Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Dinozaury z Krasiejowa

DINOZAURY.jpeg

DINOZAURY W KRASIEJOWIE !!!

Krasiejów to mała miejscowość położona za Ozimkiem, w odległości 25 km. od miasta Opola. To tutaj w 1993 r. odkryto szczątki dinozaurów i rozpoczęła się przygoda dla wielu poszukiwaczy skamieniałości.

Wracając jednak do historii wykopalisk należy zaznaczyć, iż powiązane one są z powstaniem na tych terenach kopalni odkrywkowej. To w niej naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego już w latach osiemdziesiątych XX w. odkryli pierwsze kości. Kolejną ważną datą jest rok 1993, kiedy to doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego przekazał informację o znalezieniu skamieniałości prof. Jerzemu Dzik. Przy współpracy mediów nagłośniono odkrycie. Prace na szerszą skalę ruszyły jednak w 2000 roku. Seria Studenckich Obozów Poszukiwawczych pomogła w odkryciu licznych szczątków lądowych i słodkowodnych kręgowców ery mezozoicznej - ery dinozaurów.

Najciekawszym, znalezionym okazem jest z pewnością Silesaurus opolensis (występuje tylko w Krasiejowie). Ten pradinozaur osiągał długość 1,5 m. i było roślinożercą.

Władze województwa oraz gmin Ozimek i Kolonowskie dążą do kompleksowego zagospodarowania terenów po byłej kopalni iłów – miejsca odkryć paleontologicznych – dla potrzeb nauki, oświaty i turystyki. Powstał tu park krajobrazowo-technologiczny. W nowoczesnym obiekcie ekspozycyjnym już można zapoznać się z krasiejowskimi odkryciami.

W czarwcu 2010 roku nastapiło otwarcie JuraPark Krasiejów. Jest  to wyjątkowe miejsce, w którym jest odtwarzany zaginiony świat prehistorycznych stworzeń. Ponad 100 figur naturalnej wielkości, jurajska sceneria, największe w Europie pokłady kości triasowych gadów i płazów, rekonstrukcja triasowego jeziorzyska i fauny krasiejowskiej, plac zabaw, park rozrywki i restauracja – to wszystko jest dostępne dla turystów.

Stałą wystawę „Wędrówki z dinozaurem” turysta znajdzie w budynku szkoły podstawowej w Krasiejowie.

 

  

Kontakt:

JuraPark Krasiejów

www.juraparkkrasiejow.pl

 

Stowarzyszenie Miłośników Krasiejowa - tel. 0600 120 527

e-mail:

www: www.dinopark.pl; www.dinopark.info.pl 

 

DSC00838.jpegDSC00835.jpegDSC00823.jpeg

DSC00822.jpegDSC00820.jpegDSC00816.jpeg

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe