Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Najlepszy Produkt Turystyczny 2010

- "Jurapark Krasiejów" - w 2010 r zdobywca Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny

Główna ideą JuraParku Krasiejów jest popularyzacja wiedzy z dziedziny paleontologii poprzez prezentację fascynującego świata dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Wzdłuż ścieżki edukacyjnej ustawiono chronologicznie ponad 200 rekonstrukcji dinozaurów naturalnej wielkości w zaaranżowanych scenach z ich życia. Królem wyrobiska jest amficelias – gigant mierzący 60 m długości i sięgający ponad 9 m w górę oraz spacerujące obok niego brachiozaury patrzące na turystów z wysokości 20 metrów. Wszystkie figury zostały stworzone przez wykwalifikowanych paleorzeźbiarzy przy współpracy z naukowcami z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie oraz z Uniwersytetu Śląskiego. Ścieżka edukacyjna ma długość 1500 m. Wzdłuż trasy zwiedzania rozmieszczone są liczne plansze z fotografiami środowisk roślinnych, charakterystycznych dla ery dinozaurów. Prezentowane są również zdjęcia ze słynnych paleolokalizacji – miejsc odkryć szczątków dinozaurów lub ich tropów.

Tunel czasu – przedstawienie w atrakcyjnej, multimedialnej formie dziejów Wszechświata - od momentu wielkiego wybuchu do momentu powstania pierwszych form życia i jego dalszej ewolucji. Podróżując „kapsułą czasu” jesteśmy świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego. Przyglądamy się narodzinom Ziemi, powstaniu atmosfery, pierwszym formom życia.

Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt.:” Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter “ in situ”. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.

Kino Emocji – Cinema 5D to nowoczesny obiekt typu 5D. Prócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, zapachowych.

Lekcja muzealna przeznaczona dla uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem różnych środków i pomocy dydaktycznych.
Temat lekcji: ŚWIAT OPOLSKIEGO DINOZAURA

Na najmłodszych turystów czeka Plac Zabaw o powierzchni ponad 3000 m2. Kolejną atrakcją dla turystów jest kąpielisko z plażą znajdującą się na terenie JuraParku.

www.juraparkkrasiejow.pl

DSC_0145.jpegDSC_0221.jpegDSC_0277.jpegDSC_0296.jpeg

 

- "Centrum Turystyki i Rekreacji w Namysłowie"

Centrum Turystyki i Rekreacji DELFIN (kryta pływalnia) to:
• niecka pływacka o wymiarach 25,0 x 12,5 m, głębokości od 1,2 do 1,8 m z zamontowanym podnośnikiem dla osób niepełnosprawnych,
• basen rekreacyjny o średnicy 7,5 m i głębokości 1,0 m z atrakcjami wodnymi,
• dwie wanny JACUZZI,
• sauna,
• nowoczesne zaplecze szatniowo-sanitarne,
• gabinet masażu,
• salon kosmetyczny,
• sala zabaw dla dzieci,
• sala konferencyjna,
• hotel,
• bar,
• elektroniczny system obsługi klienta,
• obiekt monitorowany 24h.
Centrum Turystyki i Rekreacji - basen otwarty to:
• basen rekreacyjny o pow.. 484,23 m2 z atrakcjami wodnymi: 3 – dyszowym masażem karku, 5 – dyszowym masażem stóp, 5 – dyszowym masażem pleców, zjeżdżalnią długości 70 m, basen przystosowany dla osób niepełnosprawnych,
• brodzik dla dzieci o pow. 86,59 m2 z dwoma zjeżdżalniami i grzybkiem wodnym,
• budynek szatniowo – sanitarny,
• budynek techniczny z infrastrukturą towarzyszącą.
Obiekt wyposażono również w plac zabaw dla dzieci, profesjonalne boisko do plażowej piłki siatkowej, piłki koszykowej i tenisa stołowego.

www.delfin.namyslow.eu

 Obraz 005.jpegP8055066.jpegP8055070.jpegP8055086.jpeg

 

- "Festiwal ognia i wody"

Główną atrakcją Festiwalu Ognia i Wody jest pokaz sztucznych ogni z platform ustawionych na wodzie. Prezentację przygotowuja zaproszone firmy pirotechniczne.
Poza główną atrakcją w programie imprezy przewidziano również występy zespołów muzycznych. Ponadto uczestnicy imprezy mogą skorzystać z rejsów łodziami wycieczkowymi, oraz zapoznać się z zasadami ratownictwa wodnego i obejrzeć ślizgi skuterów oraz pokazy sprawnościowe prowadzone przez WOPR o/Nysa.
Festiwalowi towarzyszy impreza pt: "Dożynki turystyczne nad Jeziorem Nyskim" oraz liczne gry, zabawy i konkursy dla całych rodzin.
W roku 2010 Festiwal Ognia i Wody przyciągnął około 20 tys. widzów.
 

www.nor.nysa.pl

 IMG_6143.jpegIMG_3824.jpegIMG_3714.jpeg

IMG_3635.jpegIMG_3628.jpegIMG_9621.jpeg

 

- "Szlakiem czarownic po czesko-polskim pograniczu"

 GŁÓWNE ATRAKCJE:
1. Turystyczna trasa rowerowa „Szlakiem czarownic” o długości ok. 85 km, która stanowi kontynuację istniejącej po stronie czeskiej rowerowej ścieżki „Szlakiem czarownic”, powstałej w latach 2005-2006. Czeski odcinek trasy liczy ok. 140 km i biegnie z miejscowości Mohelnice przez Šumperk, Jeseník do Zlatych Hor, gdzie łączy się z polską częścią trasy i biegnie dalej przez Głuchołazy, Nysę, Otmuchów do Paczkowa. Na trasie po stronie polskiej ustawiono 10 tablic informacyjnych z mapą przebiegu szlaku i opisem wydarzeń historycznych oraz ciekawych zabytkowych obiektów znajdujących się przy szlaku, np. grób czarownicy, Góra Czarownic (Hexenberg), krzyże pokutne.
2. Ekspozycja muzealna zlokalizowana w Muzeum w Nysie w 3 salach oraz na dziedzińcu. IZBA ZIELARKI - w tej przestrzeni wystawowej zawarte zostały podstawowe informacje dotyczące kobiet zielarek, znachorek, ziołolecznictwa, akuszerek. Zamieszczone tu oryginalne obiekty w postaci naczyń glinianych, szklanych, moździerzy, pochodzą ze zbiorów archeologicznych Muzeum w Nysie. SALA SĄDOWA - pomieszczenie pokazuje miejsce, gdzie toczyły się procesy o czary w Nysie, stąd ważnym elementem wystroju sali jest miejsce przy stole z epoki dla inkwizytora, na stole otwarta księga „Młota na czarownice”, obok stojący krzyż z możliwością jego zawieszenia na szyi podczas procesji lub przejścia inkwizytora do innego pomieszczenia. W sali znajdują się dwa portrety w zabytkowych ramach, przedstawiające biskupa Karola Ferdynanda Wazę i biskupa pomocniczego, działającego w Nysie, Jana Baltazara Liesch von Hornau, którego decyzją było postawienie w Nysie wolnostojącego pieca do palenia czarownic. Wystrój sali stanowią oryginalne muzealia ze zbiorów Muzeum w Nysie w postaci katowskiego miecza z 1708 roku, halabardy, oryginalny topór. Stare żelazne drzwi, stół, krzesła, zwisający z sufitu świecznik są także oryginalnymi obiektami ze zbiorów muzealnych. WIĘZIENIE I SALA TORTUR - więzienie w lochu służyło przetrzymywaniu w kajdanach podejrzanej o czary kobiety, przed mającym się odbyć procesem lub w trakcie jego trwania, jeśli oskarżona nie przyznawała się do zarzucanych jej przestępstw. Wśród pokazanych tu narzędzi tortur znajdują się „widełki heretyka”, zakładane na szyję skazanego z wysoko uniesioną głową, by każda próba opadania głowy powodowała cierpienie wbijającymi się w brodę i klatkę piersiową ostrymi widełkami, a także „łapacz”, nazywany też jarzmem, który składał się z żelaznego uchwytu osadzonego na długim drążku - wewnątrz pierścienia obejmującego szyję ofiary, rozmieszczone były ostre kolce, które przy każdej próbie poruszenia się dotkliwie raniły. DROGA SKAZANYCH - to plansze usytuowane na dziedzińcu muzealnym, które stanowią element ilustrujący miejsca na mapie Śląska, gdzie toczyły się procesy o czarostwo, a także mapa Księstwa Nyskiego, plan XVII-wiecznej Nysy ze wskazaniem miejsca lokalizacji pieca na czarownice, szubienicy miejskiej i Hexenbergu /Wzgórza Czarownic/. Pozostałe plansze ilustrują mechanizmy „polowań na czarownice”, a także wybrane cytaty z „Młota na czarownice”.

 www.powiat.nysa.pl

 DSC05874.jpegDSC06037.jpeg

 

- "Trampska Hudba"

Trampska Hudba – czeska piosenka turystyczna od 2008r. jako wydarzenie artystyczne organizowane w Głuchołazach w pełni sezonu turystycznego promuje czeskich wykonawców, walory turystyczne oraz uatrakcyjnia kulturowo- rozrywkową ofertę pogranicza polsko- czeskiego.
Idea przedsięwzięcia jest integracja działań w ramach Euroregionu Pradziad, wymiana kulturowa oraz stworzenie sprzyjających warunków do rozwoju turystyki przygranicznej poprzez ofertę transgranicznej atrakcji turystycznej.
Głowną atrakcją wydarzenia są występy znanych, kultowych wykonawców czeskich ( w  roku 2010 wystąpili Cehomor i Jaromir Nohavica), które stanowiłą niecodzienną okazję do obcowania z ich repertuarem. Wydarzenia te pozwolają nie tylko na popularyzację najbardziej znanych i cenionych czeskich zespołów, ale i stanowiłą okazję do zapoznania się przez polskich turystów z innych regionów Polski z ofertą kulturową pogranicza. Organizacja imprezy w atrakcyjnym, znanym i malowniczym dla aktywnych form wypoczynku zakątku gminy Głuchołazy amfiteatr (muszla koncertowa) umiejscowiony w samym centrum zdrojowej części miasta Głuchołazy i położony na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie.umożliwia społeczności lokalnej i odwiedzającym gminę turystom zapoznanie się z lokalnymi zasobami – tradycjami turystycznymi, walorami krajobrazowo- przyrodniczymi. Wydarzenie zapewnia promocję rekreacyjno- turystycznej oferty regionu Gór Opawskich.

www.glucholazy.pl

100_7470.jpeg148.jpeg149.jpeg

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe