Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

IMPREZY TARGOWE w 2011 r.

1. BRNO - REGIONTOUR - 13.01. - 16.01.2011 r.

2. PRAGA - HOLIDAY WORLD - 10.02. - 13.02.2011 r.

3. BERLIN - ITB - 09.03. - 13.03.2011 r.

4. HRADEC KRALOVE - INFOTOUR - 18.03. - 19.03.2011 r.

5. KATOWICE - GLOB - 25.03. - 27.03.2011 r.

6. WROCŁAW - 08.04 - 10.04.2011 r.

7. KIELCE - AGROTRAVEL - 15-17.04.2011 r. 

8. OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA - 12.05. - 14.05.2011 r.

9. OŁOMUNIEC (REPUBLIKA CZESKA) - DNI WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO - 09.2011 r.

10. OPOLE - TARGI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH - 09.2011 r.

11. GÓRA ŚW. ANNY - CANICROSS & BIKEJORING – 14. Mistrzostwa Europy - 10.2011 r.

12. POZNAŃ - TOUR SALON - 19.10. - 22.10.2011 r.

13. LIPSK - TOURISTIK & CARAVANING - 16.11. - 20.11.2011 r.

 

BRNO - REGIONTOUR

W dniach 13.01. – 16.01.2011 r. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, dzięki zaproszeniu regionu partnerskiego - Kraju Ołomunieckiego, miała możliwość prezentacji walorów województwa opolskiego na XX Międzynarodowych Targach Turystycznych „REGIONTOUR” w Brnie.

Tegoroczna edycja targów pod hasłem przewodnim „Aktywne wykorzystanie czasu wolnego” odbywała się w nowo wybudowanym pawilonie P i przyciągnęła ok. 33.600 odwiedzających z 14 krajów . Ponad 1.000 wystawców z 21 krajów miało możliwość prezentacji produktów turystycznych na ogólnej powierzchni ponad 10.000 m2. Targom „REGIONTOUR” towarzyszyły Międzynarodowe Targi Turystyczne GO, które odbywały się w tym samym czasie, w pawilonie obok.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna przy dużym wsparciu Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zaprezentowała m.in. „Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego” w czeskiej wersji językowej, mapę „Visitopolskie”, 7 map tematycznych województwa opolskiego, ofertę noclegową  w województwie opolskim  na bazie materiałów otrzymanych od członków OROT, informatory o Górze Św. Anny oraz informatory o Nysie. Nasza ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowanie z uwagi na sąsiedztwo naszych regionów, jak i dogodną komunikację. W sumie wydano 1.150 egzemplarzy folderów promujących województwo opolskie.

Podczas targów przeprowadzono również rozmowy z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi na temat udziału w Międzynarodowych Targach Turystyki „W stronę słońca” w Opolu. Wielu z nich wykazało zainteresowanie udziałem w targach i ekspozycji własnych produktów turystycznych w Opolu.

 

BERLIN - ITB

 Po raz kolejny województwo opolskie zachęca do odwiedzenia własnego stoiska promocyjnego podczas międzynarodowych targów turystycznych ITB w Berlinie, które odbędą się w dniach 9-13.03.2011 r. (hala numer 15, numer stoiska - 25). W tym roku miano Kraju Partnerskiego przypadło w udziale Polsce. W związku z tym prezentacja przygotowana przez Polską Organizację Turystyczną będzie miała charakter zupełnie odmienny i nowatorski niż dotychczas. Głównym hasłem promocyjnym jest „Move Your Imagination”. Bohaterami kampanii jest pięć postaci – „stworków”, inspirowanych modą na „vinyl toys”, Każda z postaci będzie miała na swoim korpusie jedną z liter słowa POLEN oraz wkomponowane piłki futbolowe jako odnośnik do UEFA EURO 2012™. Niezwykle widowiskowym elementem kampanii będzie podczas Gali Otwarcia „opowieść o Polsce” - multimedialny pokaz w technologii 3D. Goście ceremonii, poruszając białą kostką, będą mogli wejść w interakcję ze światem 3D, stworzonym za pomocą komputerowej animacji. Ruch kostki wyzwalać będzie reakcję trójwymiarowych elementów na ekranie, dzięki czemu widownia będzie mogła samodzielnie wybierać sposób zwiedzania Polski, odtwarzając filmy prezentujące różnorodną ofertę turystyczną pod kątem przyrody, kultury czy UEFA EURO 2012™. Puentę widowiska będzie stanowił układ taneczny grupy VOLT oraz najlepszych tancerzy programu „You Can Dance” w choreografii Agustina Egurroli.
            W koncepcję centralną doskonale wpisuje się prezentacja województwa opolskiego (przygotowana przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną w bliskiej współpracy i przy wydatnym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Juraparku w Krasiejowie oraz Miasta Opola), łącząc ze sobą charakter nowości, świeżości, młodości i energii z tradycją i kulturą poprzez pokazanie nowych oraz innowacyjnych inwestycji i produktów turystycznych Śląska Opolskiego, które powstały w ostatnim czasie. Uosobieniem tych cech będą także hostessy w strojach nawiązujących do tematyki wiosny, kwitnienia, które zapraszać będą do odwiedzenia stoiska województwa opolskiego, wpinając m.in. we włosy wszystkim Paniom – kwiaty niezapominajki. Dzieciom natomiast, każdego dnia proponować będziemy malowanie twarzy, co będzie także formą wspólnej zabawy, a także niewątpliwą atrakcją i wyróżnikiem. Osoby odwiedzające stoisko częstowane będą również babeczkami z motywem opolskiej niezapominajki oraz produktami tradycyjnymi i regionalnymi, jak np.: miody z Rudnik, Kołocz Śląski z Jemielnicy, wyroby wędliniarskie z Górek koło Opola, chleb i smalec z Lubicza, ogórki kiszone i konserwowe z Rudnik oraz „Śmietankówka” z Olesna. Nie zabraknie także opolskich słodyczy na czele ze znaną Chałwą brzeską, produkowaną przez firmę „Odra”. Do tematyki wiosny nawiązywać będzie także pokaz sztuki kroszonkarskiej, a każdy chętny będzie mógł spróbować własnych sił w tym trudnych „fachu”. Dla zwiedzających zorganizowane będą liczne konkursy, w których głównymi nagrodami będą pobyty w hotelach i atrakcyjnych obiektach noclegowych na terenie województwa opolskiego! Warunkiem będzie m.in. odwiedzenie naszego stoiska, zapoznanie się z ofertą turystyczną Śląska Opolskiego oraz udzielenie prawidłowej odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące wiedzy o Regionie. Oczywiście promowana będzie oferta turystyczna członków Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz innych instytucji.
            Trzeciego dnia targów, tj. 11 marca 2011 roku zapraszamy wszystkich serdecznie na godzinę 13.30, do Centrum ICC (Sala 17/18), na konferencję poświęconą prezentacji atrakcyjności turystycznej Śląska Opolskiego oraz jednej z największych atrakcji Regionu – JuraParkowi w Krasiejowie. Podczas niezwykle ciekawej prezentacji pt.: „Paleontologia, jako gałąź turystyki Śląska Opolskiego na przykładzie JuraParku w Krasiejowie”, prowadzonej przez pana doktora Gerarda Gierlińskiego, paleontologa z Państwowego Instytutu Geologicznego, który odkrył w Bałtowie ślady gadów pochodzące sprzed 150 milionów lat, będzie można zapoznać się z ofertą turystyczną Śląska Opolskiego, ciekawostkami dotyczącymi paleontologii i jej związków z turystyką oraz z historią wykopalisk w Krasiejowie i ofertą produktową samego Parku. Prezentacja skierowana jest do szeroko rozumianej branży turystycznej oraz dziennikarzy.
Tylko OPOLSKIE obsypuje kwiatami, a piękne Opolskie Niezapominajki nie pozwolą o sobie zapomnieć! Zapraszamy wszystkich serdecznie!

 

 

HRADEC KRALOVE - INFOTOUR

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach współpracy z krajem kralowehradeckim prezentowała walory turystyczne województwa opolskiego na swoim stoisku. Nasze Stowarzyszenie przy dużym wsparciu Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zaprezentowało m.in. „Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego” w czeskiej wersji językowej, mapę „Visitopolskie”, 7 map tematycznych województwa opolskiego, ofertę noclegową w województwie opolskim na bazie materiałów otrzymanych od członków OROT, informatory o Górze Św. Anny i o Prudniku oraz broszury promujące nasze obiekty militarne czyli Nysę, Paczków oraz Gród w Byczynie. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem z uwagi na sąsiedztwo naszych państw, dogodną komunikację, rewelacyjne wystąpienia reprezentantów militarnych obiektów, jak również dzięki degustacji regionalnych słodkości Opolszczyzny.

Na targach Infotour prezentowało się 58 podmiotów, wstęp był bezpłatny dlatego też ciężko jednoznacznie określić liczbę odwiedzających. Ze wstępnych ustaleń liczba ta szacuje się pomiędzy 6 – 7 tys.

 

KATOWICE - GLOB

W dniach 25-27 marca odbyły sie XVII Międzynarodowe Targi Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011 w Katowicach. Ponad 200 wystawców prezentowało się w dwóch pawilonach i terenach zewnętrznych Międzynarodowych Targów Katowickich. Organizatorem targów było Centrum Targowe FairExpo Sp. z o.o.. Krajem partnerskim była Indonezja, regionem partnerskim Mazury a miastem partnerskim Zabrze. Patronat Honorowy nad targami sprawowali m.in. Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Śląskiego, Śląska Organizacja Turystyczna oraz Polska Organizacja Turystyczna. 
Na targach prezentowały się państwa (np. Czechy, Słowacja, Turcja, Tunezja, Bułgaria, Egipt, Indonezja), województwa i regiony (np. Śląskie, Warmińsko-Mazurskie, Alzacja, Kralowohradeckie), oraz miasta, gminy i powiaty. Prezentowali się również organizatorzy turystyki, biura podróży oraz organizacja działające na rzecz turystyki (np. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna, Śląska Izba Turystyki). Sporą grupę wystawców stanowiły hotele, ośrodki wypoczynkowe, firmy zajmujące się turystyką i rekreacją oraz oferenci sprzętu turystycznego, sportowego i żeglarskiego. Województwo Opolskie reprezentowały stoiska wystawiennicze Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Kluczborsko-Oleskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, oraz Miasta i Gminy Głuchołazy. Stoisko OROT, które mogło na targach prezentować nasz region dzięki współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną, prezentowało zestaw najciekawszych atrakcji turystycznych regionu, w tym sztandarowy produkt – JuraPark Krasiejów. Oprócz tego na naszym stanowisku można było znaleźć materiały informacyjne i mapy różnych miejscowości takich jak Prudnik, Paczków, Nysa, Zawadzkie, Otmuchów, a także materiały promocyjne obiektów noclegowych i firm działających w branży turystycznej naszego regionu. Oczywistym jest, że największy nacisk promocyjny został położony na ofertę i informację dotyczącą członków OROT (obecne były materiały m.in. schronisk młodzieżowych, Zawadzkiego, Prudnika, Ziemi Nyskiej, Hotelu Court, Biura Podróży MaKeda). Zdecydowanie największym powodzeniem wśród odwiedzających cieszyły się JuraPark Krasiejów, Szlaki rowerowe Śląska Opolskiego, temat turystyki kajakowej, mapy turystyczno-krajoznawcze, oraz najnowsza publikacja – Zabytki techniki Śląska Opolskiego. 
Trzy dni targowe dostarczyły odwiedzającym moc atrakcji i wrażeń. Do głównych można zaliczyć spotkanie z autorem książki "Zabrze na każdą pogodę" Panem Tomaszem Zubilewiczem, telewizyjnym prezenterem pogody czy Śląską Galę, a także występy różnych egzotycznych wykonawców jak np. grupa wibrofonistów prezentujących repertuar „Z czterech stron świata” czy Zespół Tańca Irlandzkiego GLENDALOUGH. Zwiedzający mogli podziwiać wspaniałe dwuślady podczas Pikniku Motocyklistów lub obejrzeć zachwycające nakrycia stołów podczas festiwalu szkół gastronomicznych "Stół Pięknie Nakryty". Stoisko Słowacji przyciągała zaś niewątpliwie oryginalnym designem nawiązującym do mających się odbyć już za parę dni właśnie na Słowacji Mistrzostw Świata w Hokeju. W sumie targi odwiedziło ponad 10.000 osób. 

 

 

KIELCE - AGROTRAVEL

W dniach 15-17 kwietnia 2011 r. odbyły się III Międzynarodowe Targi Turystyki i Agroturystyki Wiejskiej „AGROTRAVEL” w Kielcach. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna promowała najciekawsze atrakcje turystyczne Regionu, w większości uzupełnione promocją dziedzictwa kulturowego Wsi oraz lokalnych i regionalnych produktów kulinarnych połączoną z degustacją dzięki trzem Lokalnym Grupom Działania:  LGD "Kraina Św. Anny", LGD "Nyskie Księstwo Jezior i Gór" oraz LGD "Stobrawski Zielony Szlak". Na stoisku Regionalnym Opolszczyzny można było spróbować jak smakuje m.in. kołocz śląski, domowy ser smażony z kminkiem, gołąbki z kaszą gryczaną i ziemniakami, kiełbasę z beczki oraz chleb z pieca tradycyjnie opalanego drewnem. Oprócz artykułów spożywczych każda z Lokalnych Grup Działania promowała największe atrakcje i gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na jej obszarze. Jedno z takich gospodarstw znajdujących się na terenie „Stobrawskiego Zielonego Szlaku” o wdzięcznej nazwie „Babskie Ranczo” prowadzone w Śmiechowicach przez Państwo Cierpisz otrzymało Nagrodę Posła do Parlamentu Europejskiego dr Czesława Siekierskiego w kategorii „Gospodarstwo oferujące najciekawsze propozycje dla gości.”

Targom „AGROTRAVEL” towarzyszyło wiele wydarzeń. Do najważniejszych należała dwudniowa Międzynarodowa Konferencja pn. „Wiejski produkt turystyczny – doświadczenia i wyzwania” połączona z warsztatami i wyjazdami studyjnymi po województwie Świętokrzyskim.

Podczas tegorocznej edycji targów, 140 wystawców w wyjątkowy sposób przyciągnęło zwiedzających czego potwierdzeniem była liczba 20 tys. odwiedzających, ciekawych rozwoju polskiej Wsi. 

 

 

OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA

W dniach 12-14.05.2011 odbyły się w Opolu Międzynarodowe Targi Turystyki „W stronę słońca”. Jak co roku na opolskim rynku, przy pięknej słonecznej pogodzie, stanęły drewniane chaty, w których wystawcy z Polski i ze Świata zachęcali do odwiedzenia swoich regionów. W tym roku motywem przewodnim targów była Egzotyczna Plaża w centrum miasta, na której pojawił się m.in. luksusowy jacht. Nie zabrakło również gości specjalnych. Podczas tegorocznej edycji targów gościliśmy popularnych prezenterów telewizyjnych: Jarosława Kreta, który starał się przybliżyć egzotyczne Indie oraz Aleksandrę Kostkę, która w sposób profesjonalny prowadziła program artystyczny targów. Na opolski Rynek zjechali wystawcy m.in. z Republiki Dominikany, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Rumunii oraz Republiki Czeskiej. Dopisali również przedstawiciele polskich województw: Łódzkiego, Śląskiego, Dolnośląskiego, Zachodniopomorskiego, Pomorskiego oraz Ziemi Kłodzkiej, Ziemi Ząbkowickiej, Mielna, Międzyzdrojów, Szczecina, Kielc, Mazur. Partnerem targów było dwumiasto Słupsk – Ustka. Silną reprezentację wśród wystawców stanowili także przedstawiciele opolskich gmin, powiatów, atrakcji turystycznych oraz obiektów noclegowych z terenu Śląska Opolskiego. Każdy z odwiedzających mógł znaleźć w ofercie wystawców coś dla siebie. Na stoisku zorganizowanym wspólnie przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Urząd Marszałkowski, prezentowano ofertę turystyczną całego Śląska Opolskiego z wyróżnieniem produktów oferowanych przez członków OROT. Na stoisku można było otrzymać m.in. mapy tematyczne, przewodniki po atrakcjach turystycznych, szlaku cysterskim oraz zabytkach techniki. Można było zapoznać się również z ofertą opolskich biur podróży oraz skosztować opolskich słodkich specjałów, w tym słynnej brzeskiej chałwy. Na stoisku promocyjnym województwa opolskiego malowano dzieciom również twarze. Hitem targów było malowanie wzoru opolskiej niezapominajki.
Oprócz prezentacji miast i regionów tragi obfitowały również w inne atrakcje. Można było zjechać na linie z wieży opolskiego Ratusza, na plaży można było posłuchać muzyki szantowej, wziąć udział w konkursach, w których nagrodami były m.in. atrakcyjne pobyty w obiektach hotelowych na terenie Polski i Czech, oraz na moment przenieść się do dalekich Indii, delektując się typowymi potrawami oraz zapoznając się z indyjskim bajan – tańcem rodem z Bollywood.
W pierwszym dniu Targów Turystyki Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wspólnie z Łódzkim Urzędem Marszałkowskim zorganizowała spotkanie robocze branży turystycznej, dotyczące Promocji Regionów poprzez Szlak Bursztynowy. Rozmowy miały na celu wymianę doświadczeń z zakresu wytyczania, znakowania i promocji szlaku przez regiony z Polski i Czech oraz poszukiwanie możliwości finansowania kolejnych przedsięwzięć w tej dziedzinie. 
W kolejny dzień targów Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowała Study Tour dla branży turystycznej oraz dziennikarzy turystycznych. W trakcie wizyty studyjnej pokazano m.in. najstarszy most żeliwny w Europie (Ozimek), Izbę Leśno-Przyrodniczą prowadzoną przez Nadleśnictwo w Zawadzkiem. Po krótkim poczęstunku goście mieli okazję przepłynąć kajakiem fragment rzeki Mała Panew oraz udali się do Leśniczówki w Jaźwinie, gdzie znajduje się leśne arboretum nagrodzone w roku 2010 w konkursie „Opolskie Kwitnące” w kategorii Obiekt Dostępności Publicznej. Organizacją spływu kajakowego zajął się członek OROT – Pan Grzegorz Hajduk, właściciel „Dzikiej Chaty” w Staniszczach Małych. Dalszym punktem prezentacji walorów Opolszczyzny była wizyta w jednej z największych atrakcji turystycznych Śląska Opolskiego – JuraParku w Krasiejowie, gdzie po seansie w kinie 5D, zaprezentowano gościom tunel czasu oraz oprowadzono po ścieżce dydaktycznej. Jurapark w 2010 roku został nagrodzony m.in. przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną oraz Polską Organizację Turystyczną w konkursach na Najlepszy Produkt Turystyczny.
13 maja 2011 roku, jako wydarzenie towarzyszące, zorganizowano także konferencję międzynarodową pn. Turystyka w Regionach, podczas której reprezentanci województw opolskiego i śląskiego oraz Kraju Morawsko – Śląskiego (Republika Czeska) prezentowali własne dokonania i doświadczenia w dziedzinie rozwoju turystyki.
Przez trzy dni trwania XI Międzynarodowych Targów Turystyki „W stronę słońca” opolski rynek odwiedziło blisko 20 tysięcy ludzi.

 

 

POZNAŃ - TOUR SALON

Wielkie świętowanie turystyczne w dniach 19.10. – 22.10.2011, czyli „TOUR SALON” w Poznaniu, miały już swoją XXII edycję. Te jedne z największych międzynarodowych targów turystycznych, niezmiennie każdego roku przyciągają rzesze wystawców z kilkudziesięciu państw, a także licznych odwiedzających. Tegoroczna edycja przyciągnęła ok. 30.000 zainteresowanych zapoznaniem się z ofertą turystyczną ponad 43  państw, regionów, a także biur podróży. Targom towarzyszyła 2-dniowa konferencja Travel 2.0 połączona z profesjonalnymi warsztatami, a także konkursy na najlepszą ekspozycję wystawienniczą oraz najlepszy produkt turystyczny. Z uwagi na 90-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały również rozdane pamiątkowe medale. Krajem partnerskim XXII Międzynarodowych Targów Turystycznych „TOUR SALON” było Maroko, które urozmaicało swoją ekspozycję licznymi popisami artystycznymi. Regionem partnerskim zostało natomiast województwo zachodniopomorskie. Wzorem lat ubiegłych targi podzielono na dwie części – 2 pierwsze dni targów przeznaczono dla branży turystycznej, a kolejne 2 dni dla pozostałych odwiedzających. Stoisko Opolszczyzny, zorganizowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, wspierali w promocji przedstawiciele Urzędu Miasta Prudnik, przedstawiciele JuraParku w Krasiejowie, Urząd Miasta Opola, a także Prywatne Biuro Podróży „KARLIK” z Opola. Bogata oferta turystyczna w postaci folderów pn „Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego”, „Opolski Szlak Cysterski”, „Zabytki techniki Śląska Opolskiego”, „Ścieżki czasu”, informatorów o Górze Św. Anny, Zamku w Mosznej, Muzeum Wsi Opolskiej, atrakcji Powiatu Nyskiego, bazy noclegowej i gastronomicznej województwa opolskiego, a także cyklu map tematycznych województwa opolskiego zachęcała do odwiedzenia naszego stoiska. Ponadto, wraz z JuraParkiem z Krasiejowa, zorganizowano konkurs wiedzy o Opolszczyźnie oraz wiedzy o dinozaurach. Nagrodą główną był bilet rodzinny do Juraparku w Krasiejowie oraz albumy z atrakcjami turystycznymi województwa opolskiego.

Ekspozycja wystawiennicza Opolskiego, zachowana w niebiesko – żółtej kolorystyce województwa, została wzbogacona o postać sympatycznego dinozaura Silesaurusa Opolensis, którego skamieniałości odnaleziono na terenie dzisiejszego Juraparku w Krasiejowie.    

Nasze stoisko odwiedziła również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Pani Katarzyna Sobierajska, która udzieliła krótkiego wywiadu dla Telewizji Polskiej Oddział w Opolu, w którym to gorąco zachęcała do odwiedzenia województwa opolskiego.

 

LIPSK - TOURISTIK & CARAVANING

Międzynarodowe targi turystyczne Touristik & Caravaning International to największe (po ITB Berlin) konsumenckie targi turystyczne na terenie wschodnich Niemiec. Stoisko Województwa Opolskiego jest jednym spośród trzech województw śląskiego makroregionu wystawiających się na wspólnej powierzchni w części narodowej prezentacji Polskiej i jednym z kilkudziesięciu polskich stoisk. Opolskie stoisko zostało przygotowane przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Oprócz najnowszych wydawnictw dotyczących szlaku Via Regia prowadzącym przez południe Polski, największym zainteresowaniem cieszy się segment związany z agroturystyką i turystyką samochodową. Popularnością cieszą się szlaki kulturowe oraz obiekty hotelowe. Informacje poszukiwane przez odwiedzających dotyczą oferty opolskich hoteli i ośrodków oferujących usługi lecznicze, rekreacyjne i SPA oraz propozycji miejsc kempingowych. Zwiedzający stoisko mają okazję skosztować znakomitych produktów regionalnych: „Śmietankówki oleskiej”, oraz słodyczy z „Cukrów Nyskich” i „Odry Brzeg”. Odwiedzający pytają o szczegółowe informacje dotyczące turystyki weekendowej, kulturowej i pobytów w polskich miastach (imprezy kulturalne, zabytki – Moszna, Góra Św. Anny, Kamień Śląski, Opole, Brzeg, Kluczbork, Nysa, Paczków, Otmuchów) poszukują ofert SPA & wellness, turystyki medycznej (Kamień Śląski, Głuchołazy, zamki i pałace), agroturystyki, wędkarstwa, łowiectwa i rodzinnego wypoczynku. Turystyka sentymentalna oparta na produkcie tradycyjnym, kulturze, kulinariach i gościnności stanowi także ciekawą ofertę dla gości z Niemiec. Najbardziej poszukiwane materiały to: mapy, przewodniki i informatory o miastach, o kempingach, wykazy hoteli, pensjonatów i obiektów agroturystycznych. Targi cieszą się największym zainteresowaniem wśród turystów indywidualnych, w tym osób starszych i rodzin. Podczas targów odbyły się rozmowy z regionami partnerskimi dotyczące możliwości poszerzenia współpracy promocyjnej na rynkach zagranicznych m.in. w ramach makroregionu Śląska. Spotkanie z dyrektorem Polskiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Berlinie - Janem Wawrzyniakiem dotyczyło współpracy w dziedzinie turystyki oraz propozycji udziału w inicjatywach POIT na rynku niemieckim. Omówiono także kwestie robocze dotyczące realizacji projektów partnerskich realizowanych z środków unijnych. Rozmowy z przedstawicielami Polskiej Organizacji Turystycznej dotyczyły kierunków i narzędzi promocji, a także przyszłorocznych kampanii związanych z kreacją wizerunku regionów Polski na zagranicznych targach turystycznych w 2012 r. Poruszono także kwestie współpracy z Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi i wsparcia regionalnych inicjatyw. Kompleks wystawienniczy Messe Leipzig jest jednym z nowocześniejszych i ma powierzchnię 58.000 m². W ubiegłym roku liczba wystawców na targach turystycznych wyniosła ponad 1000 z ponad 40 krajów a liczba zwiedzających to około 70-80 tyś. osób. Targi odbywają się Lipsku liczącym ponad 500 tyś. mieszkańców a wraz z aglomeracją ponad 1,6 mln. Lipsk jest położony w Saksonii – Landzie graniczącym z Polską, którego granice są oddalone o niewiele ponad 200 km od granic Opolszczyzny. Land zamieszkuje około 4,2 mln mieszkańców. Jest to ważny rynek dla właścicieli obiektów noclegowych i ofert turystyki przyjazdowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe