Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

ZAPRASZAMY NA WIECZÓR KULTURY CYPRYJSKIEJ

Zaproszenie na Wieczór Kultury Cypryjskiej
W dniu 26 lutego br. o godzinie 17.00 w Nyskim Domu Kultury odbędzie się zorganizowany przez Instytut Turystyki Krajów Biblijnych Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej Punkt Konsultacyjny Nysa - Wieczór Kultury Cypryjskiej.

Jest to już szósty z kolei wieczór poświęcony kolejnemu krajowi biblijnemu organizowany przez Wyższą Szkołę Teologiczno-Humanistyczną pk. Nysa. Po Egipcie, Izraelu, Turcji, Jordanii i Malcie przyszła kolej na Cypr. I tym razem przyszło nam zmierzyć się z zadaniem równie trudnym, jak w ubiegłym roku, kiedy to organizowaliśmy Wieczór Kultury Maltańskiej. Niezwykle rzadko organizuje się w Polsce spotkania poświęcone dialogom międzykulturowym różnych krajów. Jesteśmy więc swego rodzaju prekursorami w tej dziedzinie. Za każdym razem przy organizacji kolejnych wieczorów musimy wypracowywać sobie własne środki i metody działania. Ponadto organizacja tego typu imprez to ogromne wyzwanie logistyczne, w krótkim czasie trzeba poprowadzić w dość szybkim tempie kilkanaście działań na różnych płaszczyznach.

Dlaczego, mimo trudności jakie napotykamy organizujemy takie spotkania? Głównym celem jaki sobie stawiamy realizując program każdego Wieczoru to przekazanie przeciętnemu Polakowi informacji w tym wypadku o Cyprze w sposób zachęcający go do odwiedzenia tego kraju. Chcemy pokazać uczestnikom Wieczoru, że Cypr to nie tylko wyspa Afrodyty ale to także kraj miłośników turystyki rodzinnej, aktywnej i biznesowej. Pragniemy zapoznać Uczestników tego spotkania z turystyką, kulturą, sztuką Cypru w przystępny i atrakcyjny sposób. Chcemy uświadomić widzowi, że Cypr to miejsce wielu działań turystycznych i kulturowych gdzie prawdziwa serdeczność i gościnność mieszkańców miesza się z pięknem krajobrazów i bogactwem kolorów.

Doceniając wagę podjętych przez nas działań oraz widząc potrzebę prowadzenia takich dialogów międzykulturowych patronat honorowy nad imprezą w tym roku objęła i zapowiedziała swój udział Jej Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Cypryjskiej Kalliopi N. Avraam. Także zaszczycili nas swoim patronatem podobnie jak w ubiegłym roku: Burmistrz Nysy Jolanta Barska oraz Starosta Powiatu Nyskiego Adam Fujarczuk.

Program wieczoru będzie niezwykle bogaty.
Planujemy oczywiście oprócz wystąpień gości honorowych jak : Pani Ambasador Cypru Kalliopi N. Avraam, dyrektora Cypryjskiej Organizacji Turystycznej Marzeny Olejnik, także wystąpienie prof. dr hab. Bernarda Koziróga – podróżnika, znawcy krajów biblijnych , głos zabierze także reprezentujący sieć hoteli Louis z jaką Uczelnia prowadzi współpracę i sponsor nagrody głównej w loterii - Menedżer sieci Hoteli Louis na Cyprze.

Przekazanie informacji o kulturze cypryjskiej zaczniemy od muzyki i tańca cypryjskiego i to zarówno w wydaniu współczesnym jak i ludowym. Współczesną muzykę maltańską zaprezentuje piosenka cypryjskiej wokalistki Anny Vissi „Dodeka” w wykonaniu studentki Instytutu Dziennikarstwa WSTH Dominiki Radwan. Nie zabraknie oczywiście tańca – ludowy taniec cypryjski wykona zespół studentów o nazwie „Fundakia” z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast taniec hip hop w oparciu o współczesne utwory cypryjskie wykona finalistka programu muzycznego You Can Dance, studentka Instytutu Dziennikarstwa WSTH - Ewa Bielak. Towarzyszyć jej będzie Daniel Krowicki. Ewa Bielak i Daniel Krowicki należą do wrocławskiej grupy "Co jeeest?! Crew", która zajmuje się przede wszystkim takimi stylami jak: hip hop, house, popping i krump. Zespół ten zajął II miejsce na ogólnopolskich zawodach "Rytm Ulicy" 2010, występował także przed główną walką KSW w 2010 roku.

Nie zabraknie również opowieści o Cyprze, którymi uraczy nas Pan Artur Gotz – aktor teatralny, filmowy, a także piosenkarz - wykonawca piosenki aktorskiej i kabaretowej, dwukrotnie występował ze swoim programem na Cyprze w Nikozji na zaproszenie Ambasady Polskiej.

Po raz pierwszy w historii naszych Wieczorów Kultury połączyliśmy poezję z muzyką – w ten sposób powstał niezwykły muzyczny spektakl poetycki pt. „Salamina na Cyprze” który wykonają: Artur Gotz – poezja i Lena Minkacz – fortepian. W programie znajdzie się m.in. poezja cypryjska Kiprosa Chrisanthisa, Kostasa Mondisa oraz Androsa Zemenidisa nominowanego do tytułu „Europejski Poeta Wolności”.

W czasie wieczoru odbędzie się też otwarcie wernisażu prac malarskich pani prof. dr hab. Moniki Kamińskiej, która specjalnie na tą okoliczność stworzyła niezwykłą wystawę obrazów, których inspiracją był jej pobyt na Cyprze. Monika Kamińska brała udział w przeszło 60 wystawach krajowych i 40 poza granicami kraju. Uczestniczy aktywnie we wszystkich Wieczorach Kultury Krajów Biblijnych zamieszczając tam swoje prace. Wernisażowi prac malarskich Pani Moniki Kamińskiej towarzyszyć będzie także wystawa zdjęć wykonanych techniką HDR ilustrujących piękno, tajemniczość i urzekające walory krajobrazowe Cypru. Autorem wystawy jest młody warszawski fotograf Tomek Pisiński. Dzięki odpowiedniej komputerowej obróbce autor zdjęć zdołał uzyskać niespotykaną jakość obrazu – zdjęcia pokazują świat w niesamowitych kolorach, o bardzo szerokiej rozpiętości tonalnej i z detalami których nie da się dostrzec w klasycznej fotografii. Wystawa została udostępniona przez Panią Marzenę Olejnik – Dyrektora Cypryjskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.

Cypr będzie też reprezentował Pan Antonis Trattos – Cypryjczyk mieszkający w Polsce. Podzieli się on z nami refleksjami z pobytu w Polsce.

Jednym z punktów programu będzie też rozstrzygnięcie Olimpiady Wiedzy o Cyprze przeprowadzonej wśród studentów Instytutu Turystyki Krajów Biblijnych oraz wręczenie im nagród, a także punkt programu który cieszy się zawsze olbrzymim powodzeniem czyli Loteria fantowa w trakcie której zostaną rozlosowane nagrody główne (ufundowany przez sieć hoteli Louis - voucher na 1 tygodniowy pobyt na Cyprze dla dwóch osób w 4* Princess Beach Hotel na zasadzie B/B, ufundowana przez autorkę praca malarska Pani prof. Moniki Kamińskiej, wino cypryjskie, aparat fotograficzny do zdjęć podwodnych oraz inne gadżety ufundowane przez Cypryjską Organizację Turystyczną w Warszawie – reprezentowaną przez Dyrektor Marzenę Olejnik).

Po głównych uroczystościach w foyer NDK odbędzie się Festyn Cypryjski – a w nim między innymi: salon kosmetyczny „Afrodyta” – zabiegi relaksacyjne i upiększające dla Pań i Panów, nauka pisania alfabetu greckiego, degustacja przepysznych dań kuchni cypryjskiej, muzyka cypryjska, taniec i wiele innych.

Zapraszamy wszystkich do spędzenia wraz z nami niesamowitego wieczoru w klimacie cypryjskim. Postaramy się odtworzyć tu w Nysie tą niezwykłą, serdeczną atmosferę jaka panuje na Cyprze, postaramy się uczestników spotkania rozśmieszyć, rozbawić, roztańczyć, ale też postaramy się ich czegoś nauczyć, czymś zaciekawić, a może nawet i wzruszyć...kto wie…w końcu Cypr to „nie tylko słońce ale i zapach jaśminu i dzikiego tymianku; smak jednego z najstarszych win świata; spacer wśród pachnących sosnowych lasów; narty o poranku na ośnieżonych stokach; po południu kąpiel w ciepłych, błękitnych wodach Morza Śródziemnego…”
Bożena Węcka


 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe