Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Już dziś rusza Jazz Around Festival – premierowe wydarzenie w Zamku w Mosznej !

Jazz Around Festival – premierowe wydarzenie w Zamku w Mosznej i koncert specjalny Poluzjantów już 16 i 17 września 2022 r.

 

4 sceny, 22 artystów, 2 dni międzynarodowego, muzycznego święta, podczas którego królować będzie funk, groove i szeroko pojęty jazz. 16 i 17 września, podczas pierwszej edycji Jazz Around Festival, w klimatycznej scenerii Zamku w Mosznej wystąpią m.in. Poluzjanci, Jules Buckley, Theo Katzman, Cody Fry, Jazzanova, Anomalie, Scary Pockets, Secret Night Gang, EABS, Marek Napiórkowski, Kinga Głyk, Adam Bałdych & Łukasz Ojdana oraz Kuba Więcek Trio.

Jazz Around Festival to muzyczne spotkania – młodości z tradycją, kultowej twórczości z odważnym brzmieniem i jazzu z energetycznym funkiem. Osadzony na terenach zamku festiwal łączy historię z nowoczesnością, tworząc zaskakującą fuzję dźwięków i niezwykłej, pałacowej atmosfery. Unikatowy klimat i ponadczasowy charakter festiwalu będzie można poczuć już od pierwszego dźwięku. Koncerty wypełnią zarówno kameralne komnaty zabytkowej rezydencji, jak i jej czarujące ogrody. Słynące z 99 wież, 365 pomieszczeń i rozległego parku z kilkusetletnimi dębami oraz lipami miejsce oczaruje festiwalową publiczność. Ta bajkowa okolica skrywa wiele tajemnic, a muzyka jest świetnym pretekstem do ich odkrycia! Bilety dostępna na www.jazzaround.pl

Premierowe wydarzenie w Zamku w Mosznej, inspirowane legendarnymi Montreux Jazz Festival i North Sea Jazz Festival, otwiera nowy rozdział na polskiej scenie muzycznej.

Cudowne wnętrza, zapierająca dech disneyowska bryła zamku i piękny ogród świetnie korespondują z proponowanymi w line-upie koncertami wybitnych artystów i wirtuozów swoich instrumentów – podkreśla Marek Szymański, organizator wydarzenia. – Koncert Poluzjantów, których powrót na jedyne wydarzenie w tym roku będzie z pewnością najbardziej wyczekiwanym „smaczkiem” tegorocznej edycji festiwalu. Na uwagę zasługuje również Jordan Rakei, Anomalie czy Jules Buckley z repertuarem Quincy Jonesa oraz orkiestrą AUKSO – dodaje.

PIĄTEK (16.09)

Pierwszego dnia festiwalu zgromadzona publiczność wysłucha m.in. projektu DJ Amir presents Jazzanova (Live): Strata Records. Producencki kolektyw z Berlina zaprezentuje najświeższy materiał. Cody Fry to z kolei pochodzący z Nashville wokalista, songwriter, kompozytor i producent. W 2021 r. jego piosenka „I Hear a Symphony” stała się viralem na TikToku. Theo Katzman to amerykański multiinstrumentalista, wokalista, autor tekstów i producent z Los Angeles. Jest członkiem funkowego kolektywu Vulfpeck. W muzyce Theo Katzmana przewija się wiele inspiracji i dźwiękowych eksperymentów.

Z pewnością słychać w mojej grze jazzowe inspiracje i mam wielki szacunek do tej muzyki, też dlatego że studiowałem jazz i wiem, jak to wygląda, gdy jesteś zupełnie pewny w jazzowej improwizacji. Ale to nie do końca ja – podkreśla artysta. Mam poczucie, że choć dorastałem w tej muzyce, to co mi w duszy gra, to rock'n'roll. Z drugiej jednak strony priorytety tej muzyki ze mną zostały, czyli skupienie się na dobrym czasie, feeling wynikający ze swingu i dusza tej muzyki. To wszystko mnie kształtowało – dodaje muzyk w rozmowie z Martą Kulą w Radiu 357. Katzman wydał 3 albumy studyjne, a ostatni – „Modern Johnny Sings: Songs in The Age of Vibe” ukazał się w styczniu 2020 r.

Kinga Głyk jest uważana za jedną z najlepszych polskich basistek i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowo-funkowej. ZK Collaboration to autorzy m.in. świetnie przyjętego albumu „Slow Food”.

Wielkim zaskoczeniem dla fanów okazało się ogłoszenie koncertu Poluzjantów, czyli kultowej grupy, która zainspirowała i muzycznie wychowała całe pokolenie młodych artystów. Zespół wraca po sześciu latach przerwy, a pierwszy koncert zagra 16 września podczas Jazz Around Festival.Gdyby ktoś zadawał pytanie, co się zmieniło na przestrzeni tych lat, to muzycznie wydaje mi się, że jesteśmy w lepszej formie, niż byliśmy kiedyś – mówi Kuba Badach. Tempo, w jakim wskoczyliśmy na tory i umiejętność rozgrywania piłki w sposób absolutnie mistrzowski to było niebywałe – dodaje artysta.

W piątek w zamku w Mosznej zagra też szwedzkie trio Dirty Loops, które zdobyło sławę dzięki charakterystycznym popowym coverom, poczynając od nowej aranżacji utworu „Just Dance” Lady Gagi. Powodem, dla którego założyliśmy Dirty Loops, było przepracowanie przy sesjach i twórcze znudzenie. Zaczęliśmy robić covery dla zabawy. To było dla nas jak wolność wyjaśnia Henrik Linder, basista zespołu.

Tego samego dnia na scenie pojawi się również polski artysta nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, czyli Adam Bałdych. Na Jazz Around Festival wystąpi w duecie z kompozytorem i pianistą jazzowym Łukaszem Ojdaną. Kolejnym artystą pierwszego dnia festiwalu będzie David Ryan Harris – amerykański wokalista, gitarzysta i kompozytor, który występował m.in. z takimi artystami jak John Mayer czy Dave Matthews.

Kolejnym polskim akcentem festiwalu będzie Marta Wajdzik Quartet, na czele którego stoi urodzona w 2001 roku saksofonistka altowa i sopranowa, flecistka, kompozytorka, producentka muzyczna.

SOBOTA (17.09)

W sobotę, drugiego dnia festiwalu, zagra m.in. Bibobit – muzyczny sekstet złożony z perkusji, basu, instrumentów klawiszowych i sekcji dętej. Bartek Królik to wokalista, kompozytor, producent muzyczny, aranżer, basista, wiolonczelista, czyli... „Pan od muzyki”. Marek Napiórkowski, czołowy polski gitarzysta i kompozytor podczas Jazz Around Festival wystąpi z materiałem z płyty „Hipokamp”.

Scary Pockets – zespół o rotującym składzie światowej klasy muzyków, którego stałymi członkami są Ryan Lerman i Jack Conte. Artyści co tydzień, grając na żywo, przedstawiają światu funkowe re-imaginacje znanych utworów. Cherise, która zaczaruje słuchaczy również w sobotę szybko udowodniła, że jest jedną z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia. Secret Night Gang to przedstawiciele tętniącej życiem sceny muzycznej Manchesteru.

Kuba Więcek to saksofonista, kompozytor i najmłodszy bohater kultowej serii Polish Jazz.  Sięga po elektronikę, muzykę klasyczną, folk, rock, hip-hop. Jordan Rakei, multiinstrumentalista, wokalista i producent o soulowym, jazzowym i hip-hopowym brzmieniu jest autorem albumu „What We Call Life" – głęboko osobistego materiału, zawierającego jedne z najbardziej introspektywnych piosenek i tekstów artysty. EABS, rodzimy septet jazzowy, po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku –„Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” i po lekcjach futuryzmu od Sun Ra, przenosi się do roku 2061, kontynuując swoją misję w kosmosie w towarzystwie żywej legendy... Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Koncert Acid Groove to spotkanie ze współczesną wizją muzyki instrumentalnej, w niecodziennym kolażu jazzu, rocka, muzyki elektronicznej. Anomalie to projekt Nicolasa Dupuis, klawiszowca i producenta mieszkającego w Montrealu. Ostatniego dnia Jazz Around Festival nagrodzony Grammy dyrygent, aranżer, kurator i kompozytor, zaprezentuje wyjątkowy projekt muzyczny – „Jules Buckley Conducts Quincy Jones”. Projekt Buckley’a ukazuje niezwykłą wizję i spuściznę Quincy Jonesa. Artyście na scenie towarzyszyć będzie AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Muzyka nie zna granic, a Jazz Around Festival to idealna przestrzeń do twórczej kooperacji. Gościem specjalnym w projekcie „Jules Buckley conducts Quincy Jones” będzie dobrze znany z formacji Dirty Loops – Jonah Nillson. Szwedzki wokalista i multiinstrumentalista jest techniczną potęgą, może pochwalić się niezwykle szerokim zakresem głosu i klasycznym wykształceniem zdobytym w Królewskiej Akademii Muzycznej, jak i pełną kreatywności wrażliwością w muzycznych interpretacjach.

Lista wykonawców to jest najwyższa półka. Z polskich artystów cieszę się na Bartka Królika, EABSów i Marka Napiórkowskiego. Z zagranicznych czekam oczywiście na Theo Katzmana, ale najbardziej ostrzę sobie zęby na Jordana Rakei, którego dwie płyty uwielbiam i przyglądam się temu nowozelandczykowi od lat – mówi Kuba Badach.

Ten festiwal roi się od arcyciekawych projektów. To jest wyjątkowa okazja, żeby spotkać się z kolegami też wśród publiczności, co nieczęsto się zdarza, bo większość czasu spędzamy na scenie. Z koncertów poza tymi, które wymienił Kuba, czekam na koncert pod dyrekcją Julesa Buckley’a – dodaje Grzegorz Jabłoński.

Harmonogram koncertów:

16.09: Poluzjanci, Theo Katzman, DJ Amir presents Jazzanova (Live): Strata Records Reimagined, Dirty Loops, Adam Bałdych & Łukasz Ojdana, Cody Fry, Kinga Głyk, David Ryan Harris, Marta Wajdzik Quartet, ZK Collaboration

17.09: Jules Buckley Conducts Quincy Jones (feat. Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy), Jordan Rakei, Scary Pockets, Marek Napiórkowski „Hipokamp”, EABS, Kuba Więcek Trio, Anomalie, Bartek Królik, Secret Night Gang, Cherise, Bibobit, Acid Groove

Organizatorem festiwalu jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Partnerem wydarzenia jest Moszna Zamek, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Visit Opolskie. Partnerzy medialni: Polityka, Gazeta Wyborcza, Radio 357, JazzSoul.pl, Jazz Forum oraz JazzPRESS.

Bilety i więcej informacji: www.jazzaround.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Jazz Around Plakat 1.png

Jazz Around Plakat 2.png

Jazz Around plakat 3.png

 

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe