Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

KOLEJNA WIZYTA STUDYJNA ZA NAMI

W wizycie organizowanej w dniach 5-7 sierpnia 2020 r. udział wzięło pięciu dziennikarzy, którzy na co dzień podejmują tematy związane z turystyką i podróżami oraz jedna osoba reprezentująca biuro podróży.

Pierwszy dzień wizyty przeznaczony został na poznanie Opola - Stolicy Województwa i jego największych atrakcji. W wyniku współpracy z Urzędem Miasta Opola, po najciekawszych miejscach w mieście gości oprowadzała Pani Urszula Zajączkowska - wieloletnia Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Nasi goście po zameldowaniu się w Hotelu De Silva Premium w Opolu  udali się na spacer po mieście ul. Krakowską, poznając historię miasta i wielu miejsc tj.: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu,  Plac Wolności wraz z Pomnikiem: Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego ,,Opolska Nike”. Następnie udaliśmy się w jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście, a więc na Wzgórze Uniwersyteckie z rzeźbami artystów i postaci, które sztuką lub życiem związane były z Opolem. Na wzgórzu zwanym też Wojciechowym, nasi goście poznali również miejską legendę o Św. Wojciechu, który w tym miejscu nawracał na wiarę chrześcijańską.

Schodkami z Kościoła Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, tzw. kościoła „Na Górce” udaliśmy się do Kamienicy Czynszowej z końca XIX w. będącej częścią Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, gdzie urządzono mieszkania w różnych stylach z różnych epok, począwszy od początku XX w., a skończywszy na latach 60-tych XX w.

Kolejnym punktem wizyty był Kościół Pw. Świętej Trójcy z Zakonem Braci Mniejszych Franciszkanów w Opolu, w podziemiach którego znajdują się udostępnione do zwiedzania krypty Piastów Śląskich, przez co uważany jest on za piastowskie mauzoleum.

Po obiedzie w urokliwie położonej Restauracji „Nad Stawkiem” zlokalizowanej w drewnianym ponad 100 letnim Domku Lodowym nad Stawkiem Zamkowym odwiedziliśmy symbol Opola, a zarazem jeden z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce, a więc Wieżę Piastowską, zlokalizowaną podobnie jak kolejne odwiedzone miejsca, czyli Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz Amfiteatr Tysiąclecia – na Wyspie Pasiece.

Z muzyką w uszach udaliśmy się na spacer wzdłuż Bulwarów Nadodrzańskich w stronę Mostu Piastowskiego i ul. Katedralnej, z której rozpościera się przepiękny widok na Opolską Wenecję nad Młynówką - jedno z najbardziej urokliwych i romantycznych miejsc w Opolu.

Przy częściowo zrekonstruowanych murach miejskich skierowaliśmy się w stronę Opolskiej Katedry św. Krzyża - najwyższej budowli w mieście z wieżami o wysokości 73 m i słynnymi spiżowymi drzwi, wzorowanymi na słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich.

Następnie udaliśmy się na spacer po kameralnym opolskim Rynku ze stylowymi kamieniczkami, Ratuszem w stylu włoskim, będącym niemal kopią ratusza florenckiego - Pałacu Vecchio oraz Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki. Po wybornej kolacji w restauracji Hotelu De Silva Premium w Opolu nasi goście mieli czas na wieczorne spacery po mieście.

Następnego dnia udaliśmy się do Prudnika, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy od wieży widokowej położonej na Koziej Górze - wzniesieniu o wysokości 316 m n.p.m. w polskiej części Gór Opawskich. Z wieży rozpościera się przepiękna panorama Prudnika i okolic. Tu dołączył do nas niezwykły przewodnik: Pan Marcin Husak, działacz PTTK, autor książek i artykułów w czasopismach naukowych i regionalnych oraz badacz dziejów ziemi prudnickiej, który w sposób wyczerpujący i absolutnie wyjątkowy oprowadzał nas po Prudniku i Jeseniku.

Udało nam się odwiedzić i poznać historię wielu miejsc, jak choćby Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku Lesie (niestety z powodu prac remontowych tylko z zewnątrz), w którym w latach 1954-1955 był internowany Kardynał Stefan Wyszyński, Kościół Parafialny Św. Michał Archanioła, Prudnicki Rynek z XVIII wiecznym ratuszem i barokową fontanną, najstarszą wieżę zamkową na Górnym Śląsku - Wieżę Woka, Centrum Tradycji Tkackich – Oddział Muzeum Ziemi Prudnickiej, jedną z najbardziej reprezentatywnych budowli Prudnika: Willę Hermanna Fränkla (dziś siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury), Dom Cechu Tkaczy, w którym m.in. mieści się Restauracja Hana Cafe, w której uczestnicy wizyty zjedli pyszny obiad wraz z deserem. Po obiedzie pojechaliśmy w kierunku Głuchołaz do czeskiego Jesenika. Po drodze Pan przewodnik opowiadał nam niezwykłe historie związane z miejscami przenikania się kultur, krain i obszarów historycznych i geograficznych.

W Jeseniku udaliśmy się do Uzdrowiska Vincenza Priessnitza, który w połowie XIX wieku założył pierwszy instytut wodoleczniczy na świecie i dał początek wodolecznictwu. Uzdrowisko szczyci się najczystszym powietrzem w całej kontynentalnej Europie. Z zabytków najcenniejszym jest secesyjny dom leczniczy "Priessnitz" malowniczo położony na wysokości 620 m.n.p. Nasi goście najpierw udali się do parku zdrojowego, gdzie wśród parkowych drzew ulokowane zostały liczne monumenty i altany, a następnie udaliśmy się do Parku Balneologicznego, przeznaczonego do kąpieli górnych i dolnych kończyn, zgodnie z metodą Priessnitza. W drodze powrotnej do Polski jechaliśmy przez bajkową osadę Rejviz oraz Zlate Hory.

Kolejny nocleg zaplanowany został w Hotelu „Dębowe Wzgórze” w Pokrzywnej,  położonym u podnóża Gór Opawskich. Restauracja Hotelu „Dębowy Gościniec” znajdująca się na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj” kusiła naszych gości znakomitą kuchnią, eleganckimi wnętrzami i kameralną atmosferą.

Ostatniego dnia wizyty udaliśmy się najpierw do miejsca zadumy i pamięci, a więc do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, gdzie oprócz projekcji filmu zwiedziliśmy wystawy muzealne, a następnie udaliśmy się na dwa cmentarze: Stary Cmentarz Jeniecki, którego najstarsza część pochodzi z okresu wojny prusko-francuskiej (1870–1871) oraz Cmentarz Jeńców Radzieckich wraz z Pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, na terenie którego w masowych grobach spoczywa ok. 40 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej – wśród nich także Polacy walczący w jej szeregach.

Ostatnim punktem wizyty był jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce - Zamek Książęcy Niemodlin. O historii zamku, jego tajemnicach, ofercie turystycznej opowiadała nam Pani Joanna Kardasińska, Prezes Fundacji na rzecz Zamku Książęcego  Niemodlin 1313, która zorganizowała dla naszych gości niezwykły lunch w podziemiach zamkowych, serwując m.in. faworki ze słynnego karpia niemodlińskiego 

 

 

PDFProgram wizyty 5-7 sierpnia 2020 r..pdf (209,16KB)

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe