Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Zapowiedzi wydarzeń w Gminie Chrząstowice

Rajd Przygodowy Wyzwanie.

9 października 2021 r. o godz. 8.45 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie Rajdu Przygodowego Wyzwanie. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór. Spodziewana liczba uczestników - około 150. Start i meta na boisku przy ul. Szkolnej 2.

W ramach rajdu uczestnicy pokonywać będą trasę open – w zależności od możliwości fizycznych ustalać będą jej długość. Rywalizacja polegać będzie na odnajdywaniu miejsc oznaczonych na mapie oraz wykonywaniu zadań specjalnych, takich jak przeprawa przez rzekę czy spływ kajakiem. Za wszystko to przyznawane będą punkty. Uczestnicy pokonywać będą trasę w kilkuosobowych zespołach w wybrany przez siebie sposób – na rowerze, bądź pieszo. Wygra grupa, która zdobędzie najwięcej punktów w wyznaczonym limicie czasu.

Osobą do kontaktu jest p. Joanna Piłat – wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, tel. 607741221.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia: https://chrzastowice.pl/1373/wyzwanie-rajd-przygodowy.html


Otwarcie odrestaurowanej remizy w Niwkach

Już w najbliższą sobotę 9 października o godz. 16:00 odbędzie się otwarcie wyremontowanego budynku remizy strażackiej w Niwkach!

Budynek znajduje się tuż przy skrzyżowaniu ul. Wiejskiej i Turawskiej. Powstał w 1894 roku. Zwany był „Mazurkiem”. Powodem powstania remizy strażackiej w Niwkach był prezent z Berlina, z dzielnicy Tempelhof – sikawka konna. Sikawka znajduje się tam po dzień dzisiejszy jako zabytek. Niemieckojęzyczna nazwa miejscowości Niwki to właśnie Tempelhof.


W tym samym czasie (9-10 października) Sołectwo Chrząstowice zaprasza na dożynki i zabawę w stylu Octoberfest!


Z kolei na 20 października 2021 r. (środa) o godz. 12.00 zaplanowano otwarcie wyremontowanej Regionalnej Izby Śląskiej im. Konrada Mientusa w Dańcu i nowej wystawy.

Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa mieści się w budynku klubu wiejskiego w Dańcu przy ul. Dąbrowickiej 4. Zajmuje część poddasza.

Izba została założona w 1978 roku przez pasjonata lokalnej historii, Konrada Mientusa. Składa się na nią ponad 600 pamiątek po naszych przodkach: różnego rodzaju narzędzia rolnicze, sprzęt gospodarstwa domowego (np. maselniczka, szufla do zboża), chomąta krowie i końskie, stary sprzęt gaśniczy, hełmy i mundury strażackie, stroje naszych babć, instrumenty muzyczne danieckiej kapeli Filów, stara porcelana, zegary i eksponaty sakralne, księgozbiór o tematyce śląskiej, kronika Dańca, monografia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dańcu oraz historię kapeli Filów. W Izbie nie brakowało elementów egzotycznych - pamiątek z misji w Peru pochodzącego z Dańca ks. Gintera Rychlikowskiego oraz z suwenirów z Ziemi Świętej dostarczonych przez brata Norberta Kleinerta z Antoniowa. Osobny kącik eksponował sztukę odlewniczą: ogrodzenia nagrobne oraz epitafia hutników ozimeckich z XIX wieku.

Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa jest jedną z atrakcji gminy Chrząstowice. Do dziś, o czym wiemy na podstawie ksiąg pamiątkowych, odwiedziło ją ponad 30 tyś. gości z kraju i różnych zakątków świata. Konrad Mientus nazywał to miejsce swoim "sanktuarium". Założyciel Izby zmarł 7 marca 2012 r. Po śmierci Mientusa miejscem tym opiekowali się pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chrząstowicach.

Od 2019 r. budynek klubu wiejskiego w Dańcu, w którym znajduje się Izba, przechodzi sukcesywne remonty. Najpierw wymieniony został dach, później zaczął się remont poddasza, w tym pomieszczeń, w których znajdowała się ekspozycja pamiątek zgromadzonych przez Konrada Mientusa. Wymieniono drzwi, otynkowano ściany, zrobiono schody z balustradą, posadzki, założono klimatyzację. Poddasze zyskało nowy wygląd. Zakupiono regały, przygotowana jest nowa ekspozycja. W planach jest przeprowadzanie tam warsztatów oraz zajęć związanych z tradycjami naszego regionu.

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe