Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

KONFERENCJA nt. WYKORZYSTANIA ZABYTKÓW MILITARNYCH JAKO ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH ORAZ TARGI TURYSTYCZNE INFOTOUR W HRADEC KRALOVE

W dniach 17-18 marca 2011 r. w Hradec Kralove (Republika Czeska) w Centrum Kongresowym „Aldis” odbyła się konferencja nt. wykorzystania zabytków militarnych jako atrakcji turystycznych. Na uroczystym otwarciu przybyłych gości powitali: Wojewoda Kraju Kralowehradeckiego Bc. Lubomír Franc, Zastępca Wojewody Kraju Kralowehradeckiego Helmut Dohnálek, Pułkownik Wojewódzkiej Komendantury Wojskowej Václav Špaček, Dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Piotr Mielec, Dyrektor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Janusz Wójcik oraz Dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Wojciech Biliński. Po oficjalnym rozpoczęciu konferencji przedstawiciele stron partnerskich rozpoczęli rozmowy dot. dalszej współpracy. W trakcie rozmów wytyczono kolejne cele współpracy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Województwa Opolskiego z Krajem Kralowehradeckim i Stowarzyszeniem na Rzecz Rewitalizacji Kuks. Współpraca ta obejmować będzie m.in. Promocję turystyki wodnej i wodnych destylacji, organizację Study Press oraz wspólne wystawiennictwo i promocję strefy kulturowej
Pierwszego dnia konferencji województwo opolskie reprezentowali dwaj przedstawiciele obiektów militarnych. Pierwszą prezentacją na temat Twierdzy Nyskiej zatytułowaną Dawna Twierdza Nysa dziś atrakcją turystyczną i miejscem wydarzeń kulturalnych przedstawiła Pani Krystyna Dubiel, pracownik Punktu Informacji Turystycznej, przewodnik terenowy po ziemi Opolskiej. Bogata historia nyskiej twierdzy cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród publiczności. W trakcie dyskusji pytano o ruch turystyczny w Nysie, liczbę widzów np. na rekonstrukcji bitwy oraz o to z jak wielkich zniszczeń, na przestrzeni dziejów, musiała się odbudować Nysa. Ostatnim zdaniem wieńczącym wystąpienie Pani Krystyny Dubiel były słowa: Nysa ma dwa oblicza: pierwsze to miasto biskupie z dużą ilością sakralnych zabytków, drugie to miasto twierdza – czyli fortyfikacje nyskie z bogatą historią militarną. Co jeszcze bardziej podkreśliło różnorodność miasta i zachęciło do jego odwiedzenia.
Drugą prezentację pt „Paczków – Polskie Carcassonne jako perła średniowiecznej architektury obronnej na Śląsku Opolskim zaprezentował Pan Piotr Stachura Rzecznik Prasowy z Urzędu Miasta w Paczkowie odpowiedzialny również za promocję i turystykę miasta. Prezentacja w przejrzysty sposób zaprezentowała nie tylko bogatą historię miasta ale również plany rewitalizacyjne mające na celu uatrakcyjnienie pod względem turystycznym Paczkowa. Wystąpienie zachęciło uczestników do dyskusji w trakcie której wynikło, iż Paczków jest dobrze znanym miastem dla naszych zagranicznych sąsiadów. Pytania zadawane przez uczestników dotyczyły ruchu turystycznego w mieście, wykorzystania dofinansowania unijnego na poprawę ruchu turystycznego oraz rozbudowy Informacji Turystycznej poprzez przeniesienie jej do legendarnego Domu Kata.
Po cyklu wykładów uczestnicy konferencji udali się na wycieczkę studyjną w trakcie której, region kralowehradecki zaprezentował swoje obiekty militarne, tj. bunkry w Dobrošovie oraz Twierdzę w Josefovie. Zwieńczeniem długiego dnia było oficjalne zakończenie w byłym kasynie wojskowym. Drugi dzień konferencji został rozpoczęty uroczystym otwarciem Targów Turystyki INFOTOUR, następnie odbyły się dalsze prezentacje obiektów militarnych. Tego dnia województwo opolskie było prezentowane przez Kasztelana Grodu w Byczynie Pana Andrzeja „Efendi” Kościuka, który zaprezentował Gród w Byczynie jako Międzynarodowe Centrum Spotkań Miłośników „Żywej” Historii. Ogrom możliwości jakie daje turystom Gród zaskoczył wszystkich obecnych na konferencji. Wzbudził ogromne zainteresowanie i zachęcił do wspólnej dyskusji. Pytano m.in. o zasady międzynarodowych walk rycerskich, o warunki wstąpienia do Bractwa a nawet o to czy kobiety mogą brać udział w walkach rycerskich.
Rezultaty wystąpień reprezentantów obiektów militarnych województwa opolskiego można było dostrzec na Targach Turystyki INFOTOUR, które rozpoczęły się drugiego dnia konferencji tj. 18 marca i trwały do soboty - 19 marca. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna w ramach współpracy z krajem kralowehradeckim prezentowała walory turystyczne województwa opolskiego na swoim stoisku. OROT przy dużym wsparciu Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego zaprezentowała m.in. „Atrakcje turystyczne Śląska Opolskiego” w czeskiej wersji językowej, mapę „Visitopolskie”, 7 map tematycznych województwa opolskiego, ofertę noclegową w województwie opolskim na bazie materiałów otrzymanych od członków OROT, informatory o Górze Św. Anny i o Prudniku oraz broszury promujące nasze obiekty militarne czyli Nysę, Paczków oraz Gród w Byczynie. Nasza ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem z uwagi na sąsiedztwo naszych państw, dogodną komunikację, rewelacyjne wystąpienia reprezentantów militarnych obiektów, jak również dzięki degustacji regionalnych słodkości Opolszczyzny.
Na targach Infotour prezentowało się 58 podmiotów, wstęp był bezpłatny dlatego też ciężko jednoznacznie określić liczbę odwiedzających. Ze wstępnych ustaleń liczba ta szacuje się pomiędzy 6 – 7 tys.
 

DSC03011.jpegDSC03031.jpegDSC03085.jpegDSC03430.jpegDSC03439.jpeg

DSC03454.jpegDSC03482.jpegDSC03492.jpegDSC03494.jpegDSC03496.jpeg

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe