1. BRNO - REGIONTOUR - 12.01. - 15.01.2012 r.
2. STUTTGART - CMT - 14.01. - 22.01.2012 r.
3. HAMBURG - REISEN - 08.02. - 12.02.2012 r.
4. PRAGA - HOLIDAY WORLD - 09.02. - 12.02.2012 r.
5. ESSEN - REISE + CAMPING - 22.02. - 26.02.2012 r.
6. BERLIN - ITB - 07.03. - 11.03.2012 r.
7. HRADEC KRALOVE - INFOTOUR - 16.03. - 17.03.2012 r.
8. KATOWICE - GLOB - 30.03. - 01.04.2012 r.
9. KIELCE - AGROTRAVEL - 20.04 - 22.04.2012 r.
10. JELENIA GÓRA - TOURTEC - 11.05. - 12.05.2012 r.
11. OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA - 18.05. - 20.05.2012 r.
12. WROCŁAW - FAN CAMP 2012 - 15 – 16.06.2012 r.
13. OPOLE - OPOLSKIE TARGI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH - 14–15.09.2012 r.
14. WARSZAWA - TT WARSAW - 27.09 - 29.09.2012 r.
15. POZNAŃ - TOUR SALON - 24.10. - 27.10.2012 r.
BRNO - REGIONTOUR
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, dzięki zaproszeniu regionu partnerskiego - Kraju Ołomunieckiego, miała możliwość prezentacji walorów województwa opolskiego na Międzynarodowych Targach Turystycznych „REGIONTOUR” w Brnie, które odbyły się w dniach 12.01 - 15.01.2012 r. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna przy wsparciu Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Juraparku z Krasiejowa zaprezentowała m.in. „Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego” w czeskiej wersji językowej, mapę „Visitopolskie”, 7 map tematycznych województwa opolskiego, ofertę noclegow w województwie opolskim na bazie materiałów otrzymanych od członków OROT, informatory oraz kalendarze o Górze Św. Anny, informatory o Nysie, zachęcano również do odwiedzenia jednej z największych obecnie atrakcji województwa opolskiego - Juraparku. Opolską ekspozycję odwiedził Hetman Kraju Ołomunieckiego Pan Martin Tesarik. Stoisko Śląska Opolskiego cieszyło się dużym zaintersowaniem.
STUTTGART - CMT
Międzynarodowe targi turystyczne CMT Die Urlaubs-Messe w Stuttgarcie odbyły się w dniach 14-22. stycznia 2012 roku i można je z pewnością zaliczyć do jednych z większych i ważniejszych na terenie Niemiec. Stoisko Województwa Opolskiego było jednym spośród trzech województw makroregionu śląskiego wystawiających się na wspólnej powierzchni w części narodowej prezentacji polskiej na tych targach. Opolskie stoisko zostało przygotowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Oprócz szerokiej palety niemieckojęzycznych wydawnictw oferowanych przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i jej członków, największym zainteresowaniem cieszył się segment związany z agroturystyką, caravaningiem oraz ofertą ośrodków leczniczo-uzdrowiskowych, SPA i wellness. Popularnością cieszyły się również szlaki kulturowe oraz oferty obiektów hotelowych. Odwiedzający pytali o szczegółowe informacje dotyczące turystyki weekendowej, turystyki aktywnej (wędkarstwo, łowiectwo, turystyka rowerowa, caravaning), kulturowej oraz pobytów i atrakcji turystycznych w konkretnych opolskich miejscowościach (Moszna, Góra Św. Anny, Kamień Śląski, Opole, Brzeg, Kluczbork, Nysa, Paczków, Otmuchów, Głogówek, Głuchołazy). Liczne były również zapytania związane z konkretnymi, często niewielkimi, miejscowościami z którymi odwiedzający mieli związki rodzinne czy sentymentalne. Nieoceniona okazała się znajomość, pracownika OROT obsługującego stanowisko, niemieckiego nazewnictwa miejscowości na Śląsku Opolskim sprzed 1945 roku. Tradycyjnie najbardziej poszukiwane materiały to: mapy, przewodniki i informatory o miastach czy gminach, o kempingach, wykazy hoteli, pensjonatów i obiektów agroturystycznych. Zwiedzający stoisko mieli też okazję skosztować znakomitego produktu regionalnego - „Śmietankówki oleskiej”, dostarczonej przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarska w Oleśnie.
Targi cieszyły się największym zainteresowaniem wśród turystów indywidualnych, w tym osób starszych i rodzin. Stoisko Opolskie cieszyło się szczególną atencją wśród osób starszych i całych rodzin, mających swoje korzenie na Śląsku Opolskim i planujących podróże „sentymentalne” do naszego regionu.
Kompleks wystawienniczy Messe Stuttgart jest jednym z nowocześniejszych i ma powierzchnię 105.200 m². Targi CMT Die Urlaubs-Messe odbywały się równolegle na wszystkich dziewięciu halach wystawienniczych a liczba wystawców na tegorocznych targach przekroczyła 1900.
Targi odbywały się w liczącym ponad 600 tys. mieszkańców Stuttgarcie (cała aglomeracja Stuttgart to ponad 2,7 mln mieszkańców) – stolicy landu Badenia-Wirtembergia (ponad 10,5 mln mieszkańców). Stuttgart znany jest m.in. jako siedziba koncernów motoryzacyjnych Mercedes-Benz i Porsche i jest jednym z najzamożniejszych regionów w całych Niemczech. Mimo znacznego oddalenia od granic Polski czy Województwa Opolskiego, znaczące są związki rodzinne i sentymentalne mieszkańców tamtego obszaru z Opolszczyzną, o czym mogliśmy się wielokrotnie przekonać podczas targów właśnie. Jest to świetna baza dla rozwoju oferty turystycznej naszego regionu skierowanej do mieszkańców tej właśnie części Niemiec.
HAMBURG - REISEN
Ponad 800 wystawców z 70 krajów w 7 halach targowego kompleksu w Hamburgu prezentowało swoje oferty na międzynarodowych targach turystycznych Reisen w Hamburgu, które odbyły się w dniach 8-12.02.2012. W tym drugim co do wielkości mieście Niemiec ofertę turystyczną regionu prezentowało także województwo opolskie. Polskie Wystąpienie Narodowe składało się z 10 stoisk regionalnych, prezentacji narodowej i kilku stoisk touroperatorów. Opolskie wspólnie z województwami Dolnośląskim i Śląskim wystawiało się wspólnie w najokazalszej części stoiska narodowego w ramach współpracy turystycznej makroregionu Śląska. Taki sposób prezentacji turystycznej od kilku lat doskonale sprawdza się na rynku niemieckim oraz stanowi o dobrym współdziałaniu w ramach przygotowywanej oferty turystycznej i wydawnictw tematycznych. Należą do nich m.in. szlaki: „cysterski” i via regia” prezentowane w postaci nowych wydawnictw turystom z Hamburga i północnych Niemiec.
Opolskie stoisko zostało przygotowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i jest wynikiem dobrej oceny współpracy regionalnych organizacji turystycznych przez Polską Organizację Turystyczną.
Oprócz najnowszych wydawnictw dotyczących turystyki po szlakach kulturowych największym zainteresowaniem cieszył się segment związany z wypoczynkiem wiejskim, miejscami kempingowymi, miejską turystyką kulturową oraz nadchodzącymi wydarzeniami sportowymi. Coraz szersza oferta opolskich hoteli i ośrodków oferujących usługi lecznicze, rekreacyjne i spa oraz dobrze przygotowane miejsca kempingowe to poszukiwane przez odwiedzających miejsca wypoczynku i przystanki w podróży po Polsce.
Zwiedzający stoisko byli częstowani produktami regionalnymi w postaci miodów i słodyczy. Najbardziej poszukiwanymi materiałami były: mapy, przewodniki i informacje o miastach, informacje o kempingach, wykazy hoteli i pensjonatów, szlaki samochodowe i rowerowe.
Podczas targów odbyły się spotkania z dyrekcją Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej
w Berlinie dotyczące zacieśnienia współpracy wspólnych projektów w przyszłości oraz zaangażowania Polskiej Organizacji Turystycznej i regionów podczas imprez wystawienniczych na rynku niemieckim ze szczególnym uwzględnieniem Targów ITB w Berlinie oraz komplementarnych przedsięwzięć w organizacji EURO 2012.
Tegoroczne targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem turystów indywidualnych.
PRAGA - HOLIDAY WORLD
Dzięki wyśmienitej współpracy z regionem kralovohradeckim oraz przy silnym wsparciu ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna mogła zaprezentować się podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych HOLIDAY WORLD w Pradze.
HOLIDAY WORLD to jedne z największych targów turystycznych w Europie. W dniach 09.02. – 12.02.2012 r. na terenach praskiego kompleksu wystawienniczego można było zapoznać się zarówno z ofertą turystyczną, jak i gastronomiczną oraz różnymi, aktywnymi formami wypoczynku. Targom HOLIDAY WORLD towarzyszyły targi gastronomiczne TOP GASTRO, a także bardzo ciekawa, specjalnie przygotowana ekspozycja przeznaczona do gry w golfa. Tak szeroka i bogata oferta zachęciła aż 725 wystawców z 47 państwa do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Targi zostały podzielone na dwie części. Pierwsze dwa dni przeznaczone były dla profesjonalistów z branży, natomiast sobota i niedziela były dniami otwartymi dla szerokiej publiczności. Obliczono, iż w sumie targi odwiedziło ponad 32 tys. osób. Tegorocznym krajem partnerskim była Republika Dominikany, która na tę okoliczność przygotowała szereg atrakcji w postaci pokazów tanecznych i wokalnych oraz licznych konkursów.
Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego miała okazję do zaprezentowania atrakcji turystycznych województwa opolskiego poprzez szereg folderów i map. Wśród materiałów promocyjnych na stoisku Opolszczyzny były dostępne: informatory pn „Ścieżki czasu”; mapy tematyczne prezentujące zabytki, zabytki techniki, kulturę ludową, łowiectwo, przyrodę, turystykę wiejską oraz atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego; mapy VisitOpolskie; foldery „Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego”; oferty noclegowe schronisk młodzieżowych, atrakcje Prudnika, foldery i kalendarze z Góry Świętej Anny, foldery Twierdzy Nysa oraz foldery JuraParku z Krasiejowa. Dzięki temu, iż większość materiałów była dostępna w języku czeskim, cieszyły się one wyjątkowym zainteresowaniem. Naszą ekspozycję odwiedził również Hetman Kraju Kralovohradeckiego Pan Lubomir Franc, który bardzo zainteresował się propozycjami i atrakcjami turystycznymi województwa opolskiego.
Wraz z OROT i UMWO, swoją ofertę prezentowało także województwo dolnośląskie. Połączenie naszych ekspozycji pozwoliło na szeroką promocję Makroregionu Śląskiego, jak i wspólnego projektu, realizowanego przez nasze województwa –„ Południowo – Zachodniego Szlaku Cysterskiego”.
ESSEN - REISE+CAMPING
Międzynarodowe targi turystyczne REISE+CAMPING w Essen odbyły się w dniach 22-26 lutego 2012 roku i można je z pewnością zaliczyć do jednych z większych i ważniejszych na terenie Niemiec. Stoisko Województwa Opolskiego było jedynym polskim stanowiskiem regionalnym w ramach powierzchni wynajętej przez Polnisches Fremdenverkehrsamt – Ośrodek Zagraniczny Polskiej Organizacji Turystycznej w Berlinie. Opolskie stoisko zostało przygotowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, a obsługiwane było wspólnie przez pracowników OROT i Departamentu Kultury, Turystyki i Sportu Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz szerokiej palety niemieckojęzycznych wydawnictw oferowanych przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i jej członków, największym zainteresowaniem cieszył się segment związany z agroturystyką, caravaningiem, oraz ofertą ośrodków leczniczo-uzdrowiskowych, SPA i wellness. Popularnością cieszyły się również szlaki kulturowe oraz oferty obiektów hotelowych. Odwiedzający pytali o szczegółowe informacje dotyczące turystyki weekendowej, turystyki aktywnej (wędkarstwo, łowiectwo, turystyka rowerowa, caravaning), kulturowej oraz pobytów i atrakcji turystycznych w konkretnych opolskich miejscowościach (Góra Św. Anny, Kamień Śląski, Opole, Brzeg, Nysa, Głuchołazy). Liczne były również zapytania związane z konkretnymi, często niewielkimi, miejscowościami z którymi odwiedzający mieli związki rodzinne czy sentymentalne.
Tradycyjnie najbardziej poszukiwane materiały to: mapy, przewodniki i informatory o miastach czy gminach, o kempingach, wykazy hoteli, pensjonatów i obiektów agroturystycznych. Zwiedzający stoisko częstowani byli popularnymi „krówkami” dostarczonymi przez Urząd Miasta Strzelce Opolskie. Targi cieszyły się największym zainteresowaniem wśród turystów indywidualnych, w tym osób starszych i rodzin. Stoisko Opolskie cieszyło się szczególną atencją wśród osób starszych i całych rodzin, mających swoje korzenie na Śląsku Opolskim i planujących podróże „sentymentalne” do naszego regionu.
Kompleks wystawienniczy Messe Essen jest jednym z nowocześniejszych w Niemczech i ma powierzchnię 110.00 m². Targi REISE+CAMPING odbywały się równolegle w dwunastu halach wystawienniczych (na ogólną liczbę osiemnastu hal) a liczba wystawców na tegorocznych targach przekroczyła 1100 z ponad 40 krajów świata.
Targi odbywały się w liczącym ponad pół miliona mieszkańców Essen, w landzie Nadrenia-Północna Westfalia. Miasto to jest siedzibą wielu firm jak RWE, Aldi-Nord, Arcandor (były Karstadt-Quelle) i ThyssenKrupp. Oprócz tego Essen jest siedzibą instytucji finansowych i handlowych, miejscem targów międzynarodowych i instytucji naukowo-badawczych. W roku 2010 Essen wraz z sąsiednimi miastami pod nazwą RUHR.2010 było Europejską Stolicą Kultury.
Mimo znacznego oddalenia od granic Polski czy Województwa Opolskiego, znaczące są związki rodzinne i sentymentalne mieszkańców tamtego obszaru z Opolszczyzną, o czym mogliśmy się wielokrotnie przekonać podczas targów właśnie. Jest to świetna baza dla rozwoju oferty turystycznej naszego regionu skierowanej do mieszkańców tej właśnie części Niemiec.
BERLIN - ITB
W dniach 07-11.03.2012 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB w Berlinie, które są największym światowym wydarzeniem o charakterze turystyczno-promocyjnym. W roku bieżącym prezentowała się ogromna, bo wykraczająca ponad 10 tys., liczba wystawców z 186 krajów świata.
Tegoroczna prezentacja polski ściśle związana była ze zbliżającymi się mistrzostwami europy w piłce nożnej – euro 2012. dzięki profesjonalnemu przygotowaniu każdy region oferował specjalnie na ta okazję różne propozycje spędzania urlopu, ciekawą bazę noclegową oraz wiele innych atrakcji. zainteresowani goście oraz sami wystawcy mogli podziwiać kampanię euro 2012 również w innych miejscach znajdujących się w stolicy niemiec. między innymi w hali berlińskiego dworca hauptbahnhof, można było obejrzeć w miniaturze makiety czterech polskich stadionów, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem. Na tegorocznej edycji targów nie zabrakło również województwa opolskiego. Prezentacja została przygotowana przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego przy wsparciu Funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, dzięki którym mogliśmy mocno promować agroturystykę oraz atrakcje turystyczne na obszarach wiejskich. Nasza oferta, która prezentowała się jak zawsze wyjątkowo, wzbogacona została o wiele atrakcji które ukazywały m.in. tradycje i piękno Śląska Opolskiego. Do odwiedzenia stoiska opolskiego zapraszały nie tylko ciekawe wydawnictwa w postaci map i folderów czy multimedialne projekcje filmów o Opolszczyźnie, ale także hostessy w strojach „niezapominajkowych” nawiązujących do marki regionu „Kwitnące Opolskie”, które częstowały gości kulinarnymi specjałami: m.in. miodami, wędlinami, oleską Śmietankówką czy certyfikowanym Kołoczem Śląskim. dużym zainteresowaniem na stoisku opolszczyzny cieszyło się również malowanie we wzory kwiatowe twarzy, szczególnie dzieciom i kobietom, nawiązujące kolorystycznie do barw województwa. tuż obok można było podziwiać pokazy sztuki kroszonkarskiej jak również wyroby twórców ludowych w postaci ręcznie malowanej porcelany. Tradycją stoiska stają się organizowane dla zwiedzających targi liczne konkursy, w których głównymi nagrodami są m.in. pobyty w hotelach na terenie województwa opolskiego. W tym roku chcielibyśmy szczególnie podziękować fundatorom nagród: Hotelowi Adler*** z Byczyny, Hotelowi Arte*** z Brzegu oraz Hotelowi Zacisze*** z Turawy za włączenie się w promocję Śląska Opolskiego.
Na stoisku regionalnym obecni byli również tacy podwystawcy jak Miasto Opole, JuraPark w Krasiejowie oraz Powiat Głubczycki. Przygotowane przez nich oferty oraz wkład jaki włożyli w przygotowanie stoiska w znaczny sposób przyczyniły się do uatrakcyjnienia całości Regionu. Opolskie gościło również bardzo ważne osobistości takie jak: Minister Sportu i Turystyki Joannę Muchę, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzynę Sobierajską, władze Polskiej Organizacji Turystycznej jak również parlamentarzystów, ambasadorów i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
Podczas tegorocznych targów Opolszczyzna było bardzo wysoko oceniana przez obserwatorów z branży turystycznej. Szczególnie doceniono nasz wkład w organizację, zaangażowanie oraz różnorodny przekaz marketingowy. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu nasze stoisko odwiedzały takie media jak: Telewizja Polska, TVN czy berlińska telewizja RBB.
HRADEC KRALOVE - INFOTOUR
Targi odbyły się w centrum kongresowym Aldis w Hradcu Kralove. Tematem przewodnim targów była również turystyka wodna. OROT wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego promowała nasz region na głównym stoisku organizatora targów - kraju kralovehradeckim, które znajdowało się w centralnej części sali targowej. Bogaty program targów przyciągnął rzesze turystów, którzy byli bardzo zainteresowani województwem opolskim i jego walorami. Dużym powodzeniem cieszyły się w szczególności publikacje takie jak: Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego, mapy Visitopolskie oraz pozostałe mapy tematyczne o Śląsku Opolskim, Ścieżki Czasu, ulotki z JuraParku, Nyski Ośrodek Rekreacji, czy typowo wodne materiały np. z firmy CanalTrans, Mariny Lasoki jak również spływy kajakowe z Doliny Małej Panwi. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również obiekty noclegowe, poza schroniskami w naszym województwie turyści chętnie sięgali po ulotki np. z Pałacu w Pawłowicach czy Hotelu Weneda w Opolu.
KATOWICE - GLOB
W dniach 30.03. - 01.04.2012 r. odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi Turystyki, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOB. Regionem Partnerskim tegorocznej edycji było województwo podkarpackie, natomiast partnerem regionalnym były Siemianowice Śląskie. Wśród wystawców można było znaleźć takie państwa, jak Belgia, Francja, Gruzja, a nawet Dominikana. Wśród szeregu atrakcji , można było podziwiać występu zespołu „Śląsk”, udać się na spotkanie z podróżnikiem Mieczysławem Bieńkiem, a także pośmiać przy występie Joanny Bartel.
Dzięki zaproszeniu ze strony Śląskiej Organizacji Turystycznej, Opolszczyzna mogła również zaprezentować swoją ofertę. Ekspozycja województwa opolskiego została przygotowanym wspólnie przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną wraz z Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. W tym roku OROT prezentowała atrakcje turystyczne również z Krajem Kralovohradeckim, z którym realizuje liczne projekty i przedsięwzięcia.
Prezentacja Opolszczyzny opierała się w głównej mierze na mapach tematycznych, prezentujących największe atrakcje, na folderach bazy noclegowej i gastronomicznej oraz na tematycznych polsko-czeskich wydawnictwach. Dla odwiedzających nasze stoisko nie zabrakło również atrakcji w postaci poczęstunku specjałem Opolszczyzny – słynną „Śmietankówką Oleską” produkowaną i dostarczoną przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską z Olesna.
JELENIA GÓRA - TOURTEC
XIV Międzynarodowe Targi Turystyczne TOURTEC w Jeleniej Górze odbyły się w dniach 11-12 maja 2012 roku. Wśród około 160 wystawców z Polski, Niemiec Czech, Holandii i Słowacji okazję do zaprezentowania swoich atrakcji turystycznych miała również Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
W tym roku stoisko obsługiwane było wspólnie przez przedstawicieli OROT i JuraParku w Krasiejowie. Prezentacja Opolszczyzny opierała się głównie na mapach tematycznych prezentujących zabytki, zabytki techniki, kulturę ludową, łowiectwo, przyrodę, turystykę wiejską oraz atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego. Wśród materiałów promocyjnych dostępne były również przewodniki po Województwie Opolskim i Kraju Ołomunieckim, mapy regionu, foldery bazy noclegowej i gastronomicznej, oferty schronisk młodzieżowych, foldery z Góry Świętej Anny oraz JuraParku w Krasiejowie.
Odwiedzający pytali o szczegółowe informacje dotyczące turystyki weekendowej, turystyki rowerowej oraz pobytów i atrakcji turystycznych w konkretnych opolskich miejscowościach, min.: Góra Św. Anny, Opole, Nysa, Głuchołazy czy Moszna. Odwiedzający stanowisko Opolszczyzny pytali często o niewielkie miejscowości, z którymi mieli związki rodzinne, zawodowe czy sentymentalne.
Oprócz wydawnictw oferowanych przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i jej członków bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się park dinozaurów z Krasiejowa. Nie sposób było przejść obok makiety naturalnej wielkości Silesaurusa, ustawionej przy naszym stanowisku, która promowała i popularyzowała krasiejowskie wykopaliska i wzbudzała sporo emocji wśród dzieci i dorosłych. Turyści indywidualni, głównie rodziny z dziećmi z zainteresowaniem pytali o umiejscowienie i gamę usług JuraParku.
Targom turystycznym towarzyszyły również liczne występy utalentowanych wykonawców- na scenie można było podziwiać min. zespół białoruskiej pieśni ludowej „Kalinka” z Załuk koło Białegostoku, zespół „Karkonosze” z Mysłakowic oraz niemiecką kapelę „Kreuzschuher Kerwasmusik” z Bambergu.
Ponadto dla tegorocznych wystawców na Targach Turystycznych w Jeleniej Górze zaplanowane były przeloty szybowcem nad Kotliną Jeleniogórską.
OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA
W dniach 18-20 maja 2012 roku odbyły się na opolskim Rynku XII Międzynarodowe Targi Turystyki „W Stronę Słońca”. Wystawcami tegorocznych targów były m.in. instytucje samorządowe i lokalne z regionów Polski (Mielno, Kołobrzeg, Kielce, itp.) sanatoria i uzdrowiska, a także goście z zagranicy: Niemiec (m.in. Nadrenia Palatynat, Region ilm Kreis, Poczdam), Czech, Rumunii, Ukrainy, czy odległej Dominikany. Na stoiskach można było zasmakować regionalnych smakołyków, wziąć udział w konkursach z nagrodami, a na scenie oglądać występy taneczne i muzyczne oraz liczne pokazy kulinarne, historyczne, kulturalne, itp. Podsumowując, tegoroczną imprezę targową odwiedziło ok. 20 000 osób.
Gościem Specjalnym Targów był Pan Conrado Moreno, znany z programu „Europa da się lubić”, który prowadził sobotnią plenerową imprezę uzupełnioną o wiele konkursów dotyczących m.in. wiedzy o województwie opolskim. Fundatorami nagród byli:
Na wszystkich uczestników czekały niezliczone atrakcje również takie, które związane były ściśle ze zbliżającym się EURO 2012: piłkarskie sumo, bramka celnościowa oraz wiele innych konkursów sprawnościowych.
Do atrakcji tegorocznych targów zdecydowanie należy dodać „Opolską wioskę smaku i tradycji”, przygotowaną wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa opolskiego oraz Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, w której można było spotkać rzemieślników przedstawiających swoje rzemiosła, makiety dinozaurów z JuraParku z Krasiejowa, rycerzy z Byczyńskiego Grodu Rycerskiego oraz rozmaite prezentacje kulinarne Regionu Opolskiego (m.in. certyfikowanego "Kołocza Śląskiego", czy "Śmietankówki Oleskiej").
Partnerem tegorocznej edycji targów była Lokalna Grupa Rybacka OPOLSZCZYZNA, która zapraszała do „Wioski rybackiej”, w której na uczestników czekała moc atrakcji i liczne konkursy dla dzieci. Wszystkich chętnych zapraszano do wzięcia udziału w degustacji „największej zupy rybnej” ugotowanej na opolskim Rynku przez Pana Grzegorza Rusaka.
Wyjątkowo w tym roku przyjechał do Opola specjalny autokar promocyjny Polskiej Organizacji Turystycznej, który w trakcie trwania Targów wspierał działania promocyjne województwa opolskiego, ale można było w nim także zasięgnąć informacji dotyczących atrakcji turystycznych z terenu całej Polski.
Podsumowując, tegoroczna edycja targów okazała się kolejnym sukcesem, stając się tym samym motorem i zachętą do organizacji następnych XIII Międzynarodowych Targów Turystyki „W stronę Słońca”. Organizatorem głównym targów była Agencja Reklamowa "Profil" z Opola. Współorganizatorami imprezy byli: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Miasto Opole.
fot. Jarek Małkowski
WROCŁAW - FAN CAMP 2012
WARSZAWA - TT WARSAW
W dniach 27 – 29 września 2012 roku odbyły się Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw. Na tegorocznych Targach wystawcy prezentowali się tradycyjnie już w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Impreza obchodzona była wyjątkowo uroczyście, ze względu na dwudziestą rocznicę istnienia Targów oraz fakt, iż dzień 27 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Turystyki. Patronat Honorowy nad Targami sprawowali: Pan Cezary Grabarczyk -Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Joanna Mucha - Minister Sportu i Turystyki, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Patronatów udzielili również: Pan Rafał Szmytke - Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Pan Paweł Niewiadomski - Prezes Polskiej Izby Turystyki, Pan Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Pani Jolanta Koczorowska Burmistrz Dzielnicy Wawer. Krajem partnerskim już po raz kolejny była Polska, która współorganizowała także I i X edycję targów TT Warsaw.
Na Targach prezentowały się liczne państwa m.in. Słowacja, Estonia, Czechy, Włochy oraz województwa i regiony Polski. Swoją ofertę przedstawiali także organizatorzy turystyki i biura podróży. Pierwszy dzień Targów tradycyjnie zarezerwowany był dla przedstawicieli sektora turystyki. Zwiedzający indywidualni mogli zapoznać się z ofertą wystawców w dniach 28 i 29 września. Województwo Opolskie reprezentowane było przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną. Promowaliśmy zestaw najciekawszych atrakcji w tym m.in. „JuraPark” w Krasiejowie, Zamek Moszna czy Górę Św. Anny. Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyło się wydawnictwo OROT „Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego”, mapy „VisitOpolskie.pl” oraz najnowsze wydawnictwo Urzędu Marszałkowskiego „Ścieżka Czasu”. Dodatkowo na naszym stoisku znaleźć można było materiały informacyjne oraz mapy różnych gmin i miast m.in. Gminy Chrząstowice, Nysy, Kluczborka, Namysłowa. Chętni mogli również zaopatrzyć się w materiały informacyjne na temat bazy noclegowej naszego regionu (m.in. Schronisko Młodzieżowe w Opolu „Niezapominajka”, Schronisko Młodzieżowe w Nysie „Pod Ziębickim Lwem” oraz hotele : „Adler” w Byczynie, „Arte” w Brzegu, „Court” w Kędzierzynie Koźlu, „Szara Willa” w Opolu).]
Podczas trwania Targów organizatorzy zapewnili odwiedzającym moc wrażeń i atrakcji. Do głównych zaliczyć można Event Zimowy organizowany z Narodowymi Ośrodkami Słowacji, Włoch, Czech i Austrii, podczas którego ośrodek „Czarna Groń” udostępniał symulator do jazdy na nartach i snowboardzie. Przed halą targową zwiedzający zobaczyć mogli zabytkowe tramwaje warszawskie oraz wystawę omnibusów konnych. Dodatkowo wystawcy oferowali atrakcyjne zniżki rabatowe oraz degustacje regionalnych potraw. Targom TT Warsaw towarzyszyło kilka imprez, między innymi uroczysta Gala rozstrzygnięcia X edycji „Konkursu Na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT 2012”. W tym roku uroczystość odbyła się w dniu 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie, którą prowadzili Maciej Orłoś i Anna Karna. Nominacje do Złotego Certyfikatu 2012 otrzymali : „Centrum Słowian i Wikingów”, „JuraPark” Krasiejów, „Szlak Orlich Gniazd” oraz „Szlak Architektury Drewnianej” w Małopolsce. Laureatem Złotego certyfikatu został „Szlak Orlich Gniazd”.
POZNAŃ - TOUR SALON
W dniach 24-27 października 2012 roku odbyły się 23 Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu. Targi TOUR SALON to największe w Polsce targi turystyczne, które co roku gromadzą na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawców z kilkudziesięciu krajów, przedstawicieli branży turystycznej, a także klientów indywidualnych. W tym roku ze swoimi atrakcjami i produktami turystycznymi prezentowały się wszystkie polskie regiony oraz wystawcy krajowi i zagraniczni – biura podróży i touroperatorzy. Wśród wystawców byli również gestorzy bazy noclegowej, hotele i obiekty SPA i Welles, przewoźnicy oraz wiele innych podmiotów z branży. W sumie tegoroczne targi zgromadziły 730 wystawców z 33 krajów stwarzając możliwość zaprezentowania oferty turystycznej ogromnej liczbie zwiedzających. Tour Salon 2012 utrzymały formułę podziału targów na dni otwarte dla profesjonalistów (2 pierwsze dni) oraz dla indywidualnych klientów. Hasło przewodnie tegorocznej imprezy brzmiało „W cztery dni dookoła Świata”. Krajem partnerskim targów była Palestyna (która na tę okoliczność przygotowała szereg atrakcji w postaci pokazów tanecznych i wokalnych oraz licznych konkursów), regionem partnerskim natomiast została Małopolska. Organizatorzy zadbali o to, aby nie zabrakło atrakcji oraz wydarzeń towarzyszących. Poza warsztatami oraz konferencjami, można było wziąć udział m.in. w XXI już edycji Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej oraz spotkać się z gościem specjalnym, którym była Elżbieta Dzikowska, autorka publikacji „Groch i kapusta” subiektywnie opowiadających o najpiękniejszych regionach Polski.
Stoisko województwa opolskiego, zorganizowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną przy współpracy z Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, wspierali przedstawiciele Urzędu Miasta Opola, przedstawiciele JuraParku w Krasiejowie oraz Urzędu Miasta Prudnik. Bogata oferta turystyczna w postaci różnorodnych folderów m.in.: „Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego”, „Zabytki techniki Śląska Opolskiego”, „Opolski Szlak Cysterski”, „Ścieżka Czasu”, informatorów o Zamku w Mosznej czy materiałów promocyjnych dotyczących obszaru działania stowarzyszenia Kraina Świętej Anny cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Częste zapytania dotyczyły bazy noclegowej (ofertę stworzono na bazie materiałów otrzymanych od członków OROT) i gastronomicznej województwa opolskiego, a także cyklu map tematycznych województwa opolskiego i wydawnictwa „VisitOpolskie.pl”. Stoisko tradycyjnie cieszyło się dużą popularnością.