Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Wizyta studyjna touroperatorów i blogerów turystycznych po Opolszczyźnie

W związku z podpisaniem aneksu do umowy o dofinansowanie projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko  Czeskiego 'Wspólne dziedzictwo', w wyniku którego nastąpiło wydłużenie terminu realizacji projektu do 31.10.2020 r., Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna w dniach 1 – 3 lipca 2020 r. przeprowadziła trzecią wizytę studyjną.

W wizycie tej - w wyjątkowych warunkach związanych z COVID-19 uczestniczyło dwóch przedstawicieli biura podróży TRAVEL PROJEKT Sp. z o.o. z Warszawy oraz czworo blogerów turystycznych: www.osiemstop.pl/ z Warszawy i www.gdziewpolscenaweekend.pl/ z Gdańska.

Niestety również i tym razem, z uwagi na sytuację epidemiologiczną i bezpieczeństwo naszych gości zmuszeni byliśmy zrezygnować z odwiedzenia obiektów po czeskiej stronie.

Pierwszego dnia wizyty nasi goście po ilości odwiedzonych miejsc i przemierzonych kilometrów zgodnie stwierdzili, że Opolszczyzna wcale nie jest taka mała. Udało się im odwiedzić m.in.: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, gdzie choć na chwilę można się przenieść w czasie zaglądając do zagród z regionu, kościoła, szkoły, karczmy, kuźni, kapliczek, wiatraków, czy młyna. Przy urokliwych zagrodach znajdują się ogródki kwiatowo-ziołowe i warzywne, a na polu uprawiane są dawne uprawy jak len, pasternak, proso czy gryka.

Z Muzeum Wsi Opolskiej grupa udała się w kierunku Góry Św. Anny. Po pysznym domowym obiedzie w Kawiarni Muzealnej w Ligocie Dolnej miało miejsce zwiedzanie jedynego w Polsce prywatnego muzeum prezentującego ok. 2000 eksponatów o tematyce sakralnej: Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej. Właściciel muzeum Pan Ryszard Makowiecki niedawno otworzył również jedyne na świecie Muzeum Krzyża Świętego na Górze Św. Anny, w którym uczestnicy wizyty podziwiać mogli ogromną kolekcję artefaktów związanych z Krzyżem Świętym, krucyfiksy, czy też ornaty przedsoborowe.

Kolejnym miejscem w programie wizyty było Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny, którego zbiory, liczą prawie 2,5 tys. eksponatów, dotyczących powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku. Niestety z powodu obostrzeń sanitarnych spowodowanych COVID-19 grupa nie miała możliwości zwiedzenia muzeum z przewodnikiem, nie udało się również odwiedzić wystaw czasowych organizowanych na piętrze muzeum. Uczestnicy indywidualnie zwiedzili dostępne wystawy oraz unikalną „Panoramę Powstań Śląskich”. 

Z muzeum grupa udała się do Sanktuarium Św. Anny, wewnątrz którego znajduje się m.in. pochodząca z XV w. słynąca łaskami drewniana figurka – relikwiarz św. Anny Samotrzeciej – cel pielgrzymów przybywających na tę niezwykłą, owiana wieloma legendami wulkaniczną górę.

Jeśli mowa o wulkanie – nie mogło zabraknąć w programie wizyty Geoparku Góra Św. Anny – jednego z trzech geoparków w Polsce, powołanego do życia z uwagi na unikatowe walory geologiczne wulkanicznej Góry Św. Anny.

Ponadto grupa udała się również pod Pomnik Czynu Powstańczego, znajdującego się tuż nad mieszczącym się ok. 30 metrów w dole Amfiteatrem Skalnym. Na zakończenie, spacerem udaliśmy się pod Zjeżdżalnię Grawitacyjną „Harcówka” na przejażdżkę kolejką górską o długości pętli 600m położoną na terenie Parku Krajobrazowego Góry św. Anny. Z toru rozpościera się piękny widok na pobliską okolicę oraz na rezerwat geologiczny.

Przepiękne widoki towarzyszyły również naszym gościom w drodze do Hotelu Aspen położonego w Podlesiu, u podnóża Gór Opawskich. Wyborne menu, urokliwe wnętrza, malownicza przyroda dodały naszym gościom sił na kolejny intensywny dzień, który rozpoczęli od zwiedzenia Głuchołaz. W spacerze po mieście towarzyszył naszym gościom Pan Piotr Konieczny z Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach, który w ciekawy sposób opowiedział historię miasta i pokazał największe zabytki. Niestety tym razem nie udało się zwiedzić Parku zdrojowego wraz z tężnią, jednak oprócz centrum miasta udało się pospacerować promenadą, gdzie można było wejść na Huśtany mostek nad rzeką Białą Głuchołaską, czy przejść przez Grotę Bialską w masywie Góry Parkowej. Pożegnanie z Głuchołazami nastąpiło przy źródełku „Żegnajcie”.

Z Głuchołaz grupa udała się na obiad do Restauracji Hotelu Salve, położonej w historycznym Głogówku i znajdującej się na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj”. Po zasmakowaniu w regionalnych potrawach nastąpił przejazd do kolejnego niesamowitego miejsca, a mianowicie Farskiej Stodoły w Biedrzychowicach, stworzonej dzięki ogromnej pasji i zaangażowaniu Pani Róży Zgorzelskiej. Farska Stodoła mieści się w pięknie odrestaurowanej starej stodole, która dzisiaj wygląda jak wnętrze dawnego śląskiego domu. Setki eksponatów obrazujących historię, kulturę i tradycję regionu wywarły na naszych gościach niemałe wrażenie.

Największe wrażenie tego dnia wywarł jednak na uczestnikach wizyty Pałac w Większycach - kupiony i odrestaurowany z wielką dbałością o detale i pod czujnym okiem konserwatora zabytków przez rodzinę Biernackich. Po urokliwych wnętrzach naszych gości oprowadził sam właściciel, który opowiedział ciekawą historię tego miejsca. Na koniec w Restauracji Pałacu czekał na gości wyborny deser oraz orzeźwiająca lemoniada.

Przed udaniem się na kolację i nocleg w stylowych wnętrzach Hotelu Court w Kędzierzynie – Koźlu naszym gościom udało się jeszcze odwiedzić przepięknie zrewitalizowane Muzeum Ziemi Kozielskiej położone na terenie dawnego zamku Piastów Kozielskich.

Na terenie Kędzierzyna-Koźla znajduje się jeszcze jedno wyjątkowe muzeum: Muzeum Blechhammer – Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer-1944. Ostatniego dnia wizyty naszych gości oprowadził po nim Prezes Stowarzyszenia Blechhammer Pan Waldemar Ociepski. Ekspozycja muzeum znajduje się w dwóch obiektach na osiedlu Blachownia: w piwnicach Domu Kultury „Lech” oraz w odnowionym schronie przeciwlotniczym typu Salzgitter z czasów II wojny światowej. To absolutnie unikatowe miejsce, które wywarło na naszych gościach duże wrażenie.

Z Kędzierzyna Koźla grupa udała się do Krapkowic. O historii miasta, miejscach wartych odwiedzenia, Baszcie, krapkowickim Zamku, Obuwniczym Szlaku, Porcie Jachtowym i Galerii Studnia opowiadali: Małgorzata Pacion, Adam Werwiński, Wolfgand Schneider oraz Tomasz Ślęzak.

Przed powrotem do Opola i zakończeniem wizyty grupa miała możliwość zasmakowania wyśmienitych dań serwowanych w Restauracji Zamkowy Młyn w Krapkowicach, znajdującej się na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj”.

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe