Polecamy
 • PL
 • EN
 • DE
 • CZ
 • RS
 • FR
Serwis internetowy Visitopolskie
Logo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

Koło Przewodników Turystycznych

Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek działa w ramach struktur organizacyjnych stowarzyszenia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, jako wydzielona jednostka organizacyjna, koordynująca działalność licencjonowanych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Koło zostało powołane 28 marca 2012 r.

Do zadań koła należy:

 1. Zrzeszanie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, posiadających uprawnienia nadane zgodnie z obowiązującymi przepisami (uprawnienia państwowe).
 2. Świadczenie w ramach OROT usług przewodnickich i pilockich w zakresie posiadanych przez przewodników i pilotów uprawnień, na zlecenie uprawnionych organizatorów turystyki oraz innych osób prawnych i fizycznych.
 3. Prowadzenie szkoleń i dokształcanie przewodników i pilotów.
 4. Prowadzenie działalności krajoznawczej oraz organizowanie i ułatwianie przewodnikom oraz pilotom uprawianie turystyki we wszelkich jej formach.
 5. Współdziałanie z Zarządem oraz Biurem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w zakresie:
 • realizacji zadań statutowych stowarzyszenia, a w szczególności promocji turystycznej województwa opolskiego,
 • służenie fachową wiedzą przewodnicką innym jednostkom organizacyjnym w realizacji ich zadań programowych,
 • dbanie o dobre imię Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, jej członków oraz całego środowiska przewodnickiego i pilockiego.

Opiekunem Koła jest kol. Krzysztof Adamski

Załączniki:

DOCXCzłonkowie Koła.docx
PDFCzłonkowie Koła.pdf

PDFRegulamin Koła Przewodników - nowy 28.06.214.pdf

PDFDeklaracja Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek OROT.pdf

DOCDeklaracja Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek OROT.doc

PDFlogo_orot_kptipw.pdf

JPEGlogo_orot_kptipw.jpeg
 

Działalność Koła w 2017 roku:

8.04.2017 r. - Odbyła się kolejna wyjazdowa wycieczka członków naszego Koła. Tym razem - na zaproszenie kolegów: Anatola Bukały i Marcina Nowaka - wybraliśmy się na zwiedzanie najnowszych atrakcji turystycznych Nysy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawnej jezuickiego. Następnie mieliśmy okazje zwiedzić Carolinum z wejściem do biblioteki, auli oraz dawnej apteki. Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Macierzystym Sióstr św. Elżbiety, w trakcie której mieliśmy możliwość oglądania pamiątek zebranych w izbie pamięci błogosławionej Marii Luizy Merkert. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po tzw. Dworze Biskupim. W tym obiekcie zobaczyliśmy także miejsca niedostępne dla zwykłego odwiedzającego. Po smacznym, włoskim posiłku w Court Park Gallery - Dwór Biskupi udaliśmy się na zwiedzanie nyskich fortyfikacji. Kolejno zobaczyliśmy: Redutę Kardynalską, Fort Prusy i Fort II. W tym ostatnim miejscu zostaliśmy ugoszczeni pyszną kiełbaską z grilla oraz ciastem, kawą i herbatą. W imieniu uczestników wycieczki składamy serdeczne podziękowania dla kolegów: Anatola Bukały i Marcina Nowaka, za profesjonalną i niezmiernie ciekawą wycieczkę po atrakcjach turystycznych Nysy. Warto zaznaczyć, że dzięki ich staraniom mieliśmy okazję zobaczyć w sobotę takie obiekty i miejsca, które są niedostępne dla zwykłego turysty. Brawo WY:)! Nasze serdeczne podziękowania kierujemy także do przewodników z Miejskiego Koła PTTK "Tryton" w Nysie oraz tych osób, które bezpłatnie i bardzo ciekawie oprowadzali nas po zabytkach i atrakcjach turystycznych Nysy. Podziękowania kierujemy także do Urzędu Miejskiego w Nysie za zapewnienie poczęstunku w trakcie trwania wycieczki oraz za przekazane upominki z Nysy :) Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu Koła.

 

 

17.01.2017 r. - Przedstawiciele naszego Koła Przewodników i Pilotów przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wzięli udział w spotkaniu przewodników turystycznych po Opolu z różnych organizacji i stowarzyszeń. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Urzędu Miasta Opole i Pana Jacka Rogoży Prezesa Opolskiego Stowarzyszenia Krajoznawców. Uczestników spotkania powitał Prezydent Miasta Opole Arkadiusz Wiśniewski, który wyraził podziękowanie za przybliżanie piękna miasta wielu grupom turystów. Zaznaczył, że z przeprowadzonych przez urząd miasta badań wynika, że Opole ciągle jeszcze jest mało znane mieszkańcom naszego kraju. Wyraził nadzieje, że 800 lecie Opola będzie okazją do przedstawienia szerszej grupie turystów zabytków i atrakcji turystycznych stolicy naszego regionu. Podczas spotkania nasz kolega Stefan Muthwill omówił przebieg Trasy Festiwalowej w Opolu, poprowadzonej od Dworca Głównego w Opolu do Amfiteatru Tysiąclecia. W kolejnej prezentacji przedstawiona została oferta turystyczna Muzeum Polskiej Piosenki. Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja przewodników w przedmiocie zwiększenia atrakcyjności Opola dla turystów oraz ułatwienia przewodnikom oprowadzania grup turystów po mieście. Organizatorzy spotkania zadeklarowali, że będą dążyć do częstszego organizowania takich spotkań dla przewodników turystycznych.

 

 

Działalność Koła w 2016 roku:

14.10.2016 r. Członkowie naszego Koła mieli okazję zwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Jako przewodnicy zdecydowanie polecają je zwiedzić, szczególnie w jesienno-zimowym okresie - "Spotkanie z polską piosenką" daje bowiem mnóstwo radości i pozytywnej energii.

 

 

20.02.2016 r. Członkowie Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wraz z bliskim uczestniczyli w kolejnej już edukacyjnej wycieczce po Opolszczyźnie.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Niemodlinie. Zamek po wieloletniej przerwie - na skutek zmiany właściciela w 2015 r. - ponownie został udostępniony dla turystów. Zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie, poznaliśmy historię zamku oraz dzieje jego dawnych właścicieli. Poznaliśmy także dalsze zamierzenia właścicieli związane z odbudową zamku i jego turystycznym wykorzystaniem.

Kolejnym punktem naszej sobotniej wycieczki było zwiedzanie zamku w Mosznej. Najpierw zostaliśmy posileni po hrabiowsku, a następnie zwiedziliśmy zamek. Dzięki uprzejmości przewodnika mieliśmy okazje zobaczyć i poznać te miejsca w zamku, które dla zwykłego turysty są najczęściej niedostępne m.in. apartamenty, sale myśliwską, wieżę, piwnice. Zapoznaliśmy się także z planami dalszego turystycznego wykorzystania zamku.

Następnie zwiedziliśmy Stadninę Koni w Mosznej, która specjalizuje się w hodowli koni pełnej krwi angielskiej oraz szlachetnej półkrwi. Przewodnik przybliżył nam istotę hodowli koni oraz przedstawił najważniejsze osiągnięcia koni pochodzących z tej stadniny.

Ostatnim punktem programu było zapoznanie się z twórczością Pana Sebastiana Kucharskiego z Łącznika, który głównie w oparciu o zużyte części samochodowe stworzył kolekcje "opolskich Transformers".

Zapraszamy serdecznie wszystkich przewodników po województwie opolskim i pilotów wycieczek do wstąpienia do Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy OROT - Razem możemy więcej!

 

 

02.02.2016 r. - spotkanie Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Podczas spotkania Kierownik Działu Promocji Pani Anna Łęgowik omówiła zakres działalności Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz aktualną ofertę dla grup zorganizowanych. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z wystawą prac Pani Beaty Wiewiórki pt. "Redukcja Kolorów".

Następnie Członkowie Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek omówili funkcjonowanie Koła w 2015 roku oraz przedyskutowali plan działania i zamierzenia Koła na 2016 rok.

Wśród propozycji działania Koła w 2016 roku wstępnie uzgodniono:
1) organizację wycieczki objazdowej: Lipno (zwiedzanie ogrodu dendrologicznego) - Jarnołtówek (zapoznanie się z ofertą Interaktywnego Parku Edukacji i Rozrywki ROSENAU oraz Parku Krajobrazowego Gór Opawskich) - prawdopodobny termin wycieczki to sobota pod koniec kwietnia br.,
2) zwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki - po oficjalnym otwarciu,
3) organizacje wycieczki objazdowej: Ładza (Stobrawski Park Krajobrazowy), Pokój (park, kościół ewangelicki im. Księżnej Zofii) + ewentualnie integracyjny spływ kajakowy doliną Budkowiczanki,
4) rozważenie wydania ulotki z informacją o działalności Koła Przewodników i Pilotów przy OROT, wraz z danymi członków o zakresie świadczonych usług przewodnickich i pilotów wycieczek. Ulotka byłaby rozpowszechniana m.in. podczas targów turystycznych, w których udział bierze OROT,
5) współpracę z Miastem Opole, w zakresie organizacji podczas wakacji spacerów po zabytkach i atrakcjach turystycznych Opola.

 

 

Działalność Koła w 2015 roku:

Na dzień 31.12.2015 r. Koła Przewodników i Pilotów przy OROT liczyło 28 członków. W stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku, liczba członków zwiększyła się o 1 osobę. W czerwcu 2015 r. wykonane zostały odznaki naszego Koła. Uroczyste wręczenie pierwszych odznak nastąpiło podczas Walnego Zgromadzenia Członków Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Opolu w dniu 27.06.2015 roku.

Wycieczki:

21.02.2015 r. – członkowie Koła mieli okazję zapoznać się z działalnością Instytutu Konfucjusza w Opolu oraz zwiedzić Muzeum Politechniki Opolskiej i lamp rentgenowskich (ponad 1000 eksponatów - największa kolekcja na świecie).   

 

29.04.2015 r. – odbyło się kolejne spotkanie Członków Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek przy OROT. Tym razem mieliśmy okazje zapoznać się z ofertę Hotel BEST WESTERN w Opolu. Podczas spotkania zaprezentowana została także oferta wypożyczenia systemu Tour Guide WT-300 - przenośnego zestawu służącego do radiowej obsługi wycieczki. Przedyskutowano także propozycje zagadnień na kolejne spotkania Koła oraz sprawy związane z funkcjonowaniem Koła.  

 

30.05.2015 r. – Członkowie Koła uczestniczyli w wyjazdowej edukacyjnej wycieczce. Zostali oprowadzeni po Parku Miniatur Sakralnych w Olszowej, Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny oraz po rezerwacie Góra Św. Anny. Fachowo, a zarazem bardzo interesująco oprowadziła uczestników po rezerwacie Pani Beata Wielgosik. Dowiedzieli się o aktualnym stanie funkcjonowania geoparku oraz planowanych zamierzeniach. Dodatkowo  uczestnicy zostali "wzbogaceni" o fachową literaturę.   

 

07.11.2015 r. – spacer po zabytkach Opola z nestorem opolskich architektów p. Andrzejem Hamadą. W spacerze wzięli udział przedstawiciele naszego Koła oraz członkowie Klubu z ORSO PTTK.

Ponadto dwie wycieczki/spotkania (m.in. na zwiedzanie zamku w Niemodlinie i Mosznej) zaplanowane na grudzień 2015 r. na prośbę Członków Koła zostało przeniesionych do realizacji w I kw. 2016 roku.


Działalność Koła w 2014 roku:

W 2014 roku odbyły się dwa zebrania Koła przewodników turystycznych i pilotów wycieczek OROT. Spotkania te były połączone ze zwiedzaniem obiektów hotelów, w których się obywało zebranie. Pierwsze spotkanie odbyło się 13.03 w Hotelu Szara Willa. Na spotkaniu wybrano opiekuna koła, którym został Pan Krzysztof Adamski oraz wybrano propozycję loga . Ustalono również zakres działania na rok 2014 oraz zasady funkcjonowania Koła.   

   Drugie spotkanie odbyło się 08.05. w Hotelu Festiwal. Głównym tematem spotkania było ustalenie miejsc, które należałoby zwiedzić. 

W 2014 roku udało się również zaprojektować logo, oraz wzór wizytówek Koła przewodników. Podjęto również decyzję o stworzeniu odznaki koła, która powinna być gotowa w 2015 r. Zaktualizowano dane członków koła pod kątem języka w którym mogą oprowadzać turystów co znacznie ułatwia kontakt i wybór z wybranym przewodnikiem. Pracownicy biura OROT stworzyli profil Koła na portalu społecznościowym facebook. Pracownicy są w stałym kontakcie z członkami Koła polegającym między innymi na przekazywaniu osobom zainteresowanym kontaktu do przewodników zrzeszonych w Kole.

Wycieczki:

26.07.2014 r. - członkowie Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, w ramach bieżącej działalności Koła mieli okazję zapoznać się z kolejną atrakcją Opola. Dzięki uprzejmości władz Uniwersytetu Opolskiego przewodnicy i piloci OROT mogli zobaczyć zbiory Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, które ma swoją siedzibę w Collegium Maius na Placu Kopernika 11 w Opolu. Pod opieką przewodnika muzeum podziwiać można było m.in. insygnia rektorskie, starodruki ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego, odrestaurowaną Kaplicę Świętego Wojciecha, a także dwie reprezentacyjne sale uczelni - Salę Plafonową i Salę Senatu. Obchodzone w tym roku 20 – lecie istnienia Uniwersytetu Opolskiego, a także 60 - ta rocznica przeniesienia Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej z Wrocławia do Opola, przyczyniło się do otwarcia Muzeum. W tym niezwykle ciekawym miejscu można zapoznać się nie tylko z historią Uniwersytetu, ale również z aktualnie prowadzoną działalnością. W specjalnie przygotowanej sali można podziwiać wszelkie wyróżnienia i odznaczenia przyznane władzom uczelni, obejrzeć pamiątkową kronikę, a także zobaczyć prezenty podarowane przez gości odwiedzających to miejsce, często z bardzo odległych zakątków świata. Kolejne pomieszczenie – sala multimedialna przedstawia wszystkie wydziały Uniwersytetu Opolskiego, a także miejsca, które warto zobaczyć w tym zabytkowym obiekcie oraz jego bliskim otoczeniu. Zainteresowani mogą zapoznać się również z aktualną ofertą dla przyszłych studentów. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego jest wręcz obligatoryjnym punktem na trasie turystycznej mapy Opola, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę województwa opolskiego. Dużą zachęta jest z pewnością bezpłatny wstęp, a także przemiła i profesjonalna obsługa pracowników muzeum.

Z ofertą muzeum oraz jego historią można zapoznać się także na stronie www.muzeum.uni.opole.pl .

 

 

07.07 2014 r. - członkowie Koła Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odwiedzili Muzeum Polskiej Piosenki. Dzięki uprzejmości Dyrekcji muzeum członkowie koła mogli zapoznać się z przyszłymi atrakcjami, które będą czekać na odwiedzających. Dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Pan Jarosław Wasik osobiście pokazał wnętrza muzeum, opowiedział o żmudnym procesie przygotowawczym, a także opisał najbliższe organizowane przedsięwzięcia. Na koniec zwiedzania uczestnicy spotkania mogli obejrzeć film, który w niebywale ciekawy sposób opowiadał historię festiwali opolskich. Mamy nadzieję, iż w najbliższym czasie, po oficjalnym zakończeniu prac przygotowawczych, Muzeum Polskiej Piosenki stanie się jedną z głównych atrakcji stolicy naszego województwa. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą muzeum, dostępną na stronie www.muzeumpiosenki.pl oraz w postaci ulotek dostępnych w Opolskim Centrum Informacji Turystycznej na ul. Żeromskiego 3, a także na portalu www.visitopolskie.pl

 

 

16.05.2014 r. - Zwiedzanie Wieży Piastowskiej

 

 

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
Projekt i realizacja: netkoncept.com
SkyCMS strony i portale internetowe