Wśród wielu zabytków Opolszczyzny warto udać się szlakiem drewnianego budownictwa sakralnego. Podczas zwiedzania można zobaczyć dwanaście kościółków pochodzących z XVII i XVIII w., a w tym: kościół w Opolu-Bierkowicach,Czarnowąsach, Dobrzeniu Wielkim, Kolanowicach, Laskowicach, Bierdzanach, Lasowicach Wielkich, Lasowicach Małych, Chocianowicach, Starym Oleśnie,Oleśnie i Wędryni. Całkowita liczba tych niezwykle atrakcyjnych budowli, to ponad siedemdziesiąt kościółków drewnianych, tworzących malowniczy element kultury ludowej Śląska Opolskiego. Najliczniej występują w powiatach kluczborskim, namysłowskim i oleskim.
CHOCIANOWICE - Kościół Narodzenia NMP został wzniesiony w 1662 roku na miejscu wcześniejszego kościółka. Patronat do 1810 r. znajdował się w rękach Krzyżowników z Czerwoną Gwiazdą. Pomimo tego, że kościół wybudowano w stylu późnogotyckim, to wnętrze jest w stylu późnobarokowym - ołtarz główny pochodzi z 1726 r. W ołtarzu umieszczono późnogotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVI w.
LASKOWICE - W 1686 r. zbudowano Kościół św. Wawrzyńca z wieżą ze strony zachodniej. Wewnątrz kościoła chór wsparty na pięciu spiralnych słupach oraz barokowy ołtarz z końca XVIII w.
LASOWICE MAŁE - Kościół Wniebowstąpienia NMP, wybudowany w 1688 r. zachował bogate wnętrze z barokowym ołtarzem głównym z początku XVIII w., ołtarz boczny i lewy z połowy XVII w. z gotycką rzeźbą św. Jakuba Starszego.
LASOWICE WIELKIE - wybudowany w 1599 r. Kościół Wszystkich Świętych. Kościół posiada drewnianą wieże od zachodu i murowaną zakrystię od północy. Wewnątrz kościoła można zobaczyć XVIII w. Chrzcielnicę, rzeźbę Chrystusa na Baldachimie oraz rzeźby św. Jana Nepomucena i św. Ignacego.
WĘDRYNIA - Kościół św. Jana Chrzciciela został wybudowany na przełomie wieku XVII i XVIII. W 1818 r. dobudowano do niego wieże od strony zachodniej. Kościół został odnowiony w 1959 r.
WIERZBICA GÓRNA - jedyny obiekt w powiecie kluczborskim, wybudowany na konstrukcji szkieletowej, to Kościół św. Jacka z początku XVIII w. Całość pokryta gontem wraz z wieżą od zachodu. We wnętrzu można podziwiać późnobarokowy ołtarz ambonowy.