Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

IMPREZY TARGOWE w 2009 r.

1. BRNO - REGIONTOUR - 15-18.01.2009 r.

2. DREZNO - REISENMARKT - 30.01-01.02.2009 r.

3. PRAGA - HOLIDAY WORLD - 05-08.02.2009 r.

4. SOSNOWIEC - INTOUREX - 20-22.02.2009 r.

5. BERLIN - ITB - 11-15.03.2009 r.

6. KIELCE - AGROTRAVEL - 17-19.04.2009 r.

7. WARSZAWA - LATO - 24-26.04.2009 r.

8. OPOLE - W STRONĘ SŁOŃCA - 07-09.05.2009 r.

9. WROCŁAW - CZTERY PORY ROKU: WIOSNA, LATO - 29-30.05.2009 r.

10. POZNAŃ - TOUR SALON - 21-24.10.2009 r.

 

BRNO – REGIONTOUR

 

W dniach 15.01. - 18.01.2009 r. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego (Departament Kultury, Sportu i Turystyki) uczestniczyła w Brnie, w najważniejszych targach turystycznych, jakie mają miejsce na terenie Republiki Czeskiej. Tegoroczne targi - GO i REGIONTOUR - połączyły 1432 przedstawicieli branży turystycznej z organizacjami odpowiedzialnymi za promocję regionów z całego świata. Podczas czterech dni targów, Brno stało się stolicą europejskiego biznesu turystycznego, którą odwiedziło ok. 40.000 osób. Pierwsze, dwa dni targów były przeznaczone głównie dla specjalistów z branży, natomiast sobota i niedziela były dniami otwartymi dla wszystkich zainteresowanych. Tegoroczne targi połozyły nacisk na rozwój turystyki przyjazdowej i kongresowej, turystykę golfową i kulturalną,. Oficjalny patronat nad targami objęli: Minister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Czech Tourism, Stowarzyszenie Biur Turystycznych Republiki Czeskiej, Zrzeszenie Biur i Agencji Turystycznych Republiki Czeskiej, Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych Republiki Czeskiej oraz Stowarzyszenie Hoteli i Restauracji Republiki Czeskiej.

Opolską Regionalną Organizację Turystyczną można było odnaleźć w pawilonie REGIONTOUR, na wspólnym stoisku Kraju Ołomunieckiego. Region Opolszczyzny był również reprezentowany przez Starostwo Powiatowe z Nysy, przez Urząd Miasta Opola oraz Urząd Miasta Prudnik. Potencjalni turyści najbardziej interesowali się mapami, przedstawiającymi najważniejsze zabytki naszego regionu oraz przewodnikami "Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego" w wersji czeskiej. Z uwagi na bliskość i dostępność naszych atrakcji wiele osób wyrażało duże zainteresowanie przyjazdem w celu odwiedzenia zamku w Mosznej oraz Jezior Nyskich. Bardzo często pytano także o mapy przedstawiające trasy rowerowe. Ponadto na stoisku OROT można było zapoznać się z folderem "Atrakcje turystyczne regionu opolskiego i ołomunieckiego", przewodnikiem "OPOLSKIE wędrówki krajoznawcze", folderem Gminy Rudniki oraz folderem Euroregionu Pradziad, a także nowością w postaci folderu "Produkty tradycyjne Śląska Opolskiego".

 

DREZNO - DRESDNER REISEMARKT

 

Podczas drugich, co do wielkości, targach turystycznych w Niemczech Wschodnich DRESDNER REISEMARKT prezentowała się także Opolszczyzna na stoisku przygotowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Opolską Regionalną Organizację Turystyczną.  

Na stoisku Opolszczyzny w stolicy Saksonii można było znaleźć foldery i materiały w języku niemieckim promujące atrakcje turystyczne naszego regionu - mapy tematyczne o zabytkach, przyrodzie i łowiectwie Śląska Opolskiego, przewodniki "Opolskie podróże krajoznawcze", przewodniki i filmy o Górze Św. Anny, mapy "Atrakcje turystyczne Makroregionu Śląsk", foldery Hotelu „Mercure” z Opola, biura podróży "ALMATUR" z Opola, foldery gminy Popielów oraz Turawa, gospodarstwa agroturystycznego "Agrorelaks" z Brynicy oraz oferty promujące targi turystyczne "W stronę słońca" w Opolu. Wiele pytań dotyczyło oferty agroturystycznej, szlaków turystycznych (głównie rowerowych) oraz możliwości zwiedzania opolskich miast. Zainteresowanie Opolszczyzną na targach w Dreźnie było spore. Niemcy szukają przede wszystkim ciekawych miejsc do spędzenia wolnego czasu i to stosunkowo blisko. Często stoisko Opolszczyzny odwiedzili starsi ludzie, którzy przychodzili porozmawiać, zapytać o swoje rodzinne tereny, na których się wychowali i z łezką w oku powspominać lata młodości. Wzruszające były wspomnienia Pani Neumann, która jako dziecko mieszkała w Brzegu. Choć ma dzisiaj 80 lat, to ze szczegółami opowiadała o swoim dzieciństwie wspominając najpiękniejsze miejsca, które odwiedzała jako dziecko. Na stoisku pojawiały się także osoby, które przyszły opowiedzieć o swoim pobycie w Polsce, pokazać zdjęcia miejsc, które zwiedzili.

Tegoroczne targi w Dreźnie zajmujące 20.000 metrów kwadratowych przykuły uwagę ponad 32.000 zainteresowanych podróżami Saksończyków, którzy coraz częściej w swoich planach urlopowych odnajdują sąsiadującą Polskę. „Uwielbiamy wasz kraj, tym bardziej, że z Drezna do polskiej granicy potrzebujemy niecałą godzinę jazdy samochodem. Byliśmy już w Zielonej Górze, Legnicy, Wrocławiu, pewnie przyjdzie czas na Opole, tym bardziej, że prowadzi do was autostrada” – tłumaczył odwiedzający opolskie stoisko, Werner Fischer z Drezna. W drezdeńskich targach wzięła udział rekordowa liczba  580 wystawców z 31 krajów.

 

PRAGA – HOLIDAY WORLD

 

W dniach 05.02-08.02 Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Turystycznych "Holiday World" w Pradze. W ramach już osiemnastej edycji targów zostały zaprezentowana 49 kraje z całego świata (po raz pierwszy na targach gościli przedstawiciele Mołdawii). Równocześnie z "Holiday World" odbywały się dwie inne imprezy "Top Gastro" (targi prezentujące technologię produkcji żywności) oraz "Golf World Prague" (wystawa turystyki golfowej). Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna obecna była na stoisku Kraju Środkowoczeskiego, na którego zaproszenie przyjechała do Pragi. Trwające 4 dni targi cieszyły się dużym zainteresowaniem, a stoisko Opolszczyzny stało się przystaniekiem osób chętnych do odwiedzenia naszego regionu. Często padały pytania dotyczące Paczkowa, Prudnika, Nysy i okolic, opolskiego Zoo, jezior turawskich, Dinozaurów z Krasiejowa oraz Góry Św. Anny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przewdniki "Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego" w języku czeskim oraz mapa fortów nyskich. Ponad to na stoisku OROT można było zapoznać się z mapami tematycznymi, mapą gospodarstw agroturystycznych, przewodnikiem po Górze Św. Anny, z licznymi folderami o Nysie, folderami zawierającymi inforamcje o Opolu. Dla smakoszy dostępny byl folder "Produkty tradycjne Śląska Opolskiego".

 

KIELCE – AGROTRAVEL

 

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego  oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, w dniach     17.04. – 19.04.09. na I Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach, Opolszczyzna miała możliwość zaprezentowania swoich walorów turystycznych oraz tradycji kulinarnych. Przedsięwzięcie to miało na celu stworzenie pierwszej w kraju, wyspecjalizowanej imprezy targowej pod kątem produktu lokalnego, agroturystyki i turystyki wiejskiej. Targi posłużyły, jako platforma wymiany doświadczeń organizacji pozarządowych wspierających rozwój turystyczny wsi. Najaktywniejszym organizacjom pozarządowym dano możliwość prezentacji oferty szerokiemu gronu odbiorców. Ważnym elementem towarzyszącym targom była Międzynarodowa Konferencja Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej, warsztaty branżowe oraz wizyty studyjne. AGROTRAVEL połączono również z konferencją naukową „Perspektywy rozwoju i promocji turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce”, warsztatami branżowymi i innymi imprezami towarzyszącymi.

Województwo opolskie było silnie reprezentowane przez przedstawicieli Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przedstawicieli Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, a także przez przedstawicieli lokalnych grup działania – Euro-country i Stobrawskiego Zielonego Szlaku. Nasz region, kontynuując tradycje tegorocznych targów w Berlinie, wystawiał się pod hasłem „OPOLSKIE KWITNĄCE”. Elementy dekoracji, wystroju stoiska, a także bogata oferta kulinarna miały zachęcić turystów do odwiedzenia naszego województwa oraz zapoznania się z jego walorami. Spinki, stylizowane na kwiaty niezapominajki, które wpinały turystom we włosy opolskie finalistki konkursu Miss Polonia, miały być dodatkową zachętą   i podkreśleniem piękna Opolszczyzny. Oprócz walorów estetycznych, odwiedzający nasze stoisko mogli delektować się niezapomnianym smakiem kiełbasy z jagnięciny oraz kołacza z marchwi z Ciska, wyrobami wędliniarskimi z Karłowic, smalcem i chlebem z Popielowa, wyrobami mlecznymi z Olesna oraz wyjątkowymi, naturalnymi sokami z Lubicza. Dla pogłębienia wiedzy o naszym regionie, turyści mogli zaopatrzyć się w przewodniki o największych atrakcjach Śląska Opolskiego oraz mapy tematyczne, które pokazują zabytki, pomniki przyrody, parki krajobrazowe oraz ciekawe, pod względem atrakcji, miejsca. Uzupełnienie stanowiły materiały promocyjne z Góry Św. Anny, Muzeum Wsi Opolskiej oraz folder opisujący szlak kościółków drewnianych powiatu oleskiego i kluczborskiego.

Stoisko Opolszczyzny odwiedzili i pozytywnie ocenili przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na targach AGROTRAVEL spotkało się ponad 80 wystawców z Polski i z krajów Europy Wschodniej. Targi kieleckie, posiadające pozycję wicelidera (zaraz po targach poznańskich) na polskim rynku, pod względem powierzchni wystawienniczej, przyciągnęły podczas trzech dni targowych około 40 tysięcy odwiedzających.

 

WARSZAWA – LATO

 

W dniach 24.04-26.04 w Warszawie odbyły się XIV Targi Turystyki i Wypoczynku "LATO". W tym roku pierwszy raz targi odbyły się w nowoczesnym Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska. Każdy poszukujący pomysłu na spędzenie urlopu pośród ponad 300 wystawców mógł znaleźć coś dla siebie. Oprócz turystyki wyjazdowej, przedstwiciele wszystkich regionów polskich zachęcali odwiedzających do poznawania uroków naszego kraju. W tym roku również poraz pierwszy można było zapoznać się z ofertą turystyczno-sportową oraz zakupić wybrany przez siebie sprzęt sportowy. Województwo Opolskie wzorem poprzednich lat również było obecne na targach. Na stoisku Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Urzędu Marszałkowskiego można było zapoznać się z bogatą ofertą agroturystyczną, odwiedzający mogli orzymać mapy ze szlakami turystycznymi oraz największymi atrakcjami Śląska Opolskiego. Często pytano o szlaki rowerowe oraz spływy kajakowe co może wskazywać na to, że turystyka aktywna cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

WROCŁAW - CZTERY PORY ROKU- WIOSNA, LATO

 

W dniach 29-30 maja odbyła się już ósma edycja prezentacji „Cztery Pory Roku na Dolnym Śląsku".Tegoroczna ekspozycja "Wiosna-Lato"  objęła między innymi Karkonosze, Ziemię Kłodzką, Ziemię Kamiennogórską miasta: Jawor, Oleśnicę, Jelenią Górę, Kamienną Górę, Milicz, uzdrowiska: Duszniki Zdrój, Kudowę Zdrój, Lądek Zdrój, także Stowarzyszenie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy i Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich. Ponadto swoje ośrodki  promowały firmy: Eltur Global sp. z o.o. – „Złoty Sen” w Złotnikach Lubańskich oraz Zamek na Skale w Trzebieszowicach . Wzorem ubiegłych lat również Opolska Regionlana Organizacja Turystyczna była obecna w Galerii Dominikańskiej. Obok oferty z całego regionu można było zapoznać się ze szeczegółową ofertą Nysy, oraz z wyrobami ceramicznymi  Pani Anny Rychter. Na każdym ze stoisk można było uzyskać wiele interesujących informacji, spotkać ludzi związanych z danym miastem, twórców ludowych i artystów rzemiosła rękodzielniczego. Największym zainteresowaniem cieszyły się mapy agroturystyczne, przewodnik "Atrakcje Turystyczne Śląska Opolskiego", mapy tematyczne ale także oferta jaką prezentowały przedstawicielki  miasta Nysa.

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe