Polecamy

 

  • PL
  • EN
  • DE
  • CZ
  • RS
  • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Wizyta studyjna Zamki i Pałace Opolszczyzny

W dniach 23-25 czerwca 2020 r. Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna zorganizowała drugą wizytę studyjną w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Dla Rozwoju Pogranicza Polsko  Czeskiego 'Wspólne dziedzictwo' ”.

Tym razem – w wyjątkowych warunkach związanych z COVID-19 - w wizycie uczestniczyło siedmiu przedstawicieli biur podróży oraz dwóch dziennikarzy National Geographic Traveler.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną i bezpieczeństwo naszych gości zrezygnowaliśmy z odwiedzenia atrakcji turystycznych po czeskiej stronie.

Nasi goście przez trzy dni podróżowali Opolskim Szlakiem Zamków i Pałaców poznając ich bogatą wielokulturową historię, dziedzictwo architektoniczne, atrakcyjną ofertę kulturalną, artystyczną, kulinarną oraz wypoczynkowo-rekreacyjną.

Program wizyty był bardzo napięty. Pierwszego dnia udało się zwiedzić m.in. Zamek Książęcy Niemodlin, w którym gospodarze oprócz zwiedzania i przedstawienia naszym gościom historii Zamku, jego legend, ciekawej oferty turystycznej przygotowali wspaniały książęcy poczęstunek. Równie pyszne dania serwowane były w trakcie obiadu i deseru w Pałacu Pawłowice, będącego zarówno na Opolskim Szlaku Zamków i Pałaców oraz na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj”. Oprócz zwiedzenia eleganckich wnętrz Pałacu i zapoznania się z jego bogatą ofertą, dzięki uprzejmości właściciela udało się również zwiedzić budynek dawnej, dworskiej stodoły, pełniącej rolę spichlerza, zaadoptowanej na Kaplicę pod wezwaniem Jana Pawła II oraz założoną na południowym wzgórzu Pawłowickiej Góry winnicę o powierzchni 1,2 ha.

Z Pawłowic grupa udała się do Grodu Rycerskiego w Biskupicach pod Byczyną, aby na chwilę przenieść się w czasy średniowiecza. Oprócz możliwości poznania bogatej oferty Grodu, w którym również czekał drobny poczęstunek i trunek, nasi goście mieli okazję m.in. postrzelać z łuku, czy porzucać nożami do tarczy. Na koniec pożegnano nas spektakularnie – bo wystrzałem z armaty.

Niesamowity dzień pełen wrażeń zakończyliśmy w Pałacu Jakubus. Oprócz wybornej kolacji w Restauracji hotelowej oraz noclegu w tym niezwykłym miejscu, gdzie natura łączy się z nowoczesnością, nasi goście mieli możliwość zwiedzenia bryczką, należącą do znajdującego się na terenie Pałacu Klubu Jeździeckiego Osadkowski, rozległych terenów zielonych, stawów i plaży.

Drugi dzień wizyty rozpoczęliśmy po królewsku od zwiedzenia „Śląskiego Wawelu”, a więc Zamku Piastów Śląskich w Brzegu – jednego z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce. To miejsce, do którego niewątpliwie trzeba przyjechać na dłużej, gdyż w 2 godziny jakimi dysponowaliśmy nie udało nam się w pełni zapoznać się z niezwykłymi wystawami oraz zabytkami znajdującymi się w Muzeum.

Czas gonił, a na naszych gości czekały kolejne ekskluzywne wnętrza oraz obszerne tereny wokół pierwszego pięciogwiazdkowego hotelu na Opolszczyźnie – Pałacu Sulisław. Tu aby zapoznać się z szeroką ofertą hotelu na zwiedzanie terenu wokół Pałacu udaliśmy się meleksami. Po obiedzie, zapoznaniu się z pałacowymi wnętrzami i ofertą zabiegów ajurwedyjskich, spa i jogi udaliśmy się na zwiedzanie kolejnego miejsca - owianego mnóstwem legend Zamku w Otmuchowie. Po poznaniu historii i kilku sekretów tego miejsca udaliśmy się na wieżę zamkową, z której rozpościerają się niesamowite widoki.

Z Zamku w Otmuchowie udaliśmy się do Mosznej, aby przed noclegiem w bajkowych komnatach na chwilę przenieść się w świat science fiction i fantasy, a więc do Muzeum Fabryka Robotów, będącego dziełem Pana Sebastiana Kucharskiego, który buduje przeróżne roboty, pojazdy, obrazy 3D i wiele innych głównie z metalowych odpadów przeznaczonych do recyklingu.

Z Fabryki Robotów spacerem udaliśmy się do Zamku Moszna, gdzie czekał nas nocleg w imponujących komnatach oraz wyborna kolacja w Restauracji Zamkowej znajdującej się na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj”. I pomimo tego, iż podczas porannego zwiedzania nie udało nam się odwiedzić wszystkich 365 komnat i 99 wież, które znajdują się w Zamku, naszym gościom, w bardzo ciekawy sposób została przedstawiona historia Zamku wraz z jego legendami. Udało się odwiedzić wiele niezwykłych miejsc w samym Zamku z komnatami, wieżami i piwnicami włącznie oraz malownicze tereny przyzamkowe – niezwykłe założenie parkowe z kanałami wodnymi, mostkami i romantyczną wyspą.

Jeśli mowa o parku – to kolejnym przepięknym parkiem w stylu angielskim otoczony jest Zamek w Rogowie Opolskim, którego co prawda z powodu obostrzeń wywołanych pandemią COVID-19 nie udało nam się zwiedzić w środku, jednak dzięki uprzejmości władz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która prowadzi w Zamku Oddział Zbiorów Zabytkowych mogliśmy posłuchać o jego ciekawych losach i zwiedzić tereny wokół Zamku.

Z Zamku udaliśmy się na wyborny śląski obiad do Restauracji Antek w Źlinicach, znajdującej się na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj”.

Wizytę zakończyliśmy zwiedzaniem Wieży Piastowskiej w Opolu – jednego z symboli stolicy województwa i jedynego śladu po nieistniejącym już dzisiaj XIII-wiecznym Zamku Piastowskim.

Podziwiając przepiękną panoramę miasta Pan przewodnik wspomniał o kilku najważniejszych atrakcjach turystycznych, których nie sposób pominąć będąc w Opolu.

Kila osób zdecydowało się aby na dłużej pozostać w stolicy regionu i poznać jej największe atrakcje.

Po wizycie odebraliśmy od naszych gości bardzo dużo pozytywnych sygnałów, iż przygotowany program spełnił, a nawet znacznie przerósł ich oczekiwania. Liczymy na to, iż nasi goście – oczarowani Opolszczyzną, poszerzą swoje oferty katalogowe o jej niezwykłe atrakcje jakie ma do zaoferowania.
 

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe