Polecamy

 

 • PL
 • EN
 • DE
 • CZ
 • RS
 • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Koło Przewodników Turystycznych

Koło przewodników zdjęcie w tle.png

Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek

działa w ramach struktur organizacyjnych Stowarzyszenia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, jako wydzielona jednostka organizacyjna, koordynująca działalność licencjonowanych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.

Koło zostało powołane 28 marca 2012 r.

Do zadań koła należy:

 1. Zrzeszanie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, posiadających uprawnienia nadane zgodnie z obowiązującymi przepisami (uprawnienia państwowe).
 2. Świadczenie w ramach OROT usług przewodnickich i pilockich w zakresie posiadanych przez przewodników i pilotów uprawnień, na zlecenie uprawnionych organizatorów turystyki oraz innych osób prawnych i fizycznych.
 3. Prowadzenie szkoleń i dokształcanie przewodników i pilotów.
 4. Prowadzenie działalności krajoznawczej oraz organizowanie i ułatwianie przewodnikom oraz pilotom uprawianie turystyki we wszelkich jej formach.
 5. Współdziałanie z Zarządem oraz Biurem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w zakresie:
 • realizacji zadań statutowych stowarzyszenia, a w szczególności promocji turystycznej województwa opolskiego,
 • służenie fachową wiedzą przewodnicką innym jednostkom organizacyjnym w realizacji ich zadań programowych,
 • dbanie o dobre imię Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, jej członków oraz całego środowiska przewodnickiego i pilockiego.

Opiekunem Koła jest kol. Krzysztof Adamski

Załączniki:

PDFCzłonkowie koła stan na dzień 12.02.2024.pdf (182,03KB)

Członkowie koła stan na dzień 12.02.2024-1.png

Członkowie koła stan na dzień 12.02.2024-2.png

Członkowie koła stan na dzień 12.02.2024-3.png

Członkowie koła stan na dzień 12.02.2024-4.png

Członkowie koła stan na dzień 12.02.2024-5.png

PDFDeklaracja Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek OROT.pdf (410,34KB)

DOCDeklaracja Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek OROT.doc (240,00KB)

PDFlogo_orot_kptipw.pdf (25,74KB)

JPEGlogo_orot_kptipw.jpeg (76,87KB)

Działalność Koła w 2023 roku:

Wizyta dla członków Koła w dniu 16 grudnia 2023 roku 

Koło 12.2023.6.jpeg

W dniu 25 marca 2023 r. odbyła się pierwsza w tym roku wizyta studyjna dla członków Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zorganizowana przez OROT. Tym razem grupa odwiedziła najpierw Śląski Folwark w Chróścinie, gdzie miała okazję zapoznać się z ofertą rekreacyjną Folwarku. Następnie udano się na spacer po Parku Dworskim w Chróścinie, skąd przejechano do Dąbrowy Niemodlińskiej. Tutaj miało miejsce zwiedzanie Pałacu w Dąbrowie. Po przejeździe do Tułowic grupa zjadła pyszny obiad regionalny w Restauracji Bistro Finezja, należącej do Szlaku Kulinarnego Opolski Bifyj, a następnie udała się na zwiedzanie nowo otwartego Muzeum Porcelany i spacer po Tułowicach, oglądając z zewnątrz m.in.: Pałac, willę Erharda Schlegelmilcha - wzniesioną przez założyciela fabryki porcelany. Następnie miał miejsce przejazd do Skarbiszowic, gdzie krzyżują się losy przesiedleńców z rejonu Kresów Wschodnich, Ślązaków oraz ludzi napływowych z innych części kraju tworząc tygiel kultur. Ostatnim punktem wizyty przed powrotem do Opola była Izba Regionalna w Skarbiszowicach.

 

Działalność Koła w 2022 roku:

W dniu 17 listopada 2022 r. członkowie Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek działającego przy OROT spotkali się w Opolu, aby podsumować niezwykle intensywny rok oraz zaplanować mnóstwo nowych i ciekawych inicjatyw na przyszłość. Przy okazji grupa udała się na krótki spacer po Stolicy Polskiej Piosenki, zakończony w opolskiej Katedrze, gdzie trwają prace archeologiczne i badawcze, w trakcie których do tej pory udało się znaleźć drobne przedmioty, kości ludzkie, a także fragmenty murów, przynależące do odkrytej krypty w jednej z kaplic.

17.11.2022 Opole.jpeg

W sobotę 9 kwietnia 2022 r. członkowie Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek działającego przy OROT wzięli udział w wyjeździe studyjnym po Ziemi Kędzierzyńsko-Kozielskiej. Podczas wyprawy mieli okazję zwiedzić:
- Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944,
- Muzeum Ziemi Kozielskiej,
- Hotel Court w Kędzierzynie-Koźlu,
- Pałac Większyce.
Grupa udała się także na spacer by "na żywo" zobaczyć ciekawą budowlę hydrotechniczną tzw. syfon kłodnicki, dzięki któremu rzeka Kłodnica  przepływa pod Kanałem Gliwickim.
Kolega Wojciech Kwiecień przedstawił podczas przejazdu przez Kędzierzyn – Koźle najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne miasta oraz ciekawostki związane z jego dziejami. Z uczestnikami wizyty spotkał się także Pan Tomasz Kandziora - wójt gminy Reńska Wieś, który wraz z Właścicielem Pałacu w Większycach powitał grupę w Większycach i opowiedział o najważniejszych działaniach Gminy związanych z turystyką.

 

Działalność Koła w 2021 roku:

Z uwagi na pandemię COVID-19 w 2021 r. odbyła się tylko jedna wizyta studyjna po regionie dla Członków Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek działającego przy OROT. 
W sobotę 23 października 2021 r. członkowie Koła wzięli udział w wyjeździe studyjnym, podczas którego mieli okazję zwiedzić:
- drewniany kościół p.w. św. Barbary w Kolanowicach,
- Izbę Regionalną w Łubnianach,
- Studzionkę (kapliczkę ze studnią) i opolskie wydmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym,
- siedzibę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy,
- kościół p.w. NSPJ w Zagwiździu (drewniane zabudowania Huty Żelaza),
Wycieczka zakończyła się w Gospodarstwie Agroturystycznym "Chata w lesie", gdzie uczestnicy zostali poczęstowani żurkiem oraz nalewkami własnej produkcji.

 

 

Działalność Koła w 2020 roku:

W dniu 3 października 2020 roku odbyła się kolejna wizyta studyjna po Regionie dla Członków Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek działającego przy OROT. Tym razem Członkowie Koła mogli spróbować swoich sił w spływie kajakowym po Budkowiczance zorganizowanym przez Opolską Przygodę. Następnie odwiedzili Zamek Bożejów, gdzie odbyło się krótkie zwiedzanie obiektu zakończone pysznym obiadem. Na koniec wizyty Członkowie Koła odwiedzili Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Radomierowicach. Kościół wybudowany w latach 1786-90 przez mistrza ciesielskiego Petzera według projektu architekta Christiana Isemera, inspektora budowlanego we Wrocławiu i Opolu. 

 

 

Działalność Koła w 2019 roku:

W dniu 23 listopada 2019 roku odbyła się kolejna wizyta studyjna po Regionie dla Członków Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek działającego przy OROT. Członkowie Koła odwiedzili Restaurację Wozownia w Brzegu, gdzie spotkali się z właścicielem Panem Januszem Piotrowiczem oraz mieli okazję spróbować przejażdżki Rikszą. Następnie udali się do Gminy Popielów gdzie zwiedzili: Kościół w Kurzniach, Zamek oraz dom Ks. Dzierżona w Karłowicach, „Przystań wodną” w Nowych Siołkowicach. Kolejnym punktem programu była wizyta w Restauracji Śtantin, gdzie członkowie Koła spotkali się z właścicielką Panią Rozwitą Miś oraz mieli okazję porozmawiać z Wójtem Popielowa Panią Sybillą Stelmach. Na koniec wizyty Członkowie odwiedzili obiekt Reha Vital w Siołkowicach Starych, gdzie zapoznali się z ofertą obiektu.

 

W dniu 16 marca 2019 roku odbyła się kolejna wizyta studyjna po Regionie dla Członków Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek działającego przy OROT. Członkowie Koła mieli możliwość poznania Szlaku Obuwniczego w Krapkowicach, zwiedzenia: Zamku w Rogowie Opolskim, Izby Tradycji Lotniczych i Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej koło Góry Św. Anny, Silesia Ring w Kamieniu Śląskim oraz Karolinka Golf Park w Kamieniu Śląskim.  Na koniec spotkania Członkowie podsumowali wizytę, omówili sprawy związane z działalnością Koła oraz zjedli obiad w Restauracji Kamieniec w Kamieniu Śląskim. 

 

W dniu 17 stycznia 2019 roku  w Restauracji Nad Stawkiem w Opolu odbyło się spotkanie Członków Koła Przewodników i Pilotów przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania nowopowstałej atrakcji turystycznej Opola- Zamku Górnego. Przewodnicy i Piloci mieli okazje do kompleksowego zapoznania się z ofertą Zamku Górnego. Następnie grupa udała się do Restauracji Nad Stawkiem gdzie rozpoczęło się robocze spotkanie członków Koła. Podczas  spotkania przeanalizowano działalność Koła w roku 2018 oraz przedyskutowano propozycje działań na 2019 rok. Przedstawiciel OROT przedstawił zgormadzonym najnowszą publikacje stowarzyszenia: „Opolskie. Przewodnik turystyczny” wydany w 10-ciu wersjach językowych oraz zaprezentował plany na nadchodzące imprezy targowe w zakresie turystyki. W trakcie spotkania, wstępnie uzgodniono, że kolejne spotkanie członków Koła będzie miało charakter wyjazdowy. W burzliwej dyskusji przedstawiono propozycje kilku miejsc  i zdecydowano, iż najprawdopodobniej 16 marca Koło uda się do Krapkowic, Kamienia Śląskiego, Gogolina i Ligoty Dolnej, aby poznać najnowsze atrakcje z tamtego rejonu. Dodatkowo zaproponowano, aby spotkać się z nowo wybraną dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w celu omówienia współpracy i poznania nowej oferty muzeum oraz postulowano możliwość zwiedzenia podziemi Kościoła Franciszkanów w Opolu. Na koniec członkowie Koła mieli okazję skosztować pysznego deseru- szarlotki na ciepło z lodami i bitą śmietaną.

 

Działalność Koła w 2017 roku:

W dniu 4 listopada 2017 roku odbyła się kolejna wyjazdowa wycieczka członków naszego Koła. Tym razem - na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Oleśnie - członkowie zwiedzili zabytki i atrakcje turystyczne miasta. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Oleskiego Muzeum Regionalnego. Dyrektor muzeum - Pani Ewa Cichoń bardzo ciekawie przedstawiła historię miasta, dzieje jego mieszkańców oraz przybliżyła  najbardziej znanych Oleśnian. Następnie grupa pojechała zwiedzać kirkut w Oleśnie. Po tym miejscu oprowadziła grupę również Pani Ewa Cichoń, przedstawiając dzieje gminy żydowskiej w Oleśnie, tradycje pochówku zmarłych przez Żydów oraz opisując zasługi najbardziej znanych oleskich żydów pochowanych na tym cmentarzu. Trzecim punktem programu było zwiedzanie najbardziej wyjątkowego kościoła drewnianego na Opolszczyźnie czyli kościoła odpustowego p.w. św. Anny. Po tym pięknym kościele w bardzo interesujący sposób oprowadziła również Pani Ewa Cichoń. Następnie grupa udała się do Hotelu & SPA Na Kamieniu. Po smacznym posiłku oraz pysznej kawie i herbacie członkowie Koła zostali oprowadzeni przez współwłaścicielkę po kompleksie wypoczynkowym. Na koniec wycieczki grupa pojechała sie Maciejowa na zwiedzanie wioski tematycznej: Miodowa Kraina. Gospodarze omówili specyfikę funkcjonowanie wsi oraz przedstawili ofertą edukacyjną i turystyczną Miodowej Krainy. 

 

W dniu 8 kwietnia 2017 roku odbyła się kolejna wyjazdowa wycieczka członków naszego Koła. Tym razem - na zaproszenie kolegów: Anatola Bukały i Marcina Nowaka - wybraliśmy się na zwiedzanie najnowszych atrakcji turystycznych Nysy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawnej jezuickiego. Następnie mieliśmy okazje zwiedzić Carolinum z wejściem do biblioteki, auli oraz dawnej apteki. Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Macierzystym Sióstr św. Elżbiety, w trakcie której mieliśmy możliwość oglądania pamiątek zebranych w izbie pamięci błogosławionej Marii Luizy Merkert. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po tzw. Dworze Biskupim. W tym obiekcie zobaczyliśmy także miejsca niedostępne dla zwykłego odwiedzającego. Po smacznym, włoskim posiłku w Court Park Gallery - Dwór Biskupi udaliśmy się na zwiedzanie nyskich fortyfikacji. Kolejno zobaczyliśmy: Redutę Kardynalską, Fort Prusy i Fort II. W tym ostatnim miejscu zostaliśmy ugoszczeni pyszną kiełbaską z grilla oraz ciastem, kawą i herbatą. W imieniu uczestników wycieczki składamy serdeczne podziękowania dla kolegów: Anatola Bukały i Marcina Nowaka, za profesjonalną i niezmiernie ciekawą wycieczkę po atrakcjach turystycznych Nysy. Warto zaznaczyć, że dzięki ich staraniom mieliśmy okazję zobaczyć w sobotę takie obiekty i miejsca, które są niedostępne dla zwykłego turysty. Brawo WY:)! Nasze serdeczne podziękowania kierujemy także do przewodników z Miejskiego Koła PTTK "Tryton" w Nysie oraz tych osób, które bezpłatnie i bardzo ciekawie oprowadzali nas po zabytkach i atrakcjach turystycznych Nysy. Podziękowania kierujemy także do Urzędu Miejskiego w Nysie za zapewnienie poczęstunku w trakcie trwania wycieczki oraz za przekazane upominki z Nysy :) Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu Koła.

 

W dniu 9 marca 2017 roku w Pensjonacie Villa Park w Opolu Groszowicach odbyło się kolejne spotkanie członków Koła Przewodników i Pilotów przy OROT. Na początku spotkania członkowie mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą Pensjonatu, który działa od 2007 roku. Podczas oprowadzania została przybliżona również historia tego obiektu. Następnie w restauracji odbyło się robocze spotkanie Koła, podczas którego, w szczególności: omówiono działalność Koła w 2016 roku, przedyskutowano propozycje działań w 2017 roku, omówiono nawiązanie współpracy z innymi kołami przewodnickimi działającymi w Opolu. Przedstawiono także najnowsze publikacje o Opolszczyźnie oraz nadchodzące imprezy targowe w zakresie turystyki. W trakcie spotkania, wstępnie uzgodniono, że kolejne spotkanie członków Koła będzie miało charakter wyjazdowy i dzięki kolegom: Anatolowi Bukale i Marcinowi Nowakowi wyruszy na poznanie najnowszych atrakcji turystycznych Nysy. Szczegóły wyjazdu będą do ustalenia ustalania. Na koniec członkowie Koła mieli okazję skosztować pysznego deseru - sufletu czekoladowego.

 

W dniu 17 stycznia 2017 roku przedstawiciele naszego Koła Przewodników i Pilotów przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wzięli udział w spotkaniu przewodników turystycznych po Opolu z różnych organizacji i stowarzyszeń. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Urzędu Miasta Opole i Pana Jacka Rogoży Prezesa Opolskiego Stowarzyszenia Krajoznawców. Uczestników spotkania powitał Prezydent Miasta Opole Arkadiusz Wiśniewski, który wyraził podziękowanie za przybliżanie piękna miasta wielu grupom turystów. Zaznaczył, że z przeprowadzonych przez urząd miasta badań wynika, że Opole ciągle jeszcze jest mało znane mieszkańcom naszego kraju. Wyraził nadzieje, że 800 lecie Opola będzie okazją do przedstawienia szerszej grupie turystów zabytków i atrakcji turystycznych stolicy naszego regionu. Podczas spotkania nasz kolega Stefan Muthwill omówił przebieg Trasy Festiwalowej w Opolu, poprowadzonej od Dworca Głównego w Opolu do Amfiteatru Tysiąclecia. W kolejnej prezentacji przedstawiona została oferta turystyczna Muzeum Polskiej Piosenki. Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja przewodników w przedmiocie zwiększenia atrakcyjności Opola dla turystów oraz ułatwienia przewodnikom oprowadzania grup turystów po mieście. Organizatorzy spotkania zadeklarowali, że będą dążyć do częstszego organizowania takich spotkań dla przewodników turystycznych.

 

Działalność Koła w 2016 roku:

W dniu 14 października 2016 roku Członkowie naszego Koła mieli okazję zwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Jako przewodnicy zdecydowanie polecają je zwiedzić, szczególnie w jesienno-zimowym okresie - "Spotkanie z polską piosenką" daje bowiem mnóstwo radości i pozytywnej energii.

 

 

W dniu 20 lutego 2016 roku Członkowie Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wraz z bliskim uczestniczyli w kolejnej już edukacyjnej wycieczce po Opolszczyźnie.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Niemodlinie. Zamek po wieloletniej przerwie - na skutek zmiany właściciela w 2015 r. - ponownie został udostępniony dla turystów. Zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie, poznaliśmy historię zamku oraz dzieje jego dawnych właścicieli. Poznaliśmy także dalsze zamierzenia właścicieli związane z odbudową zamku i jego turystycznym wykorzystaniem.

Kolejnym punktem naszej sobotniej wycieczki było zwiedzanie zamku w Mosznej. Najpierw zostaliśmy posileni po hrabiowsku, a następnie zwiedziliśmy zamek. Dzięki uprzejmości przewodnika mieliśmy okazje zobaczyć i poznać te miejsca w zamku, które dla zwykłego turysty są najczęściej niedostępne m.in. apartamenty, sale myśliwską, wieżę, piwnice. Zapoznaliśmy się także z planami dalszego turystycznego wykorzystania zamku.

Następnie zwiedziliśmy Stadninę Koni w Mosznej, która specjalizuje się w hodowli koni pełnej krwi angielskiej oraz szlachetnej półkrwi. Przewodnik przybliżył nam istotę hodowli koni oraz przedstawił najważniejsze osiągnięcia koni pochodzących z tej stadniny.

Ostatnim punktem programu było zapoznanie się z twórczością Pana Sebastiana Kucharskiego z Łącznika, który głównie w oparciu o zużyte części samochodowe stworzył kolekcje "opolskich Transformers".

Zapraszamy serdecznie wszystkich przewodników po województwie opolskim i pilotów wycieczek do wstąpienia do Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy OROT - Razem możemy więcej!

 

 

W dniu 2 lutego 2016 roku spotkanie Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odbyło się w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Podczas spotkania Kierownik Działu Promocji Pani Anna Łęgowik omówiła zakres działalności Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz aktualną ofertę dla grup zorganizowanych. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z wystawą prac Pani Beaty Wiewiórki pt. "Redukcja Kolorów".

Następnie Członkowie Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek omówili funkcjonowanie Koła w 2015 roku oraz przedyskutowali plan działania i zamierzenia Koła na 2016 rok.

Wśród propozycji działania Koła w 2016 roku wstępnie uzgodniono:
1) organizację wycieczki objazdowej: Lipno (zwiedzanie ogrodu dendrologicznego) - Jarnołtówek (zapoznanie się z ofertą Interaktywnego Parku Edukacji i Rozrywki ROSENAU oraz Parku Krajobrazowego Gór Opawskich) - prawdopodobny termin wycieczki to sobota pod koniec kwietnia br.,
2) zwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki - po oficjalnym otwarciu,
3) organizacje wycieczki objazdowej: Ładza (Stobrawski Park Krajobrazowy), Pokój (park, kościół ewangelicki im. Księżnej Zofii) + ewentualnie integracyjny spływ kajakowy doliną Budkowiczanki,
4) rozważenie wydania ulotki z informacją o działalności Koła Przewodników i Pilotów przy OROT, wraz z danymi członków o zakresie świadczonych usług przewodnickich i pilotów wycieczek. Ulotka byłaby rozpowszechniana m.in. podczas targów turystycznych, w których udział bierze OROT,
5) współpracę z Miastem Opole, w zakresie organizacji podczas wakacji spacerów po zabytkach i atrakcjach turystycznych Opola.

 

 

Działalność Koła w 2015 roku:

Na dzień 31.12.2015 r. Koła Przewodników i Pilotów przy OROT liczyło 28 członków. W stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku, liczba członków zwiększyła się o 1 osobę. W czerwcu 2015 r. wykonane zostały odznaki naszego Koła. Uroczyste wręczenie pierwszych odznak nastąpiło podczas Walnego Zgromadzenia Członków Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Opolu w dniu 27.06.2015 roku.

Wycieczki:

21.02.2015 r. członkowie Koła mieli okazję zapoznać się z działalnością Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz zwiedzić Muzeum Politechniki Opolskiej i lamp rentgenowskich (ponad 1000 eksponatów - największa kolekcja na świecie). 

 

29.04.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Członków Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy OROT. Tym razem mieliśmy okazje zapoznać się z ofertę Hotel BEST WESTERN w Opolu. Podczas spotkania zaprezentowana została także oferta wypożyczenia systemu Tour Guide WT-300 - przenośnego zestawu służącego do radiowej obsługi wycieczki. Przedyskutowano także propozycje zagadnień na kolejne spotkania Koła oraz sprawy związane z funkcjonowaniem Koła.

 

30.05.2015 r. Członkowie Koła uczestniczyli w wyjazdowej edukacyjnej wycieczce. Zostali oprowadzeni po Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej, Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny oraz po rezerwacie Góra Św. Anny. Fachowo, a zarazem bardzo interesująco oprowadziła uczestników po rezerwacie Pani Beata Wielgosik. Dowiedzieli się o aktualnym stanie funkcjonowania geoparku oraz planowanych zamierzeniach. Dodatkowo  uczestnicy zostali "wzbogaceni" o fachową literaturę. 

 

07.11.2015 r. spacer po zabytkach Opola z nestorem opolskich architektów p. Andrzejem Hamadą. W spacerze wzięli udział przedstawiciele naszego Koła oraz członkowie Klubu z ORSO PTTK.

Ponadto dwie wycieczki/spotkania (m.in. na zwiedzanie zamku w Niemodlinie i Mosznej) zaplanowane na grudzień 2015 r. na prośbę Członków Koła zostało przeniesionych do realizacji w I kw. 2016 roku.


Działalność Koła w 2014 roku:

W 2014 roku odbyły się dwa zebrania Koła przewodników turystycznych i pilotów wycieczek OROT. Spotkania te były połączone ze zwiedzaniem obiektów hotelów, w których się obywało zebranie. Pierwsze spotkanie odbyło się 13.03 w Hotelu Szara Willa. Na spotkaniu wybrano opiekuna koła, którym został Pan Krzysztof Adamski oraz wybrano propozycję loga. Ustalono również zakres działania na rok 2014 oraz zasady funkcjonowania Koła. 

 

 

Drugie spotkanie odbyło się 08.05. w Hotelu Festiwal. Głównym tematem spotkania było ustalenie miejsc, które należałoby zwiedzić. 

W 2014 roku udało się również zaprojektować logo, oraz wzór wizytówek Koła przewodników. Podjęto również decyzję o stworzeniu odznaki koła, która powinna być gotowa w 2015 r. Zaktualizowano dane członków koła pod kątem języka w którym mogą oprowadzać turystów co znacznie ułatwia kontakt i wybór z wybranym przewodnikiem. Pracownicy biura OROT stworzyli profil Koła na portalu społecznościowym facebook. Pracownicy są w stałym kontakcie z członkami Koła polegającym między innymi na przekazywaniu osobom zainteresowanym kontaktu do przewodników zrzeszonych w Kole.

Wycieczki:

26.07.2014 r. członkowie Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, w ramach bieżącej działalności Koła mieli okazję zapoznać się z kolejną atrakcją Opola. Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Opolskiego przewodnicy i piloci OROT mogli zobaczyć zbiory Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, które ma swoją siedzibę w Collegium Maius na Placu Kopernika 11 w Opolu. Pod opieką przewodnika muzeum podziwiać można było m.in. insygnia rektorskie, starodruki ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego, odrestaurowaną Kaplicę Świętego Wojciecha, a także dwie reprezentacyjne sale uczelni - Salę Plafonową i Salę Senatu. Obchodzone w tym roku 20 – lecie istnienia Uniwersytetu Opolskiego, a także 60 - ta rocznica przeniesienia Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej z Wrocławia do Opola, przyczyniło się do otwarcia Muzeum. W tym niezwykle ciekawym miejscu można zapoznać się nie tylko z historią Uniwersytetu, ale również z aktualnie prowadzoną działalnością. W specjalnie przygotowanej sali można podziwiać wszelkie wyróżnienia i odznaczenia przyznane władzom uczelni, obejrzeć pamiątkową kronikę, a także zobaczyć prezenty podarowane przez gości odwiedzających to miejsce, często z bardzo odległych zakątków świata. Kolejne pomieszczenie – sala multimedialna przedstawia wszystkie wydziały Uniwersytetu Opolskiego, a także miejsca, które warto zobaczyć w tym zabytkowym obiekcie oraz jego bliskim otoczeniu. Zainteresowani mogą zapoznać się również z aktualną ofertą dla przyszłych studentów. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego jest wręcz obligatoryjnym punktem na trasie turystycznej mapy Opola, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę województwa opolskiego. Dużą zachęta jest z pewnością bezpłatny wstęp, a także przemiła i profesjonalna obsługa pracowników muzeum.

Z ofertą muzeum oraz jego historią można zapoznać się także na stronie www.muzeum.uni.opole.pl 

 

07.07 2014 r. członkowie Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odwiedzili Muzeum Polskiej Piosenki. Dzięki uprzejmości Dyrekcji muzeum członkowie koła mogli zapoznać się z przyszłymi atrakcjami, które będą czekać na odwiedzających. Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Pan Jarosław Wasik osobiście pokazał wnętrza muzeum, opowiedział o żmudnym procesie przygotowawczym, a także opisał najbliższe organizowane przedsięwzięcia. Na koniec zwiedzania uczestnicy spotkania mogli obejrzeć film, który w niebywale ciekawy sposób opowiadał historię festiwali opolskich. Mamy nadzieję, iż w najbliższym czasie, po oficjalnym zakończeniu prac przygotowawczych, Muzeum Polskiej Piosenki stanie się jedną z głównych atrakcji stolicy naszego województwa. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą muzeum, dostępną na stronie www.muzeumpiosenki.pl oraz w postaci ulotek dostępnych w Opolskim Centrum Informacji Turystycznej na ul. Żeromskiego 3, a także na portalu www.visitopolskie.pl

 

16.05.2014 r. członkowie Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej udali się na zwiedzanie Wieży Piastowskiej w Opolu

 

Projekt bez tytułu (4).png

 

 

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe