Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

GOŚCIE Z FINLANDII NA OPOLSZCZYŹNIE

W ubiegły piątek, 9 grudnia, z kilkugodzinną wizytą w Opolu przebywali uczestnicy study-tour
z Finlandii po Dolnym Śląsku. Uczestnikami wizyty studyjnej byli przedstawiciele biur podróży Matka-Vekka TMP, Kaleva Traveller, Area, HRG Nordic, Matka-Agentit oraz Astor OY Travelservice, które organizują wyjazdy integracyjne i konferencyjne dla dużych fińskich firm korporacyjnych, a także agencje turystyczne organizujące wyjazdy grupowe dla stowarzyszeń i seniorów fińskich. Gościom towarzyszyła przedstawicielka Polskich Linii Lotniczych na Finlandię pani Karina Kozikowska-Ulmanen oraz Country Sales Director na Polskę sieci Best Western – pan Gheorghe Cristescu.

W Opolu, na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Finowie mieli okazję zapoznać się z ludowymi i kulinarnymi tradycjami Śląska Opolskiego. Uczestniczyli m.in. w lekcji muzealnej w Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas lekcji przedstawiono cały zakres wierzeń ludowych i tradycji związanych z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia. Omówiono m.in. wszelkiego rodzaju wróżby związane z tym okresem, a także tradycje stołu wigilijnego i kolędowania na wsi opolskiej. Nabytą wiedzę nasi goście mogli skonfrontować z własnymi tradycjami, które pokrótce przedstawili prowadzącym lekcję muzealną. Było to z pewnością ciekawe doświadczenie dla obu stron. Następnie nasi goście wzięli udział w tradycyjnej, opolskiej wieczerzy wigilijnej przygotowanej dla nich w Restauracji „U Karola Malajki”, tuż obok opolskiego skansenu. Kolacja składała się z 15 dań reprezentujących tradycję stołu wigilijnego na Śląsku Opolskim. Z pewnością niektóre potrawy wydawały się Finom dość egzotyczne i różne od ich tradycji kulinarnej (moucka, makówki, śliszki, kapusta z grochem). Inne zaś były przez nich rozpoznawalne i uznane za dość „swojskie” (zupa rybna, kartofelsalat, smażone ryby). W kolacji uczestniczył Wiceprezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – Pan Tadeusz Troszyński, który na zakończenie spotkania wręczył naszym gościom pamiątkowe pakiety informacyjno-promocyjne związane z naszym regionem.

Sponsorem przejazdu grupy Finów z Wrocławia do Opola było Biuro Podróży ALAMTUR, które aktywnie zaprezentowało naszym gościom swoją ofertę, oraz możliwości współpracy zarówno w zakresie turystyki przyjazdowej, jak i wyjazdowej.

Goście z Finlandii opuścili Opole w godzinach wieczornych zabierając ze sobą spory zasób wiedzy na temat naszych regionalnych tradycji świątecznych, a także ciekawe doświadczenie kulinarne związane z opolskim stołem wigilijnym.

20111209097.jpegDSC04984.jpeg

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe