwości noclegowe w agroturystykach.

Dodatkowo na stoisku regionalnym województwa opolskiego obecni byli przedstawiciele Miasta Opole oraz Opolskiego Ogrodu Zoologicznego, którzy promowali największe atrakcje turystyczne stolicy województwa i zachęcali do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Opolu i Opolszczyźnie. Nagrodami były m.in. wejściówki do opolskiego ZOO, bilety do Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, bilety na krytą pływalnię „Wodna Nuta” w Opolu, a także vouchery na spływ kajakowy doliną Stobrawy, Budkowiczanki i Prosny organizowany przez Opolską Przygodę.

Wszystkim obecnym na stoisku przedstawicielom restauracji i hoteli prezentującym Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj” za obecność oraz przygotowanie smakowitego poczęstunku serdecznie dziękujemy! Taka promocja tradycyjnej kuchni z Opolszczyzny oraz lokali przynależących do Szlaku z pewnością zapadła Ślązakom w pamięci i zaowocuje wzrostem odwiedzin turystów w naszym regionie. Przedstawicielom Miasta Opola i opolskiego ZOO również serdecznie dziękujemy za owocną współpracę!

 

OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA

W dniach 20-22.05.2016 r. na opolskim rynku już po raz 16 odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki „W Stronę Słońca”. Tak jak w poprzednich latach Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego promowała atrakcje turystyczne, wydarzenia kulturalne oraz lokalną kuchnię Opolszczyzny na stoisku „Opolskiej Wioski Smaków i Tradycji”.

Podczas 3 dni trwania imprezy stoisko odwiedziło zarówno wielu mieszkańców regionu, jak i przyjezdnych turystów, którzy zainteresowani byli bliższym poznaniem Śląska Opolskiego. Jak co roku, OROT przygotowała ofertę bogatą w ciekawe publikacje. Największym zainteresowaniem cieszyło się wydawnictwo „Opolski Byfyj – Przyjazny Przewodnik Kulinarny”, który otrzymał na warszawskich „Międzynarodowych Targach Książki” Nagrodę Magellana 2015 za Najlepszą Publikację Turystyczną 2015 roku w kategorii Przewodnik Kulinarny. Zainteresowaniem cieszyły się również dwie ostatnie części „Opolskich Smaków”, mapy tematyczne województwa opolskiego, wydawnictwa z trasami rowerowymi oraz publikacje promujące Górę Św. Anny, okolice Nysy, Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, czy też spływy kajakowe rzekami: Prosna, Stobrawa i Mała Panew. Wśród najmłodszych najbardziej popularne okazało się kolorowe wydawnictwo Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego pt.: „Opolskie kwitnące dla dzieci”, które w ciekawy sposób zachęca do poznania Opolszczyzny. Ponadto OROT promowała i udostępniła zwiedzającym  obszerną ofertę obiektów noclegowych znajdujących się na terenie województwa opolskiego.

W „Opolskiej Wiosce Smaków i Tradycji” byli obecni przedstawiciele: Miasta Nysy, Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie Zamku w Niemodlinie, Opolskiej Cepelii, rzemieślnicy i kucharze ze Stobrawskiego Zielonego Szlaku czy kowal z Pruszkowa, którzy mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty. Nasi goście mogli spróbować swoich sił w lepieniu pierogów, malowaniu porcelany, garncarstwie i kowalstwie artystycznym. Najmłodsi zachęcani byli  do poszukiwania szczątków dinozaura z Krasiejowa, a na wszystkich czekał pyszny poczęstunek – Śląski Kołocz, placki ziemniaczane, pierogi, chleb ze smalcem i karp z zamkowej kuchni w Niemodlinie.

Na scenie targowej w ciągu trzech dni wielu gości opowiadało o swoich przygodach podróżniczych „za dolara”, stopem czy motorem.

Odwiedzający mogli spróbować różnorodnych potraw przygotowywanych na scenie podczas pokazów mistrzów kuchni i wziąć udział w konkursach wiedzy o regionach prezentujących się na targach.

W niedzielę najważniejszym gościem na scenie targowej był podróżnik Tomasz Michniewicz, który opowiadał o swoich doświadczeniach związanych z wyprawami w najodleglejsze zakątki świata.

Na zakończenie targów organizatorzy wręczyli nagrody dla najlepszych stoisk XVI Międzynarodowych Targów Turystyki „W Stronę Słońca”. Miło nam poinformować, że OROT została wyróżniona za „Opolski Byfyj – Przyjazny Przewodnik Kulinarny” a Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego za promocję dziedzictwa regionalnego w Opolskiej Wiosce Smaków i Tradycji.

 

 

OPOLE  - VIII FESTIWAL OPOLSKICH SMAKÓW 

W dniach 26.-28.08.2016 r na opolskim Rynku odbyła sie prezentacja Szlaku Kulinarnego „Opolski Bifyj” w trakcie VIII Festiwalu Opolskich Smaków. Przedsięwzięcie zrealizowane było w ramach operacji pn. „Wsparcie promocji i rozwoju sieciowania Szlaku Kulinarnego Województwa Opolskiego Opolski Bifyj”, stanowiącej realizację Planu operacyjnego KSOW 2014-2020 dla Województwa Opolskiego na lata 2016-2017.

 

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe