Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Zapraszamy na Łambinowickie Spotkania Muzealne

Serdecznie zapraszamy na najbliższe spotkanie w ramach cyklu kulturalnego pn.

Łambinowickie Spotkania Muzealne.

W środę 6 kwietnia o godz. 15.30 wyruszymy sprzed budynku Muzeum w Łambinowicach i przejedziemy na teren Miejsca Pamięci Narodowej - pozostałości Stalagu 344 Lamsdorf, gdzie odbędzie się kuratorskie zwiedzanie nowej ekspozycji plenerowej pt. "Miejsce z blizną".

Istnieje możliwość bezpłatnego wykorzystania rowerów oraz melexa CMJW podczas spotkania. Chęć skorzystania z nich należy zgłaszać do 4 kwietnia włącznie.

Blizna to ślad po urazie, ślad, który zostaje na całe życie. I choć fizycznie już nie boli, to jednak jest widoczny i przypomina o wydarzeniu, które go spowodowało. Podobnie jest z Miejscem Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Zachowane pozostałości zabudowań, układ dróg, odróżniająca się od otoczenia roślinność, to cechy charakterystyczne dla całego terenu, tworzące – metaforycznie ujmując – „bliznę” w krajobrazie. Szczególnie widoczna jest ona, gdy patrzymy na miejsce pamięci z lotu ptaka. To właśnie ta obserwacja sprawiła, że nowo otwartej ekspozycji edukacyjnej na terenie po Stalagu 318/VIII F (344) Lamsdorf zdecydowaliśmy się nadać nazwę „Miejsce z blizną”.
Ekspozycja skupia się na miejscu z jego wielowarstwową historią, sięgającą lat I wojny światowej, następnie okresu międzywojennego aż po II wojnę światową i powojenne upamiętnienie. Z drugiej strony koncentruje uwagę zwiedzających na istocie niewoli i sytuacji zniewolonego człowieka. Dlatego na ekspozycji dominują słowa samych żołnierzy, zapisane potajemnie w obozie w dziennikach czy powojennych relacjach. To przez pryzmat losów konkretnych ludzi z wielu zakątków świata, które splatają się w tym miejscu, pokazujemy wielką historię, fakty i wydarzenia powszechnie znane. Dla zespołu przygotowującego ekspozycję, jeńcy tu przetrzymywani nie są anonimową masą.

Wierzymy, że dzięki wypracowanym wspólnie rozwiązaniom, również w Państwa oczach zyskają oni indywidualne rysy.

Na kwietniowe „Łambinowickie Spotkania Muzealne” proponujemy Państwu kuratorskie oprowadzanie po naszej wyjątkowej ekspozycji, w trakcie którego opowiemy o kulisach jej powstawania, naszych dylematach, rozwiązaniach technicznych i odkryciach.

Serdecznie zapraszamy!

Łambinowickie spotkania muzealne.jpeg

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe