Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

WIZYTY STUDYJNE w 2011 ROKU

WIZYTA STUDYJNA PRZEDSTAWICIELI BRANŻY TURYSTYCZNEJ z FINLANDII 09.12.2011 ROKU

W dniu 9 grudnia, z kilkugodzinną wizytą w Opolu przebywali uczestnicy study-tour z Finlandii, którzy wcześniej odwiedzili Dolny Śląsk. Uczestnikami wizyty studyjnej byli przedstawiciele biur podróży Matka-Vekka TMP, Kaleva Traveller, Area, HRG Nordic, Matka-Agentit oraz Astor OY Travelservice, które organizują wyjazdy integracyjne i konferencyjne dla dużych fińskich firm korporacyjnych, a także agencje turystyczne organizujące wyjazdy grupowe dla stowarzyszeń i seniorów fińskich. Gościom towarzyszyła przedstawicielka Polskich Linii Lotniczych na Finlandię pani Karina Kozikowska-Ulmanen oraz Country Sales Director na Polskę sieci Best Western – pan Gheorghe Cristescu.

W Opolu, na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Finowie mieli okazję zapoznać się z ludowymi i kulinarnymi tradycjami Śląska Opolskiego. Uczestniczyli m.in. w lekcji muzealnej w Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas lekcji przedstawiono cały zakres wierzeń ludowych i tradycji związanych z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia. Omówiono m.in. wszelkiego rodzaju wróżby związane z tym okresem, a także tradycje stołu wigilijnego i kolędowania na wsi opolskiej. Nabytą wiedzę nasi goście mogli skonfrontować z własnymi tradycjami, które pokrótce przedstawili prowadzącym lekcję muzealną. Było to z pewnością ciekawe doświadczenie dla obu stron. Następnie nasi goście wzięli udział w tradycyjnej, opolskiej wieczerzy wigilijnej przygotowanej dla nich w Restauracji „U Karola Malajki”, tuż obok opolskiego skansenu. Kolacja składała się z 15 dań reprezentujących tradycję stołu wigilijnego na Śląsku Opolskim. Z pewnością niektóre potrawy wydawały się Finom dość egzotyczne i różne od ich tradycji kulinarnej (moucka, makówki, śliszki, kapusta z grochem). Inne zaś były przez nich rozpoznawalne i uznane za dość „swojskie” (zupa rybna, kartofelsalat, smażone ryby). W kolacji uczestniczył Wiceprezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – Pan Tadeusz Troszyński, który na zakończenie spotkania wręczył naszym gościom pamiątkowe pakiety informacyjno-promocyjne związane z naszym regionem.

Sponsorem przejazdu grupy Finów z Wrocławia do Opola było Biuro Podróży ALAMTUR, które aktywnie zaprezentowało naszym gościom swoją ofertę, oraz możliwości współpracy zarówno w zakresie turystyki przyjazdowej, jak i wyjazdowej.

Goście z Finlandii opuścili Opole w godzinach wieczornych zabierając ze sobą spory zasób wiedzy na temat naszych regionalnych tradycji świątecznych, a także ciekawe doświadczenie kulinarne związane z opolskim stołem wigilijnym.

 

WIZYTA DZIENNIKARZY z NIEMIEC 13.10. - 15.10.2011 ROKU

W dniach 13-15 października 2011 roku, Śląsk Opolski odwiedziła grupa dziennikarzy największych niemieckich pism podróżniczych oraz kościelnych. Podczas całej wizyty na Śląsku Opolskim dziennikarzom towarzyszył przedstawiciel Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Berlinie. Goście przyjechali na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Tematem przewodnim wizyty była turystyka pielgrzymkowa. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć wybrane atrakcje turystyczne i zabytki kultury sakralnej, a także miejsca pątnicze i pielgrzymkowe w Brzegu, Kamieniu Śląskim, na Górze Św. Anny, w Głogówku oraz Opolu. Największym wydarzeniem dla gości zza zachodniej granicy było spotkanie i wspólna uroczysta kolacja z Jego Ekscelencją Abp Alfonsem Nossolem, która odbyła się w Pałacu w Kamieniu Śląskim. Była to wspaniała okazja do rozmowy z nietuzinkową postacią, związaną z najnowszą historią Kościoła Katolickiego i kulturą Śląska Opolskiego. Do późnych godzin nocnych dziennikarze z zainteresowaniem słuchali opowieści snutych przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa. Ostatni wieczór goście z Niemiec spędzili w stolicy województwa - Opolu, zwiedzając tutejsze zabytki oraz kończąc dzień pożegnalną kolacją w obecności przedstawicieli Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Opolszczyzna zauroczyła dziennikarzy, którzy nie zdawali sobie sprawy z jej piękna, różnorodności kulturowej i historycznej, wielkiej otwartości ludzi spotykanej na każdym kroku. Goście z Niemiec obiecali, że na pewno do nas wkrótce powrócą już jako turyści ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi.

 

WIZYTA DZIENNIKARZY z ROSJI 26.09. - 30.09.2011

W dniach 26-30 września w naszym regionie, na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przebywała ekipa rosyjskiej publicznej telewizji „Rossiya K”, realizująca program „Z notatnika przyrodnika”. Program ten prezentował  walory turystyczno-przyrodnicze różnych miejsc na świecie. Podczas tygodniowego pobytu nasi goście, prowadzący Alexandr Khaburgaev i biolog - filmowiec Oleg Shumakov, nakręcili wiele godzin materiału telewizyjnego prezentującego nasze atrakcje przyrodnicze i turystyczne, m.in. Góry Opawskie, Jezioro Nyskie i Otmuchowskie, Górę Św. Anny, Jezioro Turawskie, Bory Stobrawskie. Odwiedzili też liczne parki, stadninę koni, łowisko pstrąga, ale także opolskie ZOO, Zamek w Mosznej i Jurapark. Zaliczyli również rejs statkiem po Odrze, podczas którego mogli obserwować ptactwo wodne. Do gustu przypadła im szczególnie Pasieka Zarodowa w Maciejowie, gdzie zostali uświadomieni m.in. o znaczeniu dokonać ks. Jana Dzierżona dla światowego pszczelarstwa. Mieli również okazję odwiedzić kilka gospodarstw agroturystycznych (Państwa Dendera w Brynicy i Państwa Lipińskich w Przysieczy), oraz obiektów noclegowych (Hotel Zacisze w Turawie, MAX w Jarnołtówku, Pałac Pawłowice), gdzie mogli przekonać się o wysokiej jakości i wyśmienitym przygotowaniu naszej bazy noclegowo-gastronomicznej. Efektem wizyty było kilka odcinków realizowanego przez naszych gości cyklu „Z notatnika przyrodnika”.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe