Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

IMPREZY TARGOWE w 2013 r.

1. BRNO - REGIONTOUR - 17.01. - 20.01.2013 r.

2. PRAGA - HOLIDAY WORLD - 07.02. - 10.02.2013 r.

3. BUDAPESZT - UTAZAS - 28.02. - 03.03.2013 r.

4. BERLIN - ITB - 06.03. - 10.03.2013 r.

5. HRADEC KRALOVE - INFOTOUR - 15.03. - 16.03.2013 r.

6. KATOWICE - GLOB - 22.03. - 24.03.2013 r.

7. KIELCE - MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYKI WIEJSKIEJ I AGROTURYSTYKI - 05.04. - 07.04.2013 r.

8. JELENIA GÓRA - TOURTEC - 10.05. - 11.05.2013 r.

9. OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA - 17.05. - 19.05.2013 r.

10. POZNAŃ - TOUR SALON - 17.10. - 19.10.2013 r.

11. LIPSK - TOURISTIK & CARAVANING INTERNATIONAL - 20.11. - 24.11.2013 r.

 

BRNO - REGIONTOUR

W dniach 17-20.01.2013 r. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wraz  z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego prezentowała Opolszczyznę na Międzynarodowych Targach Regionów Turystycznych - REGIONTOUR w Brnie.  To największa prezentacja branży turystycznej w Republice Czeskiej poświęcona regionom Europy Środkowej.

W tym roku przez 4 dni trwania imprezę odwiedziło ponad 30 tysięcy gości. Nasze stoisko regionalne było efektem współpracy turystycznej z Krajem Ołomunieckim. Promowaliśmy  najnowsze materiały przygotowane dla gości z Republiki Czeskiej, związane z turystyką aktywną i kulturową oraz wypoczynkiem w najciekawszych zakątkach regionu. Odwiedzający mogli zapoznać się katalogami produktów turystycznych, gospodarstw agroturystycznych i bazy noclegowej, szlaków rowerowych i kulturowych, mapy oraz przewodniki o najciekawszych atrakcjach – wszystko w czeskiej wersji językowej. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się materiały informacyjne m.in. z Góry Św. Anny, JuraParku czy miasta Nysa. Rozdawane były także katalogi wspólnego projektu z Krajem Ołomunieckim związane z podróżowaniem tzw. transgranicznym  „Ścieżka Czasu”, a także przewodnik „Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego”.Obok stoiska regionalnego, w ramach stoisk partnerskich swoją ofertę przedstawiali także Opole, Prudnik i Kietrz oraz atrakcje turystyczne Doliny Małej Panwi. Opolską prezentację uzupełniają wyroby cukiernicze i piekarnicze, rękodzieło oraz pamiątki. Dzięki dobrej współpracy z partnerami zza południowej granicy czescy partnerzy najprawdopodobniej zaprezentują się na majowych targach w Opolu i innych imprezach regionalnych.

 

PRAGA - HOLIDAY WORLD

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego w dniach 07-10.02.2013 r. prezentowali Opolszczyznę podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych „Holiday World” w Pradze. 

Dzięki znakomitej współpracy OROT z Krajem Kralovohradeckim (Republika Czeska), odwiedzający jedną z największych imprez turystycznych w Europie – targi „Holiday World” w Pradze, mogli zapoznać się z ofertą turystyczną, noclegową, gastronomiczną oraz atrakcjami województwa opolskiego. W tegorocznej 22. edycji imprezy udział wzięło 728 wystawców z 46 krajów świata. Podczas 4 dni trwania, targi odwiedziło ponad 33 tysiące gości. Jak co roku pierwsze dni przeznaczone były dla specjalistów z branży turystycznej, natomiast sobota i niedziela dla wszystkich zwiedzających.

Odwiedzający mogli zapoznać się m.in. z najnowszym wydawnictwem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej - Katalogiem Produktów Turystycznych VisitOpolskie. Promowano również najciekawsze atrakcje, w tym m.in.:. „JuraPark” w Krasiejowie, Zamek Moszna, czy Górę Św. Anny. Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyło się wydawnictwo OROT „Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego”,  mapy  „VisitOpolskie.pl” oraz najnowsze wydawnictwo Urzędu Marszałkowskiego „Atlas znakowanych szlaków rowerowych po terenach wiejskich”. Dodatkowo na stoisku województwa opolskiego znaleźć można było materiały informacyjne oraz mapy gmin i miast, m.in.: Nysy, Prudnika, Głuchołaz.

Jak co roku, organizatorzy zapewnili zwiedzającym wiele atrakcji i rozrywek. Na stoiskach oprócz prezentacji oferty turystycznej odbywały się degustacje, pokazy taneczne i muzyczne oraz konkursy. Prezentację Opolszczyzny uzupełniała promocja „Opolskiej Porcelany”, przygotowanej przez twórców ludowych. Stoisko promocyjne województwa opolskiego przygotowała Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

 

BERLIN - ITB

Na opolskim stoisku zwiedzających targi gości kuszą m.in. tradycyjny kołacz śląski, śmietankówka ze Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie, opolskie wędliny, pieczywo, słodycze i inne smakołyki produkowane przez opolskich wytwórców. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszy się opolska sztuka zdobienia porcelany i organizowane przez twórców ludowych warsztaty kroszonkarskie. Kwieciste hostessy rozdają specjalnie przygotowane pamiątki reklamowe i ulotki najciekawszych produktów turystycznych. Niedawno otwarty dla turystów i gości pałac Sulisław przygotował jako atrakcję i ciekawostkę masaże relaksacyjne w ramach strefy Spa&wellness. Każdy zainteresowany może poddać się egzotycznym, odprężającym zabiegom przygotowanym przez specjalistów ajurwedy, pracującym na co dzień w zabytkowym obiekcie. Na stoisku dostępne są też oczywiście najnowsze przewodniki, mapy, informatory, liczne ulotki poświęcone obiektom hotelowym i pałacowo-dworskim, przewodniki po pamiątkach dziedzictwa kulturowego i katalogi gospodarstw agroturystycznych. Można również zapoznać się z najnowszym wydawnictwem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej,  katalogiem produktów turystycznych „Visitopolskie”, przeznaczonym na rynek niemiecki.

Dużym zainteresowaniem targowych gości cieszą się: stale rozbudowywany Jurapark w Krasiejowie, Góra Świętej Anny, zamek w Brzegu, zabytki Nysy, Paczkowa, Otmuchowa, Byczyny i Kluczborka, parki krajobrazowe oraz turystyka miejska i kulturowa. Obecne na stoisku Opole także przygotowało dla zainteresowanych nowe informatory oraz liczne ciekawe pamiątki. Stoisko dzięki swojej różnorodności przyciąga zarówno gości, jak i przedstawicieli branży obecnych na największych światowych targach turystycznych.

Targi ITB Berlin odbywają się już po raz 47, a krajem partnerskim tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Indonezja. Stoisko województwa opolskiego można odwiedzać codziennie do najbliższej niedzieli (tj. 10.03) w godzinach 10.00 – 18.00 w kompleksie Berlin Messe w hali 15.1. Serdecznie zapraszamy.

Stoisko regionalne, związane tematycznie z promocją turystyki wiejskiej, przygotowane przez Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną we współpracy z Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Miastem Opole zostało dofinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach Planu Działania Sekretariatu Regionalnego KSOW Województwa Opolskiego.

 

 

HRADEC KRALOVE - INFOTOUR

Targi Turystyki INFOTOUR odbywały się w dniach 15 -16 marca 2013 r. w centrum kongresowy „Aldis” w Hradcu Kralove i dzięki bogatemu programowi przyciągnęły tłumy turystów nie tylko z miasta ale również z całego Regionu. OROT wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego promowała Śląsk Opolski na głównym stoisku organizatora targów - kraju kralovehradeckim, które znajdowało się w centralnej części sali targowej. Zainteresowanie turystów wzbudzały największe atrakcje turystyczne naszego województwa takie jak Opole, cała ziemia nyska (w tym Nysa, Otmuchów, Paczków, Głuchołazy), JuraPark w Krasiejowie czy Gród w Byczynie. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się trasy rowerowe po województwie opolskim oraz baza noclegowa gospodarstw agroturystycznych.

 

KATOWICE - GLOB

W dniach 22-24 marca 2013 roku odbyła się 19 edycja Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB w Katowicach. Targi GLOB to największe targi turystyczne w południowej części Polski, które co roku gromadzą na terenie Centrum Targowego FairExpo wystawców z kraju i zagranicy, przedstawicieli branży turystycznej, a także klientów indywidualnych. W tym roku ze swoimi atrakcjami i produktami turystycznymi prezentowało się ponad 220 wystawców z Belgii, Czech, Dominikany, Gruzji, Indonezji, Madagaskaru, Maroko, Niemiec, Rumuni, Słowacji, Ukrainy, Tunezji, Węgier, Włoch i Polski. W ciągu trzech dni, targi odwiedziło ponad 7 tys. profesjonalnych oraz indywidualnych klientów.

Krajem partnerskim tegorocznych targów było Maroko, które na tę okoliczność przygotowało szereg atrakcji m. in. w postaci egzotycznych pokazów marokańskich tancerek, regionem partnerskim natomiast zostało Świętokrzyskie, które kusiło zwłaszcza najmłodszych turystów strefą zabaw „Bajkowe Świętokrzyskie”. Organizatorzy zadbali o to, aby nie zabrakło wydarzeń towarzyszących. Trzydniowy program urozmaiciły liczne pokazy artystyczne, m.in. Śląska Gala - występ Bogdana Kalusa i Jacka Łapota z kabaretem Kałamasz, opowieści Mieczysława Bieńka – górnika, który po wypadku w kopalni postanowił odmienić życie i wyruszył na podbój świata, występ Ślązaka Roku – Szymona Wróbla oraz prezentacja Szlaku Kulinarnego "Śląskie Smaki", w tym pokazy kulinarne Remigiusza Rączki.

Województwo Opolskie gościło na targach GLOB dzięki współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną, która to udostępniła nam powierzchnię wystawienniczą. Prezentacja naszego regionu została przygotowana wspólnie przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Departament Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Region promował się poprzez takie wydawnictwa jak: „Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego”, „Ścieżka Czasu”, „Atlas znakowanych szlaków rowerowych po terenach wiejskich”, „Katalog gospodarstw agroturystycznych”, cykl map tematycznych województwa opolskiego oraz foldery dostarczone przez naszych członków. Częste zapytania dotyczyły bazy noclegowej oraz tras rowerowych na terenie Opolszczyzny. Na stoisku obecni byli przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", którzy uczyli tańca i śpiewu oraz przeprowadzali konkursy dla odwiedzających. W trakcie konkursów można było wygrać atrakcyjne nagrody m.in. wejściówki do opolskiego ZOO, Muzeum Wsi Opolskiej, JuraParku w Krasiejowie oraz karnety na spływ kajakowy Małą Panwią organizowane przez Gospodarstwo Agroturystyczne „Dzika Chata” i na grę w paintballa na polu Bunker Paintball w Krasiejowie.

 

 

KIELCE - AGROTRAVEL

W dniach 5-7 kwietnia 2013 roku odbyła się jubileuszowa 5 edycja Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach. Targi AGROTRAVEL to jedyna wyspecjalizowana impreza wystawiennicza w Polsce, która integruje branżę turystyczną z obszarów wiejskich Polski i Europy. Są one doskonałą okazją  do prezentacji i promocji oferty wypoczynkowej na wsi oraz wymiany doświadczeń wśród licznych podmiotów działających w sektorze turystyki na obszarach wiejskich. Unikatowa formuła targów wpływa na to, iż z roku na rok cieszą się one coraz większa popularnością zarówno wśród wystawców jak i zwiedzających.

Krajem partnerskim tegorocznych targów był Region Centralnej Finlandii, regionem partnerskim natomiast zostało Województwo Lubelskie. Organizatorzy zadbali o liczne wydarzenia towarzyszące min: konferencje, szkolenia, warsztaty czy spotkania. Ponadto w programie targów znalazły się: jarmark rękodzielnictwa i wyrobów artystycznych, karczmy z regionalnymi i tradycyjnymi produktami kulinarnymi, scena kultury, gdzie prezentowali się artyści ludowi oraz konkursy dla wystawców i zwiedzających.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uczestniczyła w wydarzeniu dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego: Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki oraz Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które to zajmowały się organizacją wyjazdu. Prezentacja naszego regionu została przygotowana wspólnie przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Lokalne Grupy Działania z terenu województwa. Poszczególne LGD-ki prezentowały ofertę swoich obszarów poprzez wydawnictwa oraz degustacje regionalnych przysmaków. LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi” prowadził degustację Pierogów Dobrych z sosem kresowym z Dzieżysławia, które zostały uhonorowane nagrodą Perła 2010 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów w kategorii potrawy regionalne oraz prezentował swój produkt regionalny – Olej Głubczycki tłoczony na zimno. Fundacja Euro-Country partnerstwo dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich zachęcała do poznania regionu poprzez degustację m.in. chleba ze smalcem i ogórkiem, kiełbasy suchej świątecznej z barana, dżemów domowych, ciastek ze skwarek opolskich, anyżek oraz nalewki. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się „Ule chrósteckie”, które zajęły I miejsce w konkursie kulinarnym „Kuchnia miodem płynąca” organizowanym podczas Opolskiego Jarmarku Folkloru oraz „Ścierka” - produkt tradycyjny uhonorowany  dyplomem i możliwością posługiwania się logiem - Opolskie Dziedzictwo Kulinarne. LGD Stobrawski Zielony Szlakprezentował swoją ofertę pobytową – pakiet weekendowy „Odpocznij na Stobrawskim Zielonym Szlaku”, który zajął III miejsce w konkursie na najciekawszy pakiet turystyczny. W pakiecie znajdują się m.in. warsztaty tkackie, których przedsmak można było poczuć na stoisku za sprawą obecności osoby przeprowadzającej pokazy na oryginalnych krosnach. LGD Dolina Stobrawy promowała produkty tradycyjne i regionalne z obszaru „Doliny Stobrawy” (m.in.: 4 rodzaje kołacza – z serem, jabłkiem, makiem i suchy z posypką, szynkę wiejską, polędwicę surową, kabanosy, krupniok śląski, chleb orkiszowy ze smalcem i ogórkiem), atrakcyjną ofertę turystyczną oraz wyroby twórców ludowych (m.in. wyroby z drewna oraz świece z wosku pszczelego z Maciejowa). Promocja obszaru odbywała się również poprzez interaktywny program Pana Miodka, który wyczarowywał z baloników przecudne kwiaty, pszczoły i inne wymyślne kształty. LGD Kraina Dinozaurów oferowała degustację ciasteczek, suszonych jabłek, herbaty ziołowej (powstałej na podstawie inwentaryzacji przyrodniczej obszaru) oraz sera domowego firmy FAN-AGRI w czterech smakach (z kminkiem, cebulą, czosnkiem oraz czystego). Produkt w 2005 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodatkowo wizualnie ofertę LGD wzbogacała obecność figury dinozaura, który zapraszał do odwiedzenia JuraParku w Krasiejowie, kajaka promującego turystykę aktywną - spływy kajakowe Doliną Małej Panwi oraz artystki ludowej, która przeprowadzała pokazy ręcznego zdobienia porcelany oraz jaj wielkanocnych.

 

 

JELENIA GÓRA - TOURTEC

W dniach 10-11 maja 2013 roku odbyła się 15 edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych TOURTEC w Jeleniej Górze. Przez dwa dni na Placu Ratuszowym można było zapoznać się z całoroczną, bogatą i kolorową ofertą turystyczną firm, miast, gmin i powiatów, biur podróży, organizacji i przedsiębiorstw z Polski i zagranicy. W targach wzięło udział ponad 130 wystawców. Wyjątkowa, niebiletowana forma targów odbywających się w centrum miasta przyciągała licznych zwiedzających.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz drugi gościła na jeleniogórskich targach. Prezentacja naszego Regionu została przygotowana wspólnie przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Departament Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. Stoisko regionalne województwa cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. Częste zapytania dotyczyły stolicy województwa - Opola, Jeziora Turawskiego, Góra Opawskich oraz okolicy Głubczyc i Góry Św. Anny. Tradycyjnie duża ilość turystów zainteresowana była trasami rowerowymi na terenie Opolszczyzny. Region promował się poprzez takie wydawnictwa jak: „Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego”, „Ścieżka Czasu”, „Atlas znakowanych szlaków rowerowych po terenach wiejskich”, „Katalog gospodarstw agroturystycznych”, cykl map tematycznych województwa opolskiego oraz foldery dostarczone przez naszych członków.

 

 

OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA 

W dniach 17-19.05.2013r. na opolskim rynku odbyła się 13 już edycja Międzynarodowych  Targów Turystycznych „W Stronę Słońca”. Ta wyjątkowa forma targów – niebiletowana impreza plenerowa w samym centrum miasta, jak co roku cieszyła się ogromną popularnością. W tym roku krajem wiodącym była Dominikana, która dla odwiedzających przygotowała liczne atrakcje: latynoskie pokazy, degustacje oraz ciekawe konkursy – do wygrania były wyjazdy na Dominikanę! Regionem wiodącym  była „Beskidzka 5” : Ustroń, Brenna, Wisła, Szczyrk i Istebna. Trzydniowa impreza zgromadziła  50 wystawców z całej Polski, a także z zagranicy: z Węgier, Czech, Niemiec, Słowacji i Republiki Południowej Afryki.

            Organizatorzy ponownie zapewnili zwiedzającym moc wrażeń i atrakcji – gościem specjalnym była grupa „Samba Art”, która na scenie prezentowała  gorące rytmy brazylijskiej samby Rio Carnaval Show.  W sobotę na scenie targowej królowała „Beskidzka 5”.  Wystawcy „Beskidzkiej 5” przybliżyli zwiedzającym ofertę wypoczynku w górach oraz zaprezentowali góralskie stroje, instrumenty, a nawet udzielili kilku lekcji góralskiej gwary. Odwiedzający mogli również posłuchać koncertów czterech kapeli góralskich. Dla ceniących aktywny styl życia w niedzięlę odbyły się pokaz Zumby i ćwiczenia dla całych rodzin. Większość wystawców w ramach promocji swoich regionów przygotowała również liczne rozrywki, konkursy i degustacje.

            Do tegorocznych atrakcji tragów zdecydowanie należy dodać „Opolską Wioskę Smaków i Tradycji” przygotowaną wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, która była bardzo licznie odwiedzana przez targowych gości. W „Opolskiej Wiosce Smaków i Tradycji” spotkać można było rzemieślników  przedstawiających swoje rzemiosła: kowala i garncarza, makiety dinozaurów z JuraParku z Krasiejowa, a także spróbować wielu regionalnych potraw – przygotowanych przez Gospodarstwo Agroturystyczne „Cichy Zakątek” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne ,,Zielony Gaik”. Na stoisku nie mogło zabraknąć również atrakcji dla najmłodszych: piaskownica, samodzielne wypiekanie ciasteczek oraz możliwość uformowania naczyń na kole garncarskim. Zdecydowanie było wesoło i smacznie! Odwiedzający stoisko Opolszczyzny chętnie korzystali z informacji o Regionie oraz zaopatrywali się w mapy, foldery i przewodniki po województwie opolskim.

            „Opolską Wioskę Smaków i Tradycji” docenili również organizatorzy, którzy nagrodzili Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego za najlepsze stoisko targowe. Dyplomy otrzymali także: „Beskidzka 5” - za najlepszą promocję oraz Kraj Kralovohradecki – za najlepsze materiały promocyjne. Zostały wręczone również wyróżnienia m.in. dla: Bielsko-Białej, MOSiR-u w Opolu oraz Republiki Dominikańskiej.

            Podsumowując, tegoroczna XIII edycja targów okazała się kolejnym sukcesem, stając się tym samym motorem i zachętą do organizacji kolejnych. Organizatorem głównym targów była Agencja Reklamowa "Profil" z Opola. Współorganizatorami imprezy byli: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Miasto Opole.

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe