Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

WIZYTY STUDYJNE w 2012 ROKU

WIZYTA i WARSZTATY WĘGIERSKIEJ BRANŻY TURYSTYCZNEJ - 06.12. - 08.12.2012 ROKU

W dniach 6-8 grudnia na Opolszczyźnie gościła  46-osobowa grupa  węgierskich dziennikarzy i przedstawicieli branży turystycznej. Wizyta została zorganizowana przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i Polski Ośrodek Informacji Turystycznej  w Budapeszcie. Jej celem było zaprezentowanie potencjału turystycznego naszego regionu, oraz umożliwienie nawiązania kontaktów biznesowych z polską branżą turystyczną podczas wspólnych warsztatów.  

W ciągu trzech dni pobytu w województwie opolskim nasi węgierscy goście zwiedzili Opole, Nysę, Pałac w Mosznej, Kamień Śląski oraz Górę Św. Anny. Szczególnie wrażenie zrobił na nich Pałac w Mosznej, oraz sanatorium Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim. Podczas zwiedzania poznali zarówno nasze atrakcje turystyczne, ale także specjały opolskiej gastronomii i wysoką jakość naszej bazy noclegowej. Serwowane Węgrom specjały kuchni śląskiej i polskiej podbiły ich gusta kulinarne bezapelacyjnie.

Najważniejszym punktem programu całej wizyty były piątkowe (7.12.2012 r.) warsztaty branżowe, które odbyły się w Hotelu „Mercure” w Opolu i trwały około 4 godzin. Celem warsztatów było poznanie się obu stron, zaznajomienie z ofertą oraz nawiązanie korzystnych kontaktów biznesowych, które zaprocentują wzrostem ruchu turystycznego na linii Polska – Węgry.
W warsztatach wzięli udział zarówno organizatorzy turystyki, biura podróży, ale także obiekty hotelarskie reprezentują praktycznie całą Polskę. Udział w warsztatach wzięło też kilka firm z województwa opolskiego, jak np.: B.P. „Nowa Itaka”, B.P. „Alf”, B.P. „Almatur” czy opolskie hotele: „Piast”, „Court”, „Szara Willa”. Warsztaty miały formę tzw. „stolikową”, to znaczy że uczestnicy ze strony węgierskiej podchodzili i nawiązywali kontakty z polskimi przedstawicielami branży, którzy oczekiwali ich przy przypisanych im stanowiskach.

Pomysł warsztatów i całej wizyty studyjnej wyszedł ze strony Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Budapeszcie i był efektem październikowej wizyty kierownictwa Polskiej Organizacji Turystycznej i Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej za granicą w województwie opolskim. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, tradycyjnie otwarta na wszelkie pomysły, mogące przynieść korzyść promocji naszego regionu i rozwoju branży turystycznej, podjęła ideę organizacji wizyty Węgrów i doprowadziła do jej realizacji. Mamy nadzieję, że wizyta naszych gości przyczyniła się do zacieśnienia współpracy pomiędzy branżą turystyczną polską i węgierską, a także przybliży Węgrom atrakcyjność turystyczną Śląska Opolskiego.

 

WIZYTA TOUROPERATORÓW z JAPONII - 09.09. - 10.09.2012 ROKU

W dniach 9-10 września Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna gościła w naszym regionie uczestników wizyty studyjnej reprezentujących japońskich tour-operatorów i biura podróży. Goście poznali nasz region i jego potencjał turystyczny. Wizyta odbyła się przy udziale Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Tokio.

Goście z Japonii w ciągu dwóch dni spędzonych na Opolszczyźnie odwiedzili interesujące ich atrakcje turystyczne, oraz zapoznawali się z bazą hotelarsko-gastronomiczną naszego regionu. Zwiedzili m.in. Kamień Śląski, Górę Św. Anny, Moszną, Opole i Brzeg. Wzięli udział m.in. w warsztatach ręcznego zdobienia porcelany w opolskiej Cepelii. Jak się bowiem okazuje opolska porcelana jest hitem, jeśli chodzi o produkty kojarzone z Polską w Japonii.

Spore wrażenie na Japończykach zrobił skalny amfiteatr na Górze Św. Anny – żałowali tylko, że nie odbywają się tutaj żadne koncerty, czy imprezy pod gołym niebem. Do gusty gościom przypadł też opolski Skansen, podczas wizyty w którym żywo interesowali się dawnymi rzemiosłami i kulturą ludową Śląska Opolskiego. Podczas wizyty na zamku w Brzegu największe wrażenie zrobiła zaś na nich wystawa czasowa dotycząca lamp naftowych. Również polichromie ścienne kościoła w Małujowicach wzbudziły zachwyt gości z Japonii.  Słoneczna pogoda pozwoliła też gościom poznać uroki samego Opola, które zostały im zaprezentowane podczas spaceru po mieście.

Naszą bazę noclegowo-gastronomiczną również oceniono wysoko. Perspektywa powstania na zamku w Mosznej regionalnego centrum hotelowo-konferencyjnego wzbudziła zachwyt Japończyków, którzy upatrują w tym obiekcie potencjalną destynację odwiedzin grup z Japonii. Goście nocowali zaś w Pałacu LUCJA w Zakrzowie koło Gogolina, który to obiekt został laureatem nagrody „Modernizacja Roku” w kategorii Hotel. Restauracje zaś, takie jak Pałac Większyce, Alba na Górze Św. Anny (gdzie mogli skosztować opolskich specjałów: kołocza śląskiego i Śmietankówki Oleskiej) czy Venezia w Opolu, w opinii gości z Japonii, pozwalają spokojnie myśleć o obsłudze nawet najbardziej wymagających grup turystów.

Wizyta Japończyków na Śląsku Opolskim była elementem całotygodniowego programu, podczas którego goście poznali, oprócz naszego regionu, Województwo Śląskie i miasto Wrocław. 

 

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI KLASTRA TURYSTYCZNEGO z REPUBLIKI CZESKIEJ 2012 ROK

W dniach 4-5 kwietnia 2012 r. w ramach projektu polsko-czeskiego pn. „Współpraca transgraniczna klastrów turystycznych“ realizowanego przez KLACR o.s – czeski klaster turystyczny kraju morawsko-śląskiego wraz z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną odbyła się wizyta studyjna w województwie opolskim.

Celem wizyty studyjnej było zaprezentowanie przedstawicielom branży turystycznej z Republiki Czeskiej województwa opolskiego, jako obszaru atrakcyjnego turystycznie. W trakcie wizyty były przekazywane dobre praktyki i wymieniane doświadczenia pomiędzy przedsiębiorcami zarówno z Województwa Opolskiego i Kraju Morawsko-Śląskiego. Stronę czeską podczas wizyty reprezentowali członkowie Klacr o.s, m.in. przedstawiciel szkoły średniej o kierunkach: gastronomicznym, hotelarskim i turystycznym, przedstawiciel Ośrodka Wypoczynkowego Sepetna, biura podróży „Atis” i inni przedsiębiorcy branży turystycznej i około turystycznej. Z przedsiębiorców po stronie polskiej do uczestnictwa zaproszono przedstawicieli: Pałacu Lucja, Pałacu w Pawłowicach, Zamku w Mosznej, Biura Podróży „Alf”, Grodu w Byczynie, Dzikiej Chaty, Polietchniki Opolskiej jak również przedstawiciela Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Po oficjalnym rozpoczęciu wizyty studyjnej w Pałacu Lucja w Zakrzowie właściciel obiektu pan Siegmund Drasfeld oprowadził gości po swoim obiekcie pokazując doskonale dopracowane wnętrza pałacu. Obiekt posiada 25 pokoi, apartament dla 4 osób, sale i restauracje, jego położenie w bezpośredniej bliskości autostrady A4 oraz Góry Świętej Anny czyni go niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Po prezentacji Pałacu Lucja odwiedzono Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Skansen wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczestników, którym przedstawiono pokrótce najważniejsze obiekty Muzeum takie jak: Kościół św. Katarzyny, młyn wodny, szkołę i inne. Gościom spodobała się wystawa kroszonek i pisanek, która sprowokowała uczestników do rozmów o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Typowej śląskiej kuchni, uczestnicy study tour, zasmakowali w Starej Karczmie w Chocianowicach a następnie udali się do średniowiecznego miasta Byczyna gdzie odwiedzili nowoczesny hotel Adler. Adler mieści się w samym sercu Byczyny na średniowiecznym rynku. Hotel z bogatą historią urzeka nie tylko swoim wnętrzem, ale również niezwykłym klimatem. Po chwili odpoczynku przy kawie i cieście a hotelowej restauracji, grupie pokazano piękno średniowiecznego miasta a następie udano się do jednej z największych atrakcji turystycznej województwa opolskiego „Grodu w Byczynie”. Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa w Biskupicach przywitało gości salwami armatnimi, po czym rycerze zaprezentowali uczestnikom możliwości i atrakcje Grodu. Polsko-czeska grupa uczyła się nie tylko strzelać z łuku czy rzucać toporem, rycerze przygotowali dla swoich gości iście średniowieczne konkursy.

Drugiego dnia goście mogli skorzystać ze strefy spa, która jest udostępniona dla wszystkich gości Pałacu w Pawłowicach. Od wczesnych godzin rannych można zregenerować siły w jacuzzi, grocie solnej, saunie fińskiej lub suchej oraz w basenie. Po śniadaniu właściciel Pałacu, pani Ewa Godyla zaprezentowała nam szereg usług świadczonych klientom przebywającym w Pałacu. Poza strefą spa, w hotelu znajduje się duża sala balowa, restauracja, w której serwowane są wypieki z piekarni właścicieli w tym m.in. regionalny produkt jakim jest kołocz śląski. Pałac w Pawłowiach posiada również dwa apartamenty dla osób niepełnosprawnych. Apartamenty posiadają własną kuchnię, łazienkę i dwa pokoje. Po oficjalnym rozpoczęciu drugiego dnia wizyty studyjnej w Pałacu w Pawłowicach zabraliśmy naszych gości do największej atrakcji turystycznej województwa opolskiego JuraParku w Krasiejowie. Nowoczesny JuraPark zachwycił przedsiębiorców branży turystycznej swoją nowoczesnością, różnorodnością i obszernością. Rozbudowywany obiekt, jest w stanie zagospodarować czas odwiedzającym przez cały dzień, dzięki czemu z całą pewnością przyciągnie do siebie turystów z Czech. Również drugiego dnia nie mogło zabraknąć specjalności śląskiej kuchni, które tym razem zaserwowała restauracja Alba w Górze Świętej Anny. Po obiedzie uczestnicy zwiedzili Górę Świętej Anny wraz z Bazyliką i Parkiem Krajobrazowym.

Kolejnym etapem realizacji projektu pn. „Współpraca transgraniczna klastrów turystycznych” były 3-dniowe warsztaty przedstawicieli polskiego i czeskiego klastra wraz ze słowackim klastrem Liptov.

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe